فهرست

با حضور جمعی از مسئولین شهر جدید آراللو؛

آیین اختتامیِّه دومین دوره طرح ملی « باهم بخوانیم» برگزار شد

آیین اختتامیَه طرح ملی « باهم بخوانیم» با حضور جمعی از مسئولین شهر جدید آراللو برگزار شد.

 

آیین اختتامیَه طرح ملی « باهم بخوانیم» با حضور جمعی از مسئولین شهر جدید اراللو برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، آیین اختتامیَه دومین دوره طرح ملی « باهم بخوانیم» با معرفی و خوانش 20 عنوان کتاب در طی برگزاری این دوره در کتابخانه عمومی پانزده خرداد آراللوبرگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل در این مراسم با تشریح اقدامات کتابخانه های عمومی در حوزه های فرهنگی و ترویج کتابخوانی اظهار داشت: این نهاد فرهنگی در حوزه های مختلف و برای قشر های گوناگون و بویژه اقشار کم توان و ناتوان جسمی و حرکتی ویژه برنامه های متنوعی را در راستای ترویج کتاب و کتابخوانی برگزار می کند.
وی راه اندازی بخش های کودک در تمامی کتابخانه های عمومی؛ ایجاد بخش روشندلان در کتابخانه مرکزی اردبیل به منظور ارائخ خدمات کتابخانه ای به کم بینایان و نابینایان استان؛ راه اندازی بخش ناشنوایان در کتابخانه مرکزی را از اقدامات این نهاد در جهت ارائه خدمات به قشر های خاص عنوان کرد.
محمدرضا راستکار بخشدار هیر نیز با اشاره اشاره به فعالیت سه باب کتابخانه عمومی در مرکز بخش و شهرآراللو و روستای خلیل آباد اظهار داشت: بستر سازی برای دسترسی اقشار مختلف به منابع علمی و کمک درسی به همت کتابخانه های عمومی میسر شده است.
وی با ارزیابی مثبت از پویایی این نهاد فرهنگی در راستای تولید محتوا در بستر فضای مجازی و ارائه خدمات حضوری و ارتباط فرهنگی با بخش های مختلف جامعه خاطر نشان کرد: نهاد های مختلف در سطح بخش هیر بویژه مدارس و نهاد خانواده و فرهیختگان باید در زمینه توسعه فعالیت های فرهنگی با کتابخانه های عمومی مشارکت نمایند.
فرشته آزادی، کتابدار کتابخانه عمومی پانزده خرداد آراللو طی گزارشی با تشریح روند برگزاری دومین دوره  از طرح ملی« باهم بخوانیم» گفت: این طرح به منظور مطالعه گروهی برای گروه سنی  8 12 سال (گروه کودک و نوجوان) از دهم تیر ماه سال جاری در کتابخانه عمومی 15 خرداد آراللو آغاز بکار شد.
وی خاطر نشان کرد: در این طرح 20 عنوان كتاب طی 12 هفته  توسط گروه 12 نفره ای كه مشخصات آنها از قبل در سامانه طرح مذکور ثبت شده بود مطالعه شد و چهار عنوان از این كتاب ها به صورت بلندخوانی، چهار عنوان به صورت جمع خوانی و مابقی به صورت انفرادی مورد مطالعه قرار گرفت و در پایان هر جلسه  اعضای  شرکت کننده درطرح، پرسشنامه‌های طراحی شده در سامانه را تکمیل و عملکرد اعضای گروه توسط کتابدار مورد ارزیابی قرار می گرفت .
کتابدار کتابخانه عمومی پانزده خرداد آراللو هدف کلی این طرح را نهادینه‌سازی سبک زندگی مطلوب از رهگذار کتاب‌خوانی دانست و خاطرنشان کرد: ترویج سبک زندگی اسلامی و ترویج خواندن در بین کودکان،تقویت عزت نفس ،ایجاد حس رقابت در کنار رفاقت،تجربه کار گروهی و چالش فکری ،تقویت امرروخوانی و روانخوانی  و تند خوانی،کاهش استرس و تقویت نفوذ خودباوری و اعتماد به نفس در جمع از مزایای برگزاری این طرح است.
فرشته ازادی عناوین کتابهای ارسال شده به کتابخانه‌های عمومی برای  اجرای این طرح را به شرح ذیل عنوان کرد:
کتاب‌های «پرواز کن پرواز»، «سکه طلا»، «جای او خالی»، «هر آیه یک قصه»، «مادر مسیحی من»، «گل عزیز نرگس»، «اسرار طبیعت»، «چراهای شگفت‌انگیز؛ استان کرمان» در قالب‌های «بلندخوانی و جمع‌خوانی »، و کتابهای  «چراهای شگفت‌انگیز؛ استان خراسان‌رضوی»، «چراهای شگفت‌انگیز بیابان‌ها»، «دختری که می‌خواست پرنده باشد»، «قد سر سوزن»، «مسافر سامرا»، «نامش محمد بود»، «کوزه عسل»، «قصه‌های کوچک برای بچه‌های کوچک»، «کاردستی با جعبه‌های مقوایی»، «آهوی گردن‌دراز»، «عسل مجانی» و «اسکندر و شاه چین»  در قالب «مطالعه‌ فردی» مورد مطالعه قرار گرفت.
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ