فهرست

با حضور مدیرکل دبیرخانه شورای اجتماعی کشور؛

روستاهای دوستدار کتاب در اردبیل تجلیل شدند

مدیرکل دبیرخانه شورای اجتماعی کشور گفت: در نمهمین جشنواره عشایر و روستا های دوست دار کتاب بیش از 100 روستای فعال در حوزه کتاب در کشور شناسایی شدند.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل؛ مراسم اختتامیه نهمین جشنواره روستاها و عشایر دوست دار کتاب با حضور حجت اله غلامی، مدیرکل دبیرخانه شورای اجتماعی کشور؛ غنی نظری، نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر درمجلس شورای اسلامی؛ مطلب صادقلو، فرماندار خلخال؛ حجت الاسلام عسگر بیگی، امام جمعه کوثر؛ امیر رجبی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، پروانه رضاقلیزداه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولین شهرستان و اهالی با تجلیل از فعالان این حوزه در روستای زرج آباد برگزار شد.
مدیرکل دبیرخانه شورای اجتماعی کشوردر مراسم تجلیل از روستاهای برگزیده از استان اردبیل در نهمین جشنواره روستا ها و عشایر دوست دار کتاب کشور اظهار کرد: روستاییان در حوزه فرهنگی پیشگام هستند و 100 روستای فعال در حوزه کتاب، ایده های خلاقانه و فعالیت های فرهنگی خود را در این حوزه به اشتراک می گذارند و هر روز به میزان فعالیت های آنان افزوده می شود.
وی با بیان  اینکه ترویج کتابخوانی سبب ارتقای فرهنگ و توسعه زیرساخت های فرهنگی یک منطقه می شود، عنوان کرد: اردبیل دیرینه فرهنگی موفقی دارد و علمای زیادی در این خطه ظهور و بروز یافته است و انتخاب دو روستای دوستدار کتاب در نهمین جشنواره روستا ها و عشایر دوست دار کتاب، این قدمت فرهنگی را نشان می دهد.
غلامعلی افزود: وضعیت کتابخوانی در سطح کشور رو به افزایش است و این روزها با تلاش مجموعه های فرهنگی بویژه کتابخانه های عمومی شاهد رشد سرانه مطالعه در سطح کشور هستیم.
دراین مراسم که در روستای زرج آباد از توابع شهرستان کوثر برگزار شد، مطلب صادقلو فرماندار شهرستان کوثر نیز بیان کرد: در سال 1328 اولین مدرسه روستایی در روستای زرج آباد احداث شد و عالمان برجسته ای از کوثر تربیت شدند و  اکنون بیش از  500 عنوان کتاب توسط فرهیختگان این شهرستان به رشته تحریر در آمده است.
وی افزود: این شهرستان دارای اساتید برجسته علمی و چهره ماندگار در سطح ملی و بین المللی شهره هستند.
حجت الاسلام عسگر بیگی امام جمعه شهرستان کوثر نیز در این مراسم با اشاره  به فرمایشات مقام معظم رهبری به اهمیت کتاب و کتابخوانی تصریح کرد: پایگاهها و کتابخانه ها در مساجد باید همه به امر ترویج فرهنگ کتابخوانی توجه کنند.
وی با بیان اینکه حل بسیاری از مشکلات کشور در حوزه های اقتصادی با توجه به فرهنگ صورت می گیرد، بیان کرد: خداوند فرموده « ما به انسان هایی که اصحاب علم هستند منزلت می بخشیم» لذا با الهام از تعالیم انسان ساز قرآن و اسلام  و به عنوان یک مجموعه واحد باید در مسیر رشد و تعالی جامعه گام برداریم.
در ادامه این مراسم سیدغنی نظری نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه فرهنگ مبدا خوشبختی و سعادت در جامعه است، عنوان کرد: کتاب و کتابخوانی در اصلاح فرهنگ جامعه نقش موثری دارد.
 وی افزود: مادران و پدرانی که کودکان را به کتاب و کتابخوانی تشویق میکنند در حقیقت با این امردر مورد کتاب و کتابخوانی فرهنگ سازی می کنند.
در ادامه این مراسم جمعی از اعضای کودک کتابخانه عمومی روستای زرج آباد کوثر در مورد کتاب شعرخوانی کردند و ضمن رونمایی از تابلو یادبود ارسالی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تجلیل از زهرا قاسمی، کتابدار کتاب خانه و فعالان کتابخوانی روستای زرج آباد این مراسم به پایان رسید.
 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ