فهرست

همزمان با گرامی داشت روز شعر و ادب فارسی؛

عصر شعر «شکوه شاعرانه» در اردبیل برگزار شد

دبیر انجمن شعر و ادب« کلک خیال» گفت: شهریار با نگاهی ویژه در انواع قالب های مختلف شعر سنتی، سخن پردازی کرده است و آثار او از نظر قوت، کیفیت و کمیت در خور توجه است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، همزمان با سال روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد محمد حسین شهریار، عصر شعر « شکوه شاعرانه» با مشارکت شاعران و اعضای انجمن شعر و ادب « کلک خیال» و کتابخانه های عمومی شهرستان اردبیل، عصر دوشنبه 27 شهریور ماه در محل تالار بیضای کتابخانه عمومی شهید مطهری اردبیل برگزار شد.
موسی فتحی با بیان اینکه شهریار علاوه بر شاعر غزل‌سرا شاعر آئینی نیز محسوب می شود اظهار داشت: اشعار شهریار به سهم خود با شعر آئینی انس دارد و اشعار فارسی استاد شهریار همپای اشعار ترکی مخاطبان متعددی را مجذوب خود کرده است.
دبیر انجمن ادبی کلک خیال افزود: همه گویش ها و زبان‌ها با شعر «علی ای همای رحمت» آشنا هستند و اگر «محتشم» با شعر «باز این چه شورش است» جاودانه شده، شهریار نیز با «علی ای همای رحمت» ماندگار است این تاثیر و ماندگاری در اوج قله قاف ادبیات شیعی جای دارد.
وی خاطر نشان کرد: در میان شاعران و بزرگان شعر معاصر کشورمان، استاد سید محمد حسین شهریار، به گواهی بسیاری از منتقدان و محققان برجسته و درخشان ترین چهره شعر معاصر ایران است.
فتحی تصریح کرد: شهریار با زبان و نگاه ویژه خود در انواع قالب های مختلف شعر سنتی سخن ‏پردازی کرده است و  آثار او، در هر نوع و قالب، هم از نظر قوت و کیفیت و هم از نظر کمیت درخور توجه است .
در ادامه این برنامه جمعی از شاعران و اعضای انجمن ادبی کلک خیال از جمله: خانم ها امان پور و آیلار موقر؛ و آقایان اعلمی و اسکندزاده، استاد پویا، استاد ناصح، استاد بختیاری و استاد حامد منصوری نژاد شعر سرودند و در دو هنرمند جوان اردبیلی آقایان سیدجواد موسوی و امیرمهدی علیزاده نی و دف نوازی کردند.

گفتنی است در بخش های دیگر این برنامه  سهیلا نبی زاده، مسئول کتابخانه عمومی شیخ صفی الدین به معرفی کتاب «شهریار و شعر ترکی: به انضمام برگزیده دیوان شهریار» اثر علی اصغر شعردوست پرداخت.
وی با خوانش بخش هایی از کتاب گفت:  بخش اول این کتاب اشعار ترکی استاد شهریار به ویژه حیدر بابا، شامل موضوعاتی با ویژگی های زبان شناختی؛ موضوعات و مضامین؛ قالب، وزن و قافیه و اشعار ترکی؛ آرایه های بدیعی مورد توجه قرار گرفته و بخش دوم کتاب نیز به گزیده ای از غزلیات، قصاید، مثنوی شهریار اختصاص دارد.
در ادامه این برنامه هریک از شاعران در رثای این شاعر ترک زبان سروده های خود را خواندند:
 برای شهریار:
دلا بسوز از این غم که یار میمیرد

 یتیم مانده ادب ، شهریار میمیرد
بگو به حضرت حافظ بگو به مولانا

میان میکده شاعر خمار میمیرد
شکسته بغض گلوی تمام شاعرها

نوای سوز غزل در سه تار میمیرد
به باغبان خبر مرگ بوستان بدهید

صدا کنید خزان را بهار میمیرد
‌تمام عمر به حسرت گذشت ،ای افسوس

میان قافیه ها انتظار میمیرد
کتاب و لوح و قلم داغدار او شده اند

به شهر شعر و شعور افتخار میمیرد
نوشت آمده ای دیر ،جان بقربانت

نمانده در دل عاشق قرار میمیرد
قلم به یار سروده همای رحمت را

نگو که خالق این شاهکار میمیرد
امیر ملک سخن جاودانه میماند

مگر جهان ادب را وقار ، میمیرد؟
مثال کوه سهند است قدر و‌منزلتش

مگر ادیب ، چنین اقتدار میمیرد؟
شاعر : موسی فتحی

 
 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ