فهرست

گرامی داشت هفته کتاب در شهرستان نمین؛

حال و هوای خوش کتابخوانی در شهرستان نمین در هفته کتاب

فعالیت های فرهنگی و کتابخوانی در شهرستان نمین همزمان با سی امین هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار شتاب چندین برابری گرفته است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل،ویژه برنامه های کتابخوانی و اجرای برنامه های فرهنگی در شهرستان نمین همزمان با سی امین هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور مسئولان فرهنگی برگزار شد.
سخنرانی امام  جمعه نمین  در خطبه های نماز جمعه  در مورد اهمیت کتاب  وکتابخوانی
حجت الاسلام اسدزاده ضمن گرامیداشت وتبریک این هفته به عموم  مردم شریف وفرهنگ دوست شهرستان، کتابداران شهرستان را سفیران فرهنگی شهرستان در حوزه فرهنگی و اجتماعی قلمداد کرد.
امام جمعه نمین اهمیت وجایگاه کتاب را در فرهنگ اسلامی  بسیار مهم  دانست و گفت:  بهترین کتاب در شریعت اسلام، قرآن مجید است و آیات این کتاب آسمانی چراغ راهنمای مسلمین جهان است.
امام جمعه نمین در ادامه از تمامی دست اندرکاران حوزه کتاب  بخصوص کتابخانه های عمومی  در خواست کرد توسعه مطالعه را منحصر به هفته کتاب ندانسته و در طول سال با اجرای برنامه های کتاب محور مردم را جهت مطالعه تشویق نمایند.
امام جمعه نمین در پایان همه شرکت کنندگان در نماز جمعه را جهت  کتاب خواندن  و همچنین حضور در کتابخانه های عمومی دعوت کرد.
امام جمعه عنبران  نیز در خطبه های نماز جمعه طی سخنانی کتاب را سرلوحه  زندگی وتوسعه بشریعت  دانست و کتابخانه های عمومی را مکانی امن در جهت تولید فکر واندیشه نو بر شمرد و افزود:  شغل کتابداری همتراز کار معلم و از کار های انبیای الهی است.
دیدار کتابداران شهرستان نمین با امام جمعه ؛
در این دیدار مهین سلامتی، رئیس اداره شهرستان نمین گزارشی مبسوط در حوزه کاری وخدمات کتابخانه های عمومی و همچنین عملکرد یکساله شهرستان را ارائه کرد و در ادامه کتابداران شهرستان نیز در این نشست نظرات خود را در مورد کتابخوانی  ارائه کردند.
امام جمعه نمین نیزاز زحمات تمامی کتابداران شهرستان تشکر کرد و گفت: استفاده از فضای مجازی  را در جهت ترویج کتابخوانی  در برنامه های خود قرار دهید واین فضا را یک  بستر برای بهره برداری در حوزه های فرهنگی بدانیم.
امام جمعه نمین  گفت: وظیفه اصلی نهاد های  فرهنگی از جمله کتابخانه های عمومی آگاهی بخشی به جوانان ونوجوانان شهرستان در زمینه های مختلف فرهنگی از جمله تبیین و تشریح دین مقدس اسلام است.
امام جمعه نمین  برنامه ریزی برای خانواده ها را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: مطالعه باید از سنین کودکی آغاز شود و مسئولین امر با همکاری خانواده ها در نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی از دوران کودکی اهتمام داشته باشند.
درادامه این نشست امام جمعه نمین به همراه کتابداران ورئیس تبلیغات اسلامی با حضور  در کتابخانه عمومی فرهنگ نمین  از بخش های مختلف این کتابخانه بازدی کردند.
 نشست صمیمی فرماندار نمین با کتابداران شهرستان نمین
در این نشست که همزمان با اولین روز هفته کتاب وکتابخوانی برگزار شد مهین سلامتی گزارشی از عملکرد یکساله شهرستان را به رئیس انجمن شهرستان ارائه کرد واز برنامه های آتی  کتابخانه های  گزارش مبسوطی ارائه نمود.
طیب امینی فرماندار شهرستان  نمین ضمن تبریک هفته کتاب به کتابداران حضار در این نشست، رویکرد جدید کتابخانه در اجرای برنامه های اجتماع محور را بسیار ستودنی خوانده وخواستار تعامل بیشتر ادارات فرهنگی شهرستان در این راستا شد.
رئیس انجمن شهرستان نمین  کتابخانه های عمومی را بال بزرگ پرنده فرهنگی شهرستان دانست وکتابداران را مشاوران امین  جامعه به سوی پیشرفت وتوسعه در موضوع فرهنگ ومطالعه برشمرد.
امینی  خاطر نشان کرد: راه توسعه بشریت از طریق مطالعه امکان پذیر خواهد بود و تلاش کتابخانه های عمومی در این زمینه بسیار مهم است .
برگزاری محفل ادبی فرهنگ نمین در هفته کتاب
همزمان با سومین روز هفته کتاب  و کتابخوانی  محفل ادبی فرهنگ نمین در محل کتابخانه روستایی نیارق  نمین برگزار گردید.
این محفل با حضور نویسندگان وشاعران  استانی وشهرستان  واعضای کتابخانه مذکور وهمچنین شورای اسلامی  روستای نیارق در محل کتابخانه عمومی بوستان دانش نیارق برگزار گردید.
ادر ابتدای این نشست  مهین سلامتی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نسل جوان امروزی را بسیار علاقه مند به مسائل فرهنگی دانست و گفت: کتابخانه های یکی از بهترین مکان فرهنگی و به عنوان پایگاه اجتماعی قوی با گستردگی در مناطق جغرافیای وسیع است که می تواند استعداد جوانان را کشف وموجب رشد وتعالی آن شود.
مهین سلامتی از ایجاد محفل ادبی ویژه نوجوانان با عنوان  "«گل های بابونه» در اداره کتابخانه های عمومی شهرستان در آینده نزدیک خبر داد.
در این نشست فرهنگی اسکندر نجفی سوها از شاعران ونویسنده برتر وبومی شهرستان پنج نسخه کتاب نفیس خود را به کتابخانه نیارق شهرستان نمین اهدا کرد.
وی همچنین در خصوص اهدای بیش از 200 نسخه کتاب به کتابخانه مذکور در آینده نزدیک قول مساعد داد.
 این شاعر برجسته شهرستان نمین ضمن قرائت شعر در باب کتاب وکتابخوانی، کتابخانه های عمومی را بسیار فعال در حوزه فرهنگی وهنری دانست که روح شادی ونشاط را در شهرستان جاری وساری نموده است.
 در ادامه این نشست هر یک از شاعران قطعه غزلی در موضوعات مختلف را سرودند و در ادامه اعضای حاضر از بخشهای مختلف کتابخانه روستایی نیارق بازدید کردند.
همزمان با هفته کتاب آیین رونمایی  کتاب در شهرستان نمین برگزار شد:
همزمان با دومین روز هفته کتاب  آیین رونمایی از کتاب « بازی های بومی ومحلی نمین» تالیف آقای یحیی عسگری نمین در محل کانون پرورش فکری شهرستان  نمین برگزار شد.

این آیین با حضور  امیررجبی، مدیر حوزه هنری استان؛  یوسفی، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری نمین  و جمعی از نویسندگان و اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان  و با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان  و اداره فرهنگ شهرستان نمین در محل سالن تئاتر کانون پرورش فکری کودکان برگزار گردید.
در این نشست  سلامتی رئیس اداره شهرستان نمین در ابتدای مراسم ضمن خیر مقدم گویی اهداف برگزاری این برنامه ها را  شناساندن نویسند گان بومی وجمع آوری آثار مکتوب شهرستان وهمچنین  استعداد یابی جوانان وانتقال تجربیات  گذشتگان به جوانان دانست.
در ادامه این مراسم، یحیی عسگری نمین، مولف کتاب در مورد نحوه نگارش کتاب گفت: کتاب فوق شامل بازیهای محلی شهرستان نمین واردبیل می باشد که در آن به 84 بازی بومی ومحلی اشاره شده است و این بازها از نسل های و پدران وبزرگان ما به ارث رسیده است وما نیز باید در نگهداری این گنجیه عظیم فرهنگی کوشا باشیم .
در ادمه این نشست رجبی مدیر حوزه هنری استان در سخنرانی کوتاهی  ضمن تبریک هفته کتاب از دست اندرکاران این نشست تشکر نموده وبرگزاری این نشست ها را نشان از فرهنگ غنی شهرستان نمین دانست ودر توسعه فرهنگ مطالعه بسار پر اهمیت برشمرد.
 
 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ