فهرست

با حضور مسئولین ملی و استانی؛

دهمین رویداد کسب و کار در کتابخانه های عمومی به میزبانی شهرستان نمین برگزار شد

در راستای برگزاری همایش بین المللی کتابخانه های عمومی و کسب و کارهای کوچک، دهمین رویداد کسب و کار در کتابخانه های عمومی در شهرستان نمین برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره ‌کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل، در راستای برگزاری «همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک»، دهمین رویداد کسب‌وکار در کتابخانه‌های عمومی روز یکشنبه ۹ مهرماه به میزبانی اداره‌ کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در محل نمایشگاه دائمی صنایع دستی شهرستان نمین برگزار شد.
این رویداد با حضور سیدعلی فارغ، معاون آموزش و نوآوری دانشگاه هنر اسلامی تبریز؛ سیدباقر میرعبداللهی، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ یاسر عبداللهی، معاون توسعه اقتصادی استاندار اردبیل؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل؛ طیب امینی فرماندار شهرستان نمین؛ مرتضی بالا رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهامین پور رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی و اعضای شورای شهر نمین و جمعی از فعالان مشاغل و کسب و برگزار شد
.

در ابتدای این همایش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با تشریح اقدامات کتابخانه های عمومی در روند برگزاری « همایش بین المللی کسب و کار در کتابخانه های عمومی» اظهار داشت: مجموعه کتابخانه های عمومی استان با برگزاری نمایشگاهها، دوره های آموزشی مهارت آموزی در رشته های مختلف و همچنین کلاس های آموزشی اقدامات قابل توجهی را در جهت حمایت از مشاغل و کسب و کار های کوچک بویژه مشاغل خانگی داشته اند.
وی افزود: کتابخانه های عمومی به عنوان پایگاه های اجتماعی فعال در راستای تسهیل شرایط مختلف به منظور حمایت از کسب و کار های کوچک تلاش خواهد نمود و در زمینه برگزاری کارگاه های آموزشی و اختصاص فضاهای کتابخانه ای برای رونق تولید و توسعه کسب و کار فعالان اقتصادی تلاش بستر سازی خواهد کرد.
سید علی فارغ در این رویداد با اشاره به اینکه آموزش یکی از اولویت های مهم کارآفرینی است اظهار داشت: متاسفانه در کشور مهارت ها در فرآیند درسی و مدارس تدریس نمیشود و دانش آموزان و والدین باید در فوق برنامه ها بستر آموزش های لازم را برای ایجاد کسب و کار فراهم نمایند.
فارغ  با تاکید بر تبیین آموزش و ایجاد کسب و کارهای کوچک در دروس عمومی گفت : در فعالیت های فرهنگی و هنری که منجر به کارآفرینی و ایجاد کسب و کار میشود باید آموزش ها و مهارت آفرینی به صورت کامل تبیین شود تا جایگاه هنر و هنرمند حفظ شود.
وی تصریح کرد: گسترش و بهینه سازی مهارت با مدل مشارکتی امکان پذیر است و برون سپاری و خصوصی سازی و حمایت از آنان یکی از موارد مهم در اجرای کسب و کارهای موفق محسوب میشود.
معاون آموزش و نوآوری دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز گفت : مهارت ها بر سه پایه اصلی که متشکل از تحمل ابهام  ( قدرت ریسک پذیری) تاب آوری (یادگیری و تجربه از شکست) و احترام به پول، استوار است و رعایت این اصول موجب ایجاد کسب و کار موفق خواهد شد.
طیب امینی فرماندار نمین ضمن قدردانی از برگزاری دهمین رویداد در شهرستان نمین و شناسایی ظرفیت های توسعه کسب و کار در این شهرستان اظهار داشت:  ایجاد کسب و کار نیازمند تصمیمات بهینه قبل از اجرای برنامه های عملیاتی است و توانمندی کتابخانه های عمومی یک فرصت مناسب به لحاظ عمومی و مردمی بودن این نهاد میباشد.
وی گفت: استفاده از توان کتابخانه ها بخصوص با سبقه فرهنگی و ادبی  شهرستان نمین و ظرفیت های بخش مشاغل خانگی و گردشگری موجب ایجاد کسب و کارهای کوچک خواهد شد و ما در مجموعه فرمانداری و سایر ادارات در کنار فعالان این حوزه خواهیم بود.
یاسر عبداللهی، معاون توسعه اقتصادی استاندار اردبیل ضمن تبریک هفته وحدت گفت: فراهم ساختن زیرساختها به منظور توسعه کسب و کار کوچک و حمایت های معنوی از آنان توسط نهاد کتابخان های عمومی کشور ایده بسیار خوبی است که پیش مقدمه اصلی این طرح نیازمند اطلاع رسانی  بیشتر و اقناع جامعه فرهنگی و اقتصادی است.
وی گفت : یکی از مهمترین اهداف و اولویت اقتصادی استان ایجاد اشتغال در  حوزه های کشاورزی، گردشگری و صنعت میباشد و آمار ها نشان میدهد که از در دو سال اخیر استان رشد مناسبی در ایجاد کسب و کارها داشته است.
عبدالهی با اشاره به حمایت ویژه استانداری از طرح ها و کسب و کارها کوچک گفت : حمایت از کسب و کارهای فرهنگی  نیازمند تشکیل کارگروه ویژه با نهاد کتابخانه های عمومی است تا بتوان با شناسایی مشاغل حوزه کسب و کار کوچک و کارآفرینان به نتیجه مطلوب و بازدهی مناسب رسید.
وی ظرفیت پایتخت گردشگری استان را بی نظیر توصیف کرد و گفت :  در یکسال گذشته و با زبانزد شدن استان اردبیل در حوزه گردشگری این فرصت  را باید غنیمت شمرد و با آموزش و ارایه طرح های بهینه و ایجاد اشتغال و کسب و کار های فرهنگی به اقتصاد استان نیز کمک کرد.
در ادامه این همایش، اکرم اکبرزاده، که در زمینه چرم دوزی و تولید کیف های چرمی فعالیت دارد طی سخنانی اظهار داشت: کتابخانه های عمومی به عنوان یک مجموعه پویا و فعال در حوزه های فرهنگی، بستر ساز توسعه فعالیت های تولیدکنندکان کوچک و صاحبان مشاغل خرد است.
وی خاطر نشان کرد: فعالیت خود را در زمینه چرم دوزی از کتابخانه عمومی مشارکتی مکتب الرضای اردبیل شروع کرده و توانسته است کالای تولیدی خود را در زمینه چرم دوزی با نشان ثبت شده با بازار عرضه کند.
شهناز قاسمی یکی دیگر از فعالان کسب و کار و مشاغل خانگی که در زمینه گلیم بافی مشغول فعالیت است با حضور در این همایش طی سخنانی گفت: برای اولین بار با حضور در کتابخانه عمومی امامی شهرستان نمین در کارگاه آموزشی گلیم بافی شرکت کردم و این مهارت را طی دوره های متوالی کسب نمودم و الان با تولید گلیم در خانه، توانسته ام در تامین قسمتی از هزینه های خانواده مشارکت نمایم.
میرعبداللهی، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  در این رویداد با اشاره به برگزاری 9رویداد تا کنون در کشور درراستای تبیین و جایگاه کسب و کارهای کوچک با مشارکت کتابخانه های عمومی اظهار داشت : کتابخانه ها یک نهاد مردمی و عمومی هستند که میرتوانند هر کدام به صورت مشارکتی و تعامل با مردم و همفکری و حمایت سازمان ها و ارگان ها منبع یک کارآفرینی موفق باشند.
وی آموزش را سرلوحه کارآفرینی عنوان کرد و گفت : آموزش در کسب و کار باید به مهارت تبدیل شود  تا بتواند در ایجاد یک کسب و کار، موفقیت را به ارمغان بیاورد و در غیر اینصورت و بدون آموزش مناسب کارآفرینی و کسب و کار عقیم خواهدماند.
میرعبدالهی با اشاره به همراهی و همکاری مسئولان در حضور برای این رویداد گفت : تسهیل گری مهم ترین بخش ایجاد کسب و کار است و مسئولان باید در کنار افراد و کارآفرینان باشند تا بتوانند طرح ها و ایده های مناسب را برای بهره وری ایجاد نمایند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: همایش بین‌المللی «کتابخانه‌های عمومی و کسب‌وکارهای کوچک» با هدف شناسایی راهکارها، ایده‌ها، تجربه‌ها، ضعف‌ها، چالش‌ها و چشم‌اندازها برای استفاده از ظرفیت کتابخانه‌های عمومی به‌منظور مشارکت فعال در فضای کسب‌وکار کشور و فراهم‌آوردن بستری برای توجه به نقش و جایگاه کتابخانه‌های عمومی در رونق‌بخشیِ اقتصادی با حمایت از اقدامات کارآفرینانه و کسب‌وکارهای کوچک، با مشارکت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران در روزهای ۲۵ و ۲۶ مهرماه ۱۴۰۲ به میزبانی شهر مشهد برگزار خواهد شد.
گفتنی است در ادامه این همایش، اعضای شرکت کننده از نمایشگاه کسب و کار های کوچک که در این مجموعه دایر شده بود بازدید کردند.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ