فهرست

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اردبیل مطرح شد؛

بدهی 50 میلیاردی شهرداری اردبیل به کتابخانه های عمومی

فرماندار اردبیل گفت: ارتقای شاخص های فرهنگی و اجتماعی و ترویج کتابخوانی نیازمند توسعه تعاملات بین دستگاه های فرهنگی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اردبیل با حضور سید محمد اعتماد اعجازی، فرماندار؛ علیرضا علیزاده اقدم، معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندار؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ ملیحه ملک‌زاده، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ عظیم عبدلی، رئیس اداره کتابخانه ها ی عمومی شهرستان اردبیل و سایر اعضای حقوقی و حقیقی این انجمن در محل سالن اجتماعات فرمانداری اردبیل برگزار شد.
فرماندار اردبیل در این جلسه با بیان اهمیت ترویج کتاب و کتابخوانی در راستای ارتقای آگاهی های عمومی اظهار داشت: رشد و توسعه همه جانبه در جامعه نیازمند افزایش آگاهی است و این مهم از رهگذر مطالعه کتاب حاصل می‌شود.
سید محمد اعتماد اعجازی با بیان اینکه فضای مجازی به شدت نیازمند محتوای مناسب در حوزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی است خاطرنشان کرد: کتابخانه های عمومی دارای نقاط قوت در جهت تولید محتوای مناسب با محوریت کتاب و کتابخوانی در فضای مجازی هستند و باید از ظرفیت اعضای انجمن و نهادهای فرهنگی نیز به منظور انتشار محتوای مناسب فرهنگی اقدام شود.
وی با اشاره به فعالیت بیش از 23 باب کتابخانه عمومی و مشارکتی در نقاط مختلف شهرستان اردبیل افزود: این گنجینه های عظیم علمی و فرهنگی حاوی منابع مکتوب در حوزه های مختلف علوم هستند و دستگاههای مرتبط بویژه آموزش و پرورش در جهت ارتقای شاخص های فرهنگی و کتابخوانی و آشنایی بیش از پیش اقشار مختلف بویژه دانش آموزان با این مکان های فرهنگی، هماهنگی های لازم میان دستگاه های فرهنگی را فعال نمایند.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اردبیل در ادامه سخنان خود با اشاره به برگزاری رویداد گردشگری 2023 و انتخاب اردبیل به عنوان پایتخت گردشگری کشور های عضو سازمان اکو، تاکیدکرد: برگزاری جشنواره فرهنگی و کتابخوانی و همچنین نمایشگاه آثار مکتوب نویسندگان بومی استان و نمایشگاه کتاب های  خطی و چاپ سنگی در سطح شهرستان اردبیل برگزار شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بدهی 50 میلیارد و 250 میلیون ریالی شهرداری اردبیل به کتابخانه های عمومی از بابت حق السهم نیم درصد کتابخانه های عمومی از درآمد شهرداری اردبیل تا سال 1402 خاطرنشان کرد: کتابخانه های عمومی به منظور توسعه فضا های کتابخانه ای در مناطق حاشیه شهر و شهرک های جدید التاسیس و همچنین بروز رسانی تجهیزات و منابع مکتوب نیازمند دسترسی به منابع مالی هستند لذا شهرداری اردبیل باید در تخصیص نیم درصد کتابخانه ها اهتمام لازم را به عمل آورد.
در ادامه این جلسه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به لزوم بازطراحی کتابخانه مرکزی اردبیل گفت: در طرح های جدید کتابخانه های مرکزی بیش از 40 نوع خدمت در حوزه فرهنگی و خدمات کتابخانه ای ارائه می شود که در صورت بازطراحی کتابخانه مرکزی اردبیل این خدمات در این مرکز هم ارائه خواهد شد.
وی با بیان اینکه بیش از 10 میلیارد تومان برای بازطراحی کتابخانه مرکزی اردبیل برآورد هزینه شده است افزود: مطالعات اولیه این طرح با حضور جمعی از کارشناسان نهاد کتابخانه های عمومی کشور در آینده نزدیک انجام خواهد شد و ما در تلاش هستیم اعتبار مورد نیاز را از محل منابع استانی و ملی تامین کنیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همچنین به آغاز مراحل تکمیل کتابخانه مرکزی پارس آباد و سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی اردبیل اشاره کرد و افزود: با گذشت بیش از 15 سال از رکود این پروژه های فرهنگی که مورد مطالبه فرهنگ دوستان و علاقه مندان به کتابخوانی بود، بحمدالله در سال جاری اعتبارقابل توجه برای این پروژه ها دریافت و در مسیر تکمیل قرار گرفت.
پروانه رضاقلیزاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری دوازدهمین جشنواره کتابخوانی در سطح کتابخانه های عمومی استان خاطر نشان کرد: در سال گذشته قریب به 30 هزار نفر در جریان برگزاری یازدهمین دوره این جشنواره در بخش های مختلف این مسابقه شرکت کردند که امیدواریم این روند در سال جاری بیش از گذشته افزایش داشته باشد.
شایان ذکر است در ابتدای این جلسه عظیم عبدلی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اردبیل گزارشی از روند برنامه های فرهنگی و کتابخوانی در کتابخانه های عمومی را ارائه کرد.
وی با بیان اینکه بیش از 3 هزار 700 دانش آموز در دو ماهه اول سال جاری از کتابخانه های عمومی اردبیل بازدید کردند اظهار داشت: با تعامل بین مدارس و کتابخانه های عمومی برنامه های متنوع فرهنگی و کتابخوانی با حضور کتابداران در مدارس برگزار می شود. 

 
 
 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ