فهرست

همزمان با سی امین هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار؛

حرکت پرشتاب فرهنگی درکتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر

به همت مسئولین کتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر فعالیت های متنوع فرهنگی و کتابخوانی و دیدار با مسئولین فرهنگی شهرستان در جهت پیشبرد اهداف کتابخانه های عمومی همزمان با هفته کتاب انجام شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل به نقل از حمیده صادقی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر، جلسه هماهنگی برنامه های سی امین دوره هفته کتاب در محل اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر با حضور محمد جعفری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سلیم زحمت دوست دبیر محفل ادبی مولانا و رئیس انجمن شعر و ادب شهرستان برگزار شد.
در ابتدای جلسه حمیده صادقی با اشاره به شعار هفته کتاب«ماهمانیم که می خوانیم» بر جایگاه کتاب و کتابخوانی در توسعه همه جانبه جامعه اشاره کرد و گفت:  مطالعه و کتابخوانی یکی از اصلی ترین دغدغه های فرهنگی در جامعه است و وظیفه همه افراد فرهیخته و همه نهادهای فرهنگی تلاش در جهت ترویج کتاب و کتابخوانی است.
در ادامه جعفری با بیان اهمیت امر کتاب و کتابخوانی بر لزوم همکاری و همفکری دو اداره فرهنگی شهرستان در جهت ترویج و اشاعه بیشتر و بهتر فرهنگ مطالعه و کتابخوانی تاکید کرد و ضمن اعلام آمادگی اداره مذکور برای همکاری در اجرای بهتر برنامه های سی امین دوره کتاب هفته، برنامه های این هفته  براساس روز شمار هفته سال 1401جهت اجرا تنظیم شد.
رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر  و کتابداران کتابخانه ها به استقبال هفته کتاب رفتند:
در اولین روز هفته کتاب تعدادی از مسئولان شهرستانی در کتابخانه عمومی شهید اسدی حضور یافتند. در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا سودی معاون اداره تبلیغات اسلامی، جعفری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمدی رییس اداره مخابرات، قهرمانزاده ریس بنیاد شهید و امورایثارگران شهرستان در محل اداره کتابخانه های عمومی حضور یافتند و حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا سودی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد اهمیت کتاب و کتابخوانی و تلاش برای بالا بردن سرانه مطالعه در کشور اشاره کرد و گفت: در کتاب و کتابخوانی باید از مقام معظم رهبری الگو بگیریم و دامنه مطالعه ی خود را محدود به یک یا چند حوزه نکنیم . از روسای ادارات خواستند تا در جهت  تحقق این امر که کتاب و مطالعه باید از ضروریات زندگی تک تک احاد جامعه باشد با اداره کتابخانه های عمومی همکاری لازم را داشته باشند .
در  ادامه این برنامه صادقی ضمن تشکر از حضور روسای ادارات در آغازین روز هفته کتاب ضمن ارائه  گزارشی از عملکرد یک ساله کتابخانه های عمومی شهرستان ، برنامه های سی امین دوره هفته کتاب را تشریح کرد.

در ادامه روسای ادارات و کتابداران جهت تجدید میثاق با آرمان های امام راحل و شهدای جنگ تحمیلی در مزار شهدای شهرستان حضور یافتند و با نثار فاتحه یاد و خاطره شهیدان را گرامی داشتند.
در ادامه سلسله برنامه های هفته کتاب، پویش «اهدای کتاب، اهدای دانایی» در راستای ترویج فرهنگ حسنه اهدای کتاب و با هدف غنی سازی منابع کتابخانه‌های عمومی و همچنین ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، در اولین روز هفته کتاب با اهدای 500 جلد کتاب توسط اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آغاز شد .
دیدار با بخشدار مشگین شرقی:
در دومین روز هفته کتاب ، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر خانم صادقی به همراه مسئولین کتابخانه های لاهرود و فخرآباد وتنی چند از کتابداران شهرستان برای تشریح برنامه های هفته کتاب بخشداری لاهرود حضور یافتند . در این دیدار خانم صادقی با اشاره به این جمله از بیانات مقام معظم رهبری در مورد کتاب و کتابخوانی که می‌فرماید: «کتاب،‌ دروازه‌ای به سوی جهان گسترده دانش و معرفت است و کتاب خوب، یکی از بهترین ابزارهای کمال بشری است»  گفت:  مطالعه، جزئی از نیازهای اجتماعی انسان است که هر فردی به وسیله آن، با اندیشه‌ها و افکار دیگران ارتباط برقرار می‌کند و از دستاوردهای علمی و ادبی دیگران بهره‌مند می‌شود. و در ادامه ضمن ارائه گزارشی از عملکرد و فعالیت کتابخانه های عمومی لاهرود و فخرآباد از بخشدار محترم مشگین شرقی برای رفع مسایل و مشکلات کتابخانه ای درخواست کمک و مساعدت کرد.
 بیوک صفرزاده، بخشدار لاهرود نیز طی سخنانی با تبریک هفته کتاب،  در خصوص حمایت همه جانبه از کتابخانه های عمومی به منظور پیشبرد اهداف فرهنگی قول مساعد داد و خاطر نشان کرد:  با همکاری نهاد های مرتبط فرهنگی، شاخص های کتابخانه ای بخصوص افزایش اعضا و نیز پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه ها توسط شهرداریهای لاهرود و فخرآباد پیگیری و اجرائی شود. 
در پایان بخشدار محترم  آقای دکتر صفرزاده نیز با بیان اینکه کتابخانه نهادی اجتماعی و فرهنگی هستندگفتند همه ما باید  امر ترویج کتاب و کتابخوانی تلاش کنیم و با برگزاری مرتب جلسات انجمن و سوق دادن خیرین به سمت کتابخانه ها گام های مثبتی برداریم.
دیدار با مادر شهید فرهنگی امین امامقلی زاده :
در دومین روز هفته کتاب و کتابخوانی «روز کتاب ، خانواده و آگاهی» رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر به همراه محمد جعفری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و قهرمان زاده رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان و جمعی از کتابداران  در منزل مادر شهید والامقام امین امامقلی زاده حضور یافتند.
در این دیدار صادقی با اشاره به مقام والای شهدای جنگ تحمیلی و مدافع حرم گفت: شهداء با نیت های الهی و آرمان های خداپسندانه پای در میدان جهاد و مبارزه با دشمنان گذاشته اند.
وی تکریم و تفقد از خانواده معظم شهدا را وظیفه مردم و به خصوص مسئولین عنوان کرد و گفت:  مادر شهدا انسان های آزاده و فداکاری هستند که شیرین دارئی زندگیشان را در راه اسلام  و کشور فدا کردند. در پایان رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان از مادر بزرگوار شهید والامقام با اهدای لوح سپاس و هدیه تجلیل کرد.
بازدید از کتابخانه امام خمینی ( ره) لاهرود و فخرآباد:
رئیس کتابخانه  عمومی شهرستان مشگین شهر و جمعی از کتابداران و رئیس دفتر امام جمعه لاهرود،به منظور گرامی داشت هفته کتاب و کتابخوانی  با حضوردر کتابخانه عمومی لاهرود از این کتابخانه بازدی کردند.
حضور در آموزش و پرورش لاهرود:
رئیس اداره کتابحانه های عمومی شهرستان مشگین شهر به همراه مسئولین کتابخانه های لاهرود و فخرآباد و تعدادی کتابداران شهرستان به منظور تبیین و تشریح برنامه های هفته کتاب و همکاری دستگاههای فرهنگی در دومین روز هفته کتاب در محل اداره آموزش و پرورش لاهرود حضور یافتند.
در این دیدار صادقی ضمن ارائه گزارشی از فعالیتهای کتابخانه های عمومی لاهرود و فخرآباد با بیان این مطلب که اداره کتابخانه های عمومی و آموزش و پرورش سهم به سزایی در عادت دادن کودکان و نوجوانان به مطالعه و کتابخوانی دارند خاطر نشان کرد: وجود کتب و نشريات قابل دسترس در کتابخانه ها و همچنين سطح اقتصادي و پايگاه اجتماعي خانواده، نقش بسزايي در تقويت عادات مطالعه و کتابخواني دارد.
وی خاطر نشان کرد: برهمین اساس کتابخانه های عمومی هم از لحاظ منابع و دسترسی به اینترنت و پایگاه اطلاعاتی مگا پیپر مکان امن و مناسبی برای تمامی اقشار جامعه بخصوص کودکان و نوجوانان است.
صادقی اضافه کرد: دشوارترين وظيفه در اشاعه كتابخواني در هر جامعه‌اي بعد از خانواده ها بر عهده مدارس و نظام آموزش و پرورش آن جامعه است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر خاطر نشان کرد: اگر دانش آموز در مدرسه با كتاب آشنا شده و لذت مطالعه، خودآموزي و افزايش معلومات عمومي را درك كند و به مطالعه عادت کند در تمام دوران زندگي، با کتاب مانوس خواهد شد.
 پرویز نقدی رییس آموزش و پرورش لاهرود نیز ضمن تبریک این هفته به حاضرین، با بیان نقش کتابخانه ها در کمک به پیشبرد اهداف آموزش و پرورش،  همکاری با کتابخانه ها را ضروری دانست.

 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ