فهرست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاح همایش:

امروز کتابخانه‌ها از نهادهای پیشرو فرهنگ و آموزش در کشور هستند/ همایش بین‌المللی «کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک» حرکتی نو در حوزه اقتصاد فرهنگ است

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور مجازی در آیین افتتاح همایش بین المللی «کتابخانه های عمومی و کسب و کارهای کوچک»، برگزاری این همایش را حرکتی نو در حوزه اقتصاد فرهنگ دانست.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، آیین افتتاح همایش بین المللی «کتابخانه های عمومی و کسب و کارهای کوچک» ۲۵ مهر ماه با حضور مجازی محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مشهد برگزار شد.
محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن خیرمقدم به حاضران در این همایش و تقدیر از اهتمام نهاد به برگزاری این رویداد بین المللی، اظهار داشت: بر خود لازم می دانم از آقای رئیس جمهور به واسطه حمایتشان از حوزه فرهنگ، هنر، رسانه و ادب قدردانی کنم. آقای رئیس جمهور در هفته کتاب سال گذشته در جمع کتابداران عزیز حاضر شدند و دستوراتی فوری برای ارتقای وضعیت حوزه کتابخانه ها صادر فرمودند و بحمدلله اتفاقات مهمی در این حوزه رخ داده است.
وی همچنین از حضور میهمانان خارجی و اساتید و صاحب نظران داخلی قدردانی کرد و گفت: ما بر همکاری های گسترده در حوزه اجرا با کارهای آموزشی و پژوهشی در همه فعالیت ها تأکید داریم و ان شاءالله بتوانیم از اهتمام و دانش عزیزانمان بیش از گذشته بهره مند شویم.
اسماعیلی با اشاره به اتفاقات در حال وقوع در جهان اسلام، اظهار داشت: من به رزمندگان جبهه مقاومت فلسطین درود و سلام می فرستم که حماسه هایی بزرگ آفریدند؛ روزهای گذشته، روزهایی تاریخی برای جهان اسلام است. از روز اولی که رژیم جعلی صهیونیستی پا به عرصه حیات نامشروع خود گذاشت، هر چه شنیدیم از جنایات آن ها در مقابل عزیزان فلسطینی بود. صحنه های وحشتناکی که از قتل و جنایت و ددمنشی آفریدند، کم نبوده است؛ فهرستی بلند و سیاه از کارهای صهیونیست ها در حافظه تاریخ برای همیشه ماندگار شده و امروز هم شاهد بخشی از آن در قطع آب و برق، قطع ارسال کمک های غذایی و دارویی، انهدام بیمارستان ها و کشتار زنان، کودکان و خبرنگاران هستیم. این ها از رژیم صهیونیسیتی و گذشته نکبت بار آن ها، عجیب نیست؛ اما آنچه برای همه جهانیان تازگی دارد، این نوع از جنس مقاومت است که در یک روز بیش از هزار صهیونیست اشغالگر توسط رزمندگان فلسطینی مورد حمله قرار گرفت. ما معتقدیم ضلم و تجاوزی که به مردم فلسطین روا شده جز با برقراری یک نظام عادلانه مبتنی بر آرای مردم در فلسطین امکان اصلاح ندارد. این روشی دموکراتیک و مورد قبول جهانیان است. باید بپذیرند که مردمان اصیل فلسطینی اعم از یهودی، مسیحی و مسلمان در یک همه پرسی نوع حکومت و شیوه حکمرانی را انتخاب کنند. ان شاءالله گشایش های نو و جدیدی در امر مسلمین درگیر با مسئله فلسطین اتفاق بیفتد و به زودی شاهد آزادی قدس شریف باشیم.
وی ادامه داد: در حوزه کتابخانه ها الحمدلله جهش های بزرگی داشته ایم. طی دو سال اخیر تلاش شد بخش مهمی از مشکلات مربوط به حوزه اداری و ساختار اجرایی نهاد کتابخانه ها حل و فصل شود. دبیرکل محترم نهاد و همکاران شان تلاش های زیادی کردند و امروز شاهد هستیم که بخش عمده ای از این مشکلات حل شده و نهاد کتابخانه ها دور جدیدی از خدمات دهی خود را آغاز می کند. امروز کتابخانه ها تنها محلی برای خواندن و امانت گرفتن کتاب نیستند؛ امروز در کتابخانه هایی که در شهرستان های مختلف افتتاح می کنیم ده ها خدمت متفاوت ارائه می شود. کتابخانه های ما امروز محلی برای رشد حوزه دانش، آموزش و پژوهش شده اند؛ امروز کتابخانه ها و کتابداران عزیز ما از نهادهای پیشرو فرهنگ و آموزش در کشور هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: همایش بین المللی «کتابخانه های عمومی و کسب و کارهای کوچک»، حرکتی نو در حوزه اقتصاد فرهنگ است. انشاالله دوستان من همت کرده و نتایج کاربردی دیدگاه های شما اندیشمندان عزیز و مدیران اجرایی را جمع بندی کنند. توقع ما از برگزاری این همایش، ارائه راهکارهای جدیدی در حوزه اقتصاد فرهنگ کتاب است تا به ما در مدیریت و سیاستگذاری نهاد کتابخانه ها کمک کند. من بی صبرانه منتظر نتایج عالمانه این همایش هستم تا ان شاءالله باعث اتفاقاتی نو در حرکت رو به جلوی نهاد کتابخانه ها شود.

 
نسخه قابل چاپ