فهرست

به همت محفل قرآنی کتابخانه های عمومی استان اردبیل؛

مراسم رونمایی از نسخه دست نویس قرآن کریم در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداراردبیل گفت: قرآن کتاب زندگی است و حیات طیبه در سایه عمل به رهنمود های این کتاب آسمانی حاصل می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، اولین نسخه دست نویس قرآن در قالب تابلو با حضور رضا قاسمیان، معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار؛ رضوان باقلاچی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ مصطفی آمون، مدیرکانون های مساجد استان؛ مسئولین هیئت های قرآنی و مذهبی و جمعی از قاریان برجسته استانی در کتابخانه مرکزی اردبیل رونمایی شد.
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار اردبیل در این مراسم با بیان اهمیت قرآن به عنوان کتاب زندگی اظهار داشت: زندگی حقیقی و حیات طیبه در پرتو عمل به دستورها و رهنمودهای قرآن شکل می‌گیرد و قرآن کریم کتاب جامعی است که به همه حوزه‌ها از جمله اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و نظامی و .. پرداخته است.
وی خاطر نشان کرد: قرآن روش درست زیستن را به انسان می‌آموزد و برنامه‌ای را که در بر گیرنده تمام ابعاد زندگی انسان و تضمین کننده سعادت فردی و اجتماعی و دنیوی و اخروی است را نشان می دهد.
قاسمیان تصریح کرد: هرشخص به میزانی که آموزه‌ها و دستورهای قرآن را در زندگی به کار بندد، موفقیت کسب خواهد کرد اما هر اندازه از قرآن فاصله بگیرد دچار خسارت و ضرر خواهد شد.
در ادامه این مراسم مدیرکل کتابخانه های عمومی استان طی سخنانی با بیان اینکه قرآن جامع ترین کتاب برای بشریت و بویژه برای مسلمانان است گفت: قرآن کتابی است که تا روز قیامت برای بشر مایه سعات و سربلندی بوده است و آیه‌های قرآن همواره بعد از گذشت چندین هزار سال  روش های صحیح زندگی را به ما می آموزد .
مدیرکل کتابخانه ها ی عمومی استان گفت: به گواهی پژوهشگران علوم قرآنی، نخستین کسی که متن کامل قرآن کریم را کتابت فرمود، امام علی (ع) بود و پس از آن بزرگوار، کسانی چون زید بن ثابت، عبدالله بن مسعود، أبی بن کعب، مقداد بن أسود، معاذ بن جبل و... به این کار مبادرت ورزیده‌اند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بیان کرد: به منظور نگهدای از این اثرارزشمند هنری، سازه ای  در شأن و منزلت قرآن با نمای اسلامی و قرآنی وبا بهره گیری از نماد های بومی، تهیه شده و این اثر ماندگار در معرض دید مراجعه کنندگان به کتابخانه مرکزی اردبیل قرار گرفته است.
در ادامه این مراسم ‌«حسن پورولی» هنرمند مؤمن و متعهد اردبیلی طی سخنانی اظهار داشت: به منظور تأکید بر وحدت مضمونی کلام الله مجید، در مجموع با صرف زمانی در حدود 800 ساعت، متن کامل آن را بر روی کاغذ کالک و در ابعاد 110 * 140 سانتی‌متر، با خودکار 5/0رقم زده است.
وی خاطر نشان کرد: برای خلق این اثر ارزشمند از سه رنگ مشکی (برای اِعراب)، آبی (کلمات متن) و قرمز (نام سوره‌ها و شمارة آیه‌ها) استفاده کرده و بافت مسحورکننده‌ای به اثر داده‌است.
نویسنده این لوح قرآنی نفیس و خطی گفت: به دلیل ظرافت کار، تمام مراحل مختلف کتابت با استفاده از ذره‌بین انجام شده است.
در ادامه این مراسم معنوی؛ آقایان « محمد اسمعیلی، سلیم جوهرچی، محمد مقدسی» از قاریان برجسته و مطرح استان، آیاتی از کلام الله را قرائت کردند و قربان اضحی، مداح اهل بین عصمت و طهارت به مناسبت فرا رسیدن ایام ماه محرم، مرثیه سرایی کرد.
 
 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ