1397/8/21 دوشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان عنوان کرد؛ شور و نشاط در کتابخانه های عمومی برای برگزاری برنامه های بیست وششمین هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: با طلوع بیست و ششمین هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار، ویژه برنامه های گرامیداشت این هفته، باشکوه تر از سالهای گذشته در کتابخانه های عمومی استان اردبیل برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، رباب عزیزخانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، با تبریک فرا رسیدن بیست و ششمین هفته کتاب به دست اندرکاران این حوزه و علاقه مندان به کتابخوانی اظهار داشت: همزمان با آغاز این هفته برنامه های متعددی در اداره کل کتابخانه های عمومی استان و همچنین کتابخانه های عمومی سراسر استان برگزار خواهد شد.

وی برگزاری جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان به منظور اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای برنامه ها را آغازین بخش برنامه های این هفته عنوان کرد و گفت: همزمان با بیست و سوم آبان ماه برگزاری نشست خبری با اصحاب رسانه به منظور تشریح برنامه های اجرایی هفته کتاب و همچنین ارائه عملکرد کتابخانه های عمومی استان در طول سالهای گذشته بویژه در شش ماهه نخست، برگزار خواهد شد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به برگزاری بیش از 50 برنامه فرهنگی و کتابخوانی در سطح کتابخانه های عمومی همزمان با هفته کتاب، خاطر نشان کرد: برنامه های متعددی نیز در ستاد برگزاری بیست و ششمین هفته کتاب استان اتخاذ شده است که از 19 آبان لغایت 30 آبان اجرا خواهد شد.

عزیزخانی تصریح کرد: برنامه های نقد، بررسی و معرفی کتاب، اجرای مراسم های بلند خوانی کتاب با حضور کودکان و اعضای فعال کتابخانه، برگزاری کارگاههای آموزشی مناسبتی هفته کتاب برای اعضای کتابخانه، جمع خوانی و نشست های کتاب خوان، برگزاری نمایشگاههای داخل کتابخانه ای، آذین بندی کتابخانه ها، عضویت رایگان در تمام کتابخانه های عمومی استان همزمان با 24 آبان و روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، هماهنگی جهت بازدید دانش آموزان مدارس از کتابخانه های عمومی را تنها بخشی از برنامه هایی دانست که در داخل کتابخانه های عمومی برگزار می شود.

وی در ادامه سخنان خود با تشریح برنامه های ادارات کتابخانه های عمومی شهرستانها و ستاد استان، افزود: مراسم غبار روبی از مزار شهدا، دیدار با کتابفروشان نمونه استان و همچنین انتشارت فعال در حوزه کتاب، دیدار با مسئولان استانی از جمله نماینده ولی فقیه دراستان و امام جمعه اردبیل و مقامات استانی در مرکز استان و به تبع آبان دیدار با ائمه جمعه و فرمانداران در مراکز شهرستانها، حضور روئسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستانها در نماز جمعه شهرستان وسخنرانی و ارائه عملکرد کتابخانه های عمومی پیش از خطبه های نماز جمعه، برگزاری مراسم رونمایی از کتاب نویسندگان بومی استان، و چندین برنامه فرهنگی دیگر همزمان با این هفته در مرکز استان و مراکز شهرستانها اجرا می شود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان برنامه شاخص جلب مشارکت مردم برای اهدای کتاب در 27 آبان ماه را جزو برنامه های دانست که همزمان در سراسر کتابخانه های عمومی استان برگزار خواهد شد و کتابخانه های عمومی به شایستگی میزبانی از اهدا کنندگان کتاب و خیرین را برعهده خواهند داشت.

فعالان عرصه کتاب استان تجلیل می شوند

رباب عزیزخانی در ادامه سخنان خود با اشاره به برگزاری مراسم تجلیل از فعالان عرصه کتاب، خاطر نشان کرد: امسال نیز مانند سال های گذشته پایان بخش برنامه های بیست و ششمین هفته کتاب، تجلیل از فعالان این حوزه در تالار بیضا کتابخانه شهید مطهری اردبیل همزمان با 30 آبان ماه خواهد بود.

وی افزود: در این برنامه علاوه بر کتابداران و کارکنان فعال کتابخانه های عمومی و کتابخوانان نمونه استان، از فعالان بخش های مختلف از جمله خیرین، اصحاب رسانه و نهاد ها و ارگانهای فعال در عرصه کتاب تجلیل خواهند شد.

بازگشایی تالار بیضا کتابخانه شهید مطهری اردبیل همزمان با هفته کتاب

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح عملکرد عمرانی کتابخانه های عمومی استان در سال جاری افزود: تالار بیضا کتابخانه شهید مطهری اردبیل که در طول سالیان گذشته میزبان صدها برنامه فرهنگی و همایش های استانی بود در اثر استفاده زیاد کاملا مستهلک شده و نیاز به یک بازسازی اساسی در این مجموعه کاملا مشهود بود و ما تلاش کردیم با اخذ اعتباری بالغ بر 1میلیارد و 100 میلیون ریال نسبت به تعمیرات مورد نیاز و همچنین تغییرات اساسی در دکوراسیون، تزئینات داخلی، اصلاح سیستم روشنایی و صوتی اقدام کنیم که امسال همزمان با برگزاری مراسم استانی تجلیل از فعالان عرصه کتاب، این سالن با حضور مسئولین و مقامات استانی بازگشایی خواهد شد.

اجرای بیش از 900 برنامه برنامه فرهنگی در شش ماهه اول

رباب عزیزخانی در بخش دیگری از سخنان خود از اجرای بیش از 900 برنامه فرهنگی و کتابخوانی در شش ماهه اول سالجاری در کتابخانه های عمومی استان خبرداد و گفت: کتابخانه های عمومی استان فارغ از رسالت اصلی خود در ارائه خدمات کتابخانه ای و ساماندهی و شاداب سازی کتابخانه ها ، در راستای ترویج فرهنگ کتاب کتابخوانی و ایجاد رغبت و انگیزش برای مطالعه در میان قشر های مختلف بویژه کودکان و نوجوانان، مادران خانه دار، دانش آموزان، نویسندگان و اهالی قلم، بیش از 900 برنامه فرهنگی و کتابخوانی اجرا کرده اند و این برنامه ها همچنان تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

وی همچنین به اجرای طرح ملی باهم بخوانیم به صورت پایلوت در سه باب از کتابخانه های عمومی استان اشاره کرد و گفت: این طرح که به صورت ملی برای اولین بار در سطح کشور اجرا می شد، در کتابخانه های عمومی پانزده خرداد آراللوی اردبیل، کتابخانه عمومی علامه محمد تقی جعفرآباد و کتابخانه عمومی شهید رجائی هیر با استقبال قابل توجه کودکان و نوجوانان برگزار شد.

راه اندازی بخش ویژه صفویه شناسی/ ساماندهی بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی/ برگزاری جشنواره رضوی

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در ادامه سخنان خود راه اندازی بخش ویژه صفویه شناسی و همچنین تجهیز بخش نسخ خطی کتابخانه مرکزی را از جمله برنامه های مهم اجرا شده این اداره کل در سال جاری عنوان کرد و گفت: راه اندازی این بخش ها نقش مهمی را تامین نیاز های علمی و اطلاعاتی پژوهشگران خواهد داشت.

وی برگزاری باشکوه جشنواره کتابخوانی رضوی را که برای سومین ساال متوالی در کتابخانه های عمومی استان برگزار شد، به عنوان نقطه عطفی در شناساندن سیره علمی و علمی و سبک زندگی ائمه اطهار (ع) دانست و گفت : بحمدالله این جشنواره، سال به سال با استقبال قابل توجه و شکوه بیشتر در کتابخانه های عمومی استان برگزار می شود.

افتتاح کتابخانه مرکزی بیله سوار و کتابخانه روستایی شام اسبی تا پایان سال

مدیر کل کتابخانه های عمومی در پایان سخنان خود با اشاره به فعالیت 77 باب کتابخانه عمومی و مشارکتی در سطح استان خاطر نشان کرد : 66 باب از این کتابخانه ها تحت اداره مستقیم کتابخانه های عمومی استان قرار دارد و 15 باب دیگر با مشارکت سایر سازمانها و نهاد ها اداره می شود.

وی با اشاره به اتمام مراحل ساخت کتابخانه های مرکزی بیله سوار و کتابخانه روستایی شام اسبی ابراز امیدواری کرد این پروژه های کتابخانه ای تا آخر سالجاری به بهره برداری برسد.

 

 [PageVisit]