1397/9/1 پنجشنبه در راستای تجلیل از خادمان حوزه کتاب؛ آیین بزرگداشت مقام کتابداران و کتابخوانان در اردبیل برگزار شد همزمان با بیست و ششمین هفته گرامیداشت کتاب و کتابخوانی، آیین بزرگداشت مقام کتابداران و فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در تالار بیضا کتابخانه شهید مطهری اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، مراسم گرامیداشت مقام کتابدار و تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی با حضور جواد زنجانی، فرماندار اردبیل، علی علایی، فرماندار پارس آباد، رباب عزیزخانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل و جمعی مدیران و مسئولان دستگاههای اداری و فعالان حوزه های فرهنگی، روز چهارشنبه در محل تالار بیضا کتابخانه عمومی شهید مطهری اردبیل برگزار شد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی، کتابداران را مشاوران امین توصیف کرد و گفت: تلاش کتابداران ایجاد محیطی امن و باطراوت علمی، حتی در دور افتاده ترین مناطق استان برای علاقه مندان به مطالعه است و این امر در ترویج فرهنگ مطالعه و نشاط آفرینی برای گروه های سنی کودک و نوجوان مشهود است.

وی با اذعان به اینکه در شرایط کنونی استفاده رو به رشد از فضاهای مجازی که فاقد عمق لازم در آگاهی بخشی به مخاطب است،افزود: در چنین شرایطی کتاب به عنوان ابزار آگاهی بخش مورد تاکید بوده و تلاش های اداره کل در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در سطح جامعه است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان با یادآوری برگزاری 900 برنامه در سال گذشته و 700 برنامه در نیمه نخست امسال متذکر شد: علاوه بر برگزاری برنامه های فرهنگی در کتابخانه ها به برگزاری برنامه در مدارس، محافل علمی و خصوصی توجه شده و این موضوع مورد استقبال است.

به گفته عزیزخانی ثمرات برنامه های فرهنگی در کوتاه مدت ملموس نخواهد بود اما در یک سال گذشته هم در امانت کتاب و هم در مراجعه به کتابخانه ها با رشد مواجه هستیم و اعضای کتابخانه های عمومی با 22 درصد رشد همراه است.

وی به توسعه کمی کتابخانه ها نیز اشاره و تصریح کرد: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، 15 باب کتابخانه در استان راه اندازی شده و تعداد کتابخانه ها به 77 مورد افزایش یافته است؛ در عین حال  روستا ها در اولویت راه اندازی و احداث کتابخانه هستند.

وی همچنین به تهیه منابع مرتبط با تاریخ صفوی و راه اندازی بخش صفویه شناسی اشاره و تصریح کرد: از اعتبار سال گذشته بخش نسخ خطی اداره کل با هزینه کرد 40 میلیون تومان و خرید قفسه های مخصوص تجهیز شده و همچنین به منظور تجهیز کتابخانه ها انتظار می رود فرمانداران با اختصاص اعتبار مناسب در توسعه این فضا ها همکاری کنند.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان به بهسازی تالار بیضا کتابخانه مطهری اردبیل با هزینه کرد 100 میلیون تومان اشاره کرد و افزود: به منظور تکمیل سالن همایش کتابخانه مرکزی اردبیل نیز اعتباری در نظر گرفته شده است.

عزیزخانی ادامه داد: سه کتابخانه روستای شام اسبی، روستای انجیرلو و کتابخانه مرکزی بیله سوار با پیشرفت 95 درصدی همراه است و تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید؛ در عین حال کتابخانه دولت آباد نمین نیز سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی به شاداب سازی 80 درصد از فضاهای کودک در کتابخانه های عمومی اشاره کرد و افزود: انتظار می رود با مساعدت فرمانداری بیله سوار کتابخانه مرکزی این شهرستان نیز به بهره برداری برسد.

در این مراسم فرماندار اردبیل نیز به اقدامات شاخص حوزه کتابداری و کتابخوانی در سال های اخیر اشاره و به ضرورت تداوم آن تاکید کرد.

جواد زنجانی با تاکید به اینکه کتاب ابزار آگاهی و عامل روشنگری، بیداری و تعمیق اندیشه است، اضافه کرد: گمشده امروز جامعه فرهنگ و معرفت است و هر گشایشی در سایه تحقیق و پژوهش مورد تاکید است.

وی با بیان اینکه در ترویج آگاهی تمامی آحاد جامعه مسئول و مکلف هستند، ادامه داد: هر اقدامی که بر مبنای تحقیق و پژوهش باشد مورد حمایت بوده و می تواند جامعه را از آسیب و خطا صیانت کند.

رئیس شورای اداری شهرستان اردبیل معتقد است جامعه ای که به کتاب ارج می نهد باید به صاحبان اندیشه نیز ارج نهاده و زمینه ترویج آگاهی با چنین رویکردی فراهم شود.

در پایان این مراسم از جمعی از فعالان عرصه کتاب و کتابداران نمونه با اهدای لوح و جوایزی تجلیل شد.

 [PageVisit]