فهرست

همزمان با دهه اول ماه محرم ؛

برگزاری ویژه برنامه های ترویج فرهنگ کتابخوانی و فرهنگ عاشورایی در کتابخانه های عمومی شهرستان نمین

فعالیت‌های فرهنگی و ادبی کتاب محور در کتابخانه های عمومی شهرستان نمین به مناسبت ماه محرم، تاسوعا و عاشورای حسینی برگزار شد.

  تبیین دلایل شکل‌گیری واقعه کربلا برای مخاطبان/ ظلم‌ستیزی و ولایت‌پذیری، شاخصه‌ قیام حسینی عنوان‌شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، همزمان با دهه اول ماه محرم؛ ویژه برنامه های کتاب محور در قالب بازنمایی کتب عاشورایی، قصه‌گویی، معرفی‌کتاب، مقتل‌خوانی، تولید محتوای مناسب و انتشار در فضای مجازی ، نقاشی، آموزش کاردستی با هدف گرامی داشت ایام سوگواری ایام ماه محرم و توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی در کتابخانه های عمومی شهرستان نمین برگزارشد.
ویژه برنامه؛ سلام بر محرم، با مشارکت حوزه علمیه بانوان شهرستان نمین برگزار شد
در این برنامه که با مشارکت حوزه علمیه بانوان شهرستان نمین برگزار شد؛ معصومه کریمی، کارشناس حوزه علمیه بانوان شهرستان نمین با تشریح ابعاد مختلف واقعه عاشورا، دلایل وقوع و شکل گیری نهضت عاشورا و حوادث صحرای کربلا را بیان کرد و در ادامه ی این مراسم مداحی و قرائت زیارت عاشورا توسط معصومه قلی زاده از کارشناسان حوزه علمیه بانوان این شهرستان اجرا شد.
در حاشیه این برنامه نمایشنامه خوانی با موضوع صحرای کربلا توسط نادیا سرباز؛ حدیث نجاتی و حدیثه بنیادی از اعضای نوجوان کتابخانه امامی اجرا و در ادامه نیز کتاب «مهمان کوچک» قصه هایی از امام حسین علیه السلام؛ توسط الینا نگهبان، معرفی شد.
 
 


 

 

جمع خوانی کتاب «تشنه لبان» با شرکت اعضای کودک و نوجوان درکتابخانه عمومی امامی؛
کتاب «تشنه لبان» نوشته حمید گروگان و از انتشارات کانون پرورش فکری کودک و نوجوان از سری کتابهای «مقتل» به شمار می رود که با حضور اعضای کودک و نوجوان در کتابخانه امامی این شهرستان جمع خوانی شد. در این کتاب وقایع کربلا و حماسه آفرینان عاشورا با ذکر نام و شیوه شهادت و شرح مطالب بیان شده است ونویسنده در این کتاب با رجوع به معتبرترین منابع تاریخ عاشورا، حوادث این روز بزرگ را با دقت و جز به جز روایت کرده، آن چنان که خواننده خود را در گرماگرم نبرد اصحاب سالار شهیدان با سپاه کفر می یابد.
 
 

 
 
نمایشگاه کتاب محرم درکتابخانه های عمومی شهدای آبی بیگلو؛ امامی و فرهنگ  نمین برگزار شد؛
این نمایشگاه ها با بازنمایی بیش از 70 عنوان  کتاب پر مخاطب با موضوع امام حسین(ع) و کربلا برگزار شد و کتاب های شاخص در این نمایشگاه شامل«تاریخ و جلوه های عزاداری امام حسین(ع) در ایران؛ عزاداری در اردبیل؛ پیام عاشورا؛ سوار سوم؛ البکا للحسین(ع)؛ درسی که حسین(ع) به انسانها آموخت؛ تشنه لبان» بود که بیش از 100 نفر از اعضای کتابخانه ها در دهه اول ماه محرم از این نمایشگاه ها بازدید کردند. 
 مسابقه مكتوب كتابخواني به مناسبت ماه محرم با محوریت کتاب « عاشورا: ريشه ها، انگيزه ها، رويدادها، پيامدها » در کتابخانه های عمومی شهرستان نمین در حال برگزاری است.؛
با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی در ماه محرم و با همکاری اداره کتابخانه های عمومی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نمین مسابقه کتابخوانی از كتاب «عاشورا: ريشه ها، انگيزه ها، رويدادها، پيامدها» نوشته سعيد داودي و مهدي رستم نژاد (زيرنظر مكارم شيرازي) برای گروه سنی نوجوان، جوان و بزرگسال در کتابخانه عمومی فرهنگ نمین از اول ماه محرم شروع و در حال برگزاری است. این مسابقه در قالب 15 سوال چهارگزینه ای می باشد و مهلت شرکت دراین مسابقه تا تاریخ 25 مرداد می باشد که نتیجه مسابقه و اسامی برگزیدگان در هفته پایانی مرداد ماه اعلام خواهد شد.
 

 
 
 
ساخت خیمه محرم و نمایشگاه کتاب ویژه کودکان درکتابخانه عمومی فرهنگ نمین؛
 با مشارکت اعضای کودک و نوجوان کتابخانه فرهنگ، خیمه محرم در بخش کودک در کتابخانه عمومی فرهنگ نمین ساخته شد، همچنین  با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی عاشورایی بین کودکان و نوجوانان نمایشگاه کتاب ویژه اعضای کودک و نوجوان با 20 عنوان کتاب در بخش کودک این کتابخانه برگزار شد.

معرفی کتاب «حماسه حسینی»  اثر شهید مرتضی مطهری در کتابخانه شهدای آبی بیگلو ی شهرستان نمین؛
کتاب حماسه حسینی، مجموعه‌اى دو جلدى است که جلد اول آن شامل سخنرانی‌ها و جلد دوم مشتمل بر نوشته‌ها و یادداشت‌هاى استاد شهید مطهری درباره حادثه کربلاست.
این کتاب از نظر نوع موضوعات و قوت تحلیل، از شاهکارهاى آیت‌اللّه‌ مطهرى به‌شمار مى‌رود و از نظر خرافه‌شویى از این حادثه بزرگ و پرداختن به جنبه‌هاى مختلف این حادثه یک کتاب کم‌نظیر محسوب مى‌شود.
 

 
برگزاری پویش نقاشی و نمایش مجازی نقاشی ها با موضوع محرم در کتابخانه شهدای آبی بیگلو؛
برگزاری پویش نقاشی ویژه کودکان با عنوان «کودک حسینی» در کتابخانه شهدای آبی بیگلو تا پایان ماه محرم ادامه خواهد داشت و نقاشی ها در اینستاگرام کتابخانه شهدای آبی بیگلو به آدرس lib_shohada_abibiglo@ منتشر و در پایان به برگزیدگان این مسابقه جوایز اهدا خواهد شد.

 
جلسه جمع خوانی از کتاب؛ زندگانی امام حسین (ع)؛
نشست جمع خوانی کتاب «زندگانی امام حسین (ع)» با مشارکت اعضای کودک و نوجوان در کتابخانه شهدای آبی بیگلو انجام شد و شرکت کنندگان ضمن آشنایی بیشتر با حوادث کربلا، با منابع موجود در مورد زندگی و سیره امام حسین(ع) در کتابخانه، آشنایی پیدا کردند.
کتاب «زندگانی امام حسین (ع)» نوشته‌ی سیدحسین هاشمی تیرآبادی، به شرح زندگی آن حضرت از دوران تولد تا زمان شهادت می‌پردازد، همچنین در این اثر خطبه‌های امام حسین و زیارت اربعین نیز به همراه ترجمه ارائه شده است.

 
 
 
کتاب «شهیدان جاوید» اثر مرضیه محمدزاده به صورت مجازی از صفحه اینستاگرام  کتابخانه شهدای آبی بیگلو معرفی شد؛
گفتنی است فصل اول با نام «نهضت امام حسین(ع)» شامل پنج بخش است که با بررسی مختصری از واقعه کربلا آغاز می‌شود و فصل دوم نیز به «شهدای نهضت امام حسین(ع)» اختصاص دارد که شامل شش بخش است. در این کتاب فضایل شهدای کربلا و سپس مختصری از زندگانی حضرت اباعبدالله الحسین(ع(
شهید
 جاوید کربلا، آمده است و در ادامه این کتاب بررسیزندگی دیگر شهدا آغازمی شود.
 
.

 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ