فهرست

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اردبیل عنوان شد؛

اجرای کار فرهنگی یکی از ابزار های رشد انسان است

فرماندار اردبیل گفت: رشدانسان یکی از اهداف مهم حاکمیت اسلامی است و اجرای کار فرهنگی پیش نیاز تحقق این هدف مهم است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اردبیل با حضور محمد اعتماد اعجازی، فرماندار اردبیل؛ رحیم افلاکی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرماندار؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ عظیم عبدلی رئیس اداره کتابخانه های عمومی اردبیل و همچنین اعضای حقیقی و حقوقی این انجمن در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.  
فرماندار اردبیل در این جلسه با بیان اینکه شروع سال تحصیلی فرصتی مناسب برای استفاده از ظرفیت مدارس در جهت جذب دانش آموزان به کتابخانه های عمومی است اظهار داشت: همزمان با آغاز سالتحصیلی جدید استفاده حداکثری از ظرفیت مدارس در جهت ارتقای شاخص های کتابخانه های عمومی بویژه رشد سرانه امانت کتاب و اعضا دراولویت قرار گیرد و تفاهمنامه همکاری بین این دونهاد فرهنگی به منظور بازدید دانش آموزان از کتابخانه های عمومی و همچنین عضویت رایگان آنان منعقد شود.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اردبیل احصا آمار تحلیلی و مقایسه ای از شاخص های مورد نظر را مهم ارزیابی کرد و افزود: تهیه آماریکی از مهمترین سرفصل ها برای یک برنامه ریزی اساسی است و ضروری است تا جلسه آینده وضعیت شاخص های کتابخانه ای در شهرستان اردبیل نسیت به سال های گذشته و یا در مقایسه با شهرستان های هم تراز احصا شود.
وی جمع آوری آمار جمعیت انسانی بین 12 تا 60 سال را از نکات دیگر برای برنامه ریزی در حوزه های ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی عنوان کرد و گفت: جمعیت انسانی بین 12 تا 60 سال مناسبترین اقشار برای سنجش و تحلیل آماری شاخص هاست و تمام شاخص های مد نظر اعم از اعضا، فضای کتابخانه ای و کتاب نسبت به این سنین بررسی شود.
این مقام مسئول شهرستانی گفت: این قشر از افراد جامعه به لحاظ دارا بودن شرایط سنی مناسب و سطح سواد و تحصیلات مهمترین بخش از برنامه ریزی را برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی شامل می شوند.
محمد اعتماد اعجازی در بخش دیگری از سخنان خود هدف والای حاکمیت اسلامی را رشد انسان دانست و خاطر نشان کرد:  یکی  ابراز های رشد  انسان کار فرهنگی است و ارتقای سرانه مطالعه یک کار مهم فرهنگی برای رشد انسان است. 
وی با بیان اینکه یکی از آروزی دیرینه اهالی فرهنگ دوست اردبیل احیاء کتابخانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیل عنوان کرد و گفت: کتابخانه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی با قدمتی بالغ بر 600 سال یکی از قدیمیترین کتابخانه های کشور است که متاسفانه حوادث تلخ و تاسف بار دورانهای تاریخی موجب تاراج گنجینه های عظیم علمی این کتابخانه شده و مهمترین منابع مکتوب این کتابخانه تاریخی به نقاط مختلف جهان منتقل شده است.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اردبیل بر لزوم هماهنگی اعضای انجمن به منظور تحقیق و بررسی مکان تاریخی این کتابخانه و پیگیری منابع به تاراج رفته آن تاکید کرد و افزود: هماهنگی لازم بین دستگاههای مرتبط فرهنگی و همچنین اعضای انجمن به منظور عودت کتاب ها و یا تهیه نسخه هایی از این کتاب ها برای انتقال کتابخانه های عمومی انجام شود.
فرماندار اردبیل در ادامه سخنان خود به استفاده از ظرفیت خیرین در جهت توسعه فضا های کتابخانه ای و غنی سازی منابع کتابخانه ها اشاره کرد و گفت: در راستای توسعه فضا های کتابخانه ای و با اولویت مناطق محروم برنامه ریزی شود.
وی شناخت ذائقه مطالعاتی مخاطب را از پیش نیاز های اساسی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی عنوان کرد و افزود: با استفاده از بستر های بوجود آمده در فضای مجازی و استفاده از فرهیختگان و اصحاب علم معرفی کتاب های فاخر متناسب با خواست مخاطبان در فضای مجازی انجام شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این جلسه با تشریح عملکرد کتابخانه های عمومی در حوزه های فرهنگی و کتابخوانی اظهار داشت: کتابخانه های عمومی به عنوان یک مجموعه فرهنگی پویا و فعال با بهره گیری از ظرفیت های مختلف از جمله فضای مجازی و برگزاری حضوری برنامه های کتابخوانی فعالیت های گسترده ای را انجام می دهند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان افزود: کتابخانه های عمومی فارغ از رسالت اصلی خود در ارائه خدمات کتابخانه ای در راستای غنی سازی اوقات فراغت برنامه های متعددی برای دانش اموزان و دانشجویان با محوریت کتاب و کتابخوانی برگزار می نمایند.
گفتنی است بعد از پایان این جلسه فرماندار و  اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اردبیل از بخش های مختلف کتابخانه مرکزی اردبیل بازدید کردند.
 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ