فهرست

با هدف گرامی داشت یاد و خاطره شاعرپرآوازه شهرستان نیر؛

محفل ادبی مرحوم ولی سطوتی (آغلاغان) در کتابخانه عمومی شمس تبریزی نیر برگزار شد

دبیرمحفل ادبی شهرستان نیر گفت: سطوتی در دوران عمر کوتاه خود، آثار و اشعار ارزشمندی به زبان ترکی و فارسی از خود به یادگار گذاشت.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل،محفل ادبی مرحوم ولی سطوتی(آغلاغان) شهرستان نیر با جمعی از شاعران و اعضای محفل ادبی سطوتی و همچنین اعضای انجمن ادبی-ادواری شهرستان های اردبیل ، نیر، نمین و سرعین برگزار شد.
 در این نشست ادبی روزبه صمدی، دبیر محفل ادبی که همزمان با سال روز وفات مرحوم سطوتی( شاعر بلند آوازه شهرستان نیر) برگزار شد اظهار داشت: زنده یاد ولی سطوتی  از اوان کودکی قریحه ای شاعری داشته و ابتدا سروده هایش به زبان فارسی بود و بنا به اظهار خودش، پس از آشنایی بیشتر با ادبیات غنی زبان مادری و دیدار بااستاد شهریار تصمیم گرفت تا در دنیای شعر و ادبیات آذربایجان بیشتر مطالعه کند و تخلص (آغلاغان ) را که نام رودخانه ای بر بستر شهرستان نیر است برای خود برگزید.
روبه صمدی افزود: مرحوم سطوتی آثارش را به زبان ترکی آذری به نظم و نثر درآورد و متاسفانه پس از مرگ فرزند جوان خود ادامه زندگی را تاب نیاورد و دارفانی را وداع گفت.
 دبیر محفل ادبی سطوتی نیر خاطر نشان کرد:  عمر کوتاه این شاعر فرصت نشر برخی آثار آماده نشرش از جمله (منظومه ساوالان) (لیلی و مجنون) (بولبول داغی) و غزلیات و مخمسات را به او نداد.
در ادامه این نشست، صمدی یکی از غزلیات معروف مرحوم آغلاغان با نام "ساوالان" را قرائت کرد:
 اته گی صلح و صفا، آی باشی طوفان ساوالان  -  پیرچگی آغ ، چمنی گوی ، لالاسی فان ساوالان
باشی قارلی ، اورگی اودلو ، بولاغی سرین    -     توکولور گول نفسوندن سنین عرفان ساوالان
توپراغی لعلیه مرجان، داشی یاقوت یمن          دئیه رم داغلار ایچینده سنه سلطان ساوالان
گفتنی است در این برنامه جمعی از شاعران شعر خوانی کردند ودر ادامه نیز، کوثر نوری، کتابدار کتابخانه عمومی شمس تبریزی؛ کتاب «14قصه 14 معصوم» نوشته حسین فتاحی؛ فاطمه الزهرا ندیری کتابدار کتابخانه عمومی مرحوم امیر حسین فردی، کتاب «یاران شیدای حسین بن علی» نوشته مرتضی آقا تهرانی؛ زینب انجامی کتاب «فتح خون روایت محرم» نوشته مرتضی آوینی و پیمان جلیل پور کتاب «دوزخیان جاوید» درباره قاتلان شهدای نهضت امام حسین را برای حاضرین محفل ادبی معرفی کردند.
 
 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ