1397/8/26 شنبه در نشست مشترک با اصحاب رسانه مطرح شد؛ ترویج مطالعه در مناطق محروم اردبیل/ 50 برنامه فرهنگی در هفته کتاب اجرا می شود مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل از ترویج مطالعه در مناطق روستایی و حاشیه شهر های استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور کتابخانه های عمومی استان اردبیل، رباب عزیزخانی در نشست مشترک با اصحاب رسانه با اشاره به برنامه ریزی این مجموعه جهت ترویج فرهنگ مطالعه در مناطق محروم اظهار داشت: بخشی از برنامه های اداره کل جلب مشارکت ها جهت احداث و تجهیز کتابخانه های روستایی است و انتظار ما از شوراهای اسلامی شهر و روستا، فرمانداران و دهیاران کمک به احداث و تجهیز کتابخانه های روستایی است تا از این طریق زمینه ترویج مطالعه در مناطق روستایی استان فراهم شود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به فعالیت 77 باب کتابخانه عمومی و مشارکتی در سطح استان گفت: 62 باب از این کتابخانه ها تحت مدیریت مستقیم کتابخانه های عمومی استان بوده و 15 باب دیگر با مشارکت سایر سازمانها و نهاد ها اداره می شود.

وی با اشاره به اتمام مراحل ساخت کتابخانه های مرکزی بیله سوار و کتابخانه روستایی شام اسبی ابراز امیدواری کرد این پروژه های کتابخانه ای تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان همچنین اقدام دیگر این مجموعه در راستای تجهیز فضاهای کتابخانه ای را بازسازی تالار بیضا کتابخانه شهید مطهری عنوان کرد.

عزیزخانی افزود: تالار بیضا کتابخانه شهید مطهری اردبیل نیازمند بازسازی اساسی بود و ما تلاش کردیم با اخذ اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 100 میلیون ریال نسبت به تعمیرات مورد نیاز و همچنین تغییرات اساسی در دکوراسیون، تزئینات داخلی، اصلاح سیستم روشنایی و صوتی اقدام کنیم.

وی ادامه داد: امسال همزمان با برگزاری مراسم استانی تجلیل از فعالان عرصه کتاب، این سالن با حضور مسئولین و مقامات استانی بازگشایی خواهد شد.

 

عزیزخانی در ادامه همچنین به برگزاری 900 برنامه فرهنگی در شش ماهه نخست امسال اشاره و تاکید کرد: به غیر از تجهیز و توسعه کتابخانه ها، بخش عمده ای از توان اداره کل جهت اجرای برنامه های فرهنگی معطوف شده است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان متذکر شد: اجرای طرح ملی «باهم بخوانیم»، جشنواره کتابخوانی رضوی، راه اندازی بخش ویژه صفویه شناسی، برگزاری 10 ها نشست کتابخوانی و جمع خوانی کتاب و مسابقات کتابخوانی بخشی از برنامه های فرهنگی است.

وی به تدارک بیش از 70 برنامه فرهنگی در هفته گرامیداشت کتاب و کتابخوانی نیز اشاره و تصریح کرد:
نقد، جمع خوانی، رونمایی و معرفی کتاب، کارگاههای آموزشی، نمایشگاههای داخل کتابخانه ای، عضویت رایگان در تمام کتابخانه های عمومی استان، بازدید دانش آموزان مدارس از کتابخانه های عمومی  و تجلیل از فعالان عرصه کتاب از 19 لغایت 30 آبان پیش بینی شده است.

عزیزخانی افزود: همچنین مراسم غبار روبی از مزار شهدا، دیدار با کتابفروشان نمونه استان و همچنین انتشارت فعال در حوزه کتاب، دیدار با مسئولان استانی، حضور روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستانها در نماز جمعه شهرستان و مراسم اهدای کتاب در این هفته پیش بینی شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور کتابخانه های عمومی استان اردبیل، همزمان با 24 آبان روز گرامی داشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، علی نواداد معاون سیاسی و امنیتی استاندار و شفیع شفیعی، مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استاندار با حضور در کتابخانه مرکزی اردبیل ضمن دیدار با کارکنان این مجموعه، از زحمات کتابدارات قدردانی کرد.

وی همچنین به همراه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل و جمعی از کارکنان ستادی کتابخانه های عمومی استان با حضور در کتابفروشی های، رهرو دانش، بهروز، یسنا و اورنگ، گفت: کتابفروشی ها و کتابخانه های عمومی به عنوان دانشگاههای کنار خیابان در دسترس مردم هستند و علاقه مندان به کتابخوانی می توانند از این ظرفیت فرهنگی بهره ببرند.

نواداد کتابها را حاوی مطالب ارزنده و تاثیر گذار در زندگی افراد دانست و با تاسی از فرمایشات حضرت علی (ع) گفت: هرکس که با کتاب ها عجین شود آرامش می یابد.

در این دیدار معاون سیاسی و امنیتی استاندار با اهدای گل و لوح سپاس از زحمات کتابفروشی های نمونه استان تجلیل کرد.

گفتنی است این برنامه به همت کتابخانه های عمومی برای سومین سال متوالی برگزار می شود و هرسال تعدادی از کتابفروشی های فعال استان مورد تجلیل قرار می گیرند.

 [PageVisit]