فهرست

در جلسه انجمن شهرستان خلخال مطرح شد؛

نقش بی بدیل کتابخانه ها در توسعه ساختارهای اجتماعی و فرهنگی

فرماندار شهرستان خلخال گفت: ضرورت احساس نیاز به مطالعه باید در بین اقشار مختلف جامعه تبیین شود.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خلخال با حضور سید جواد یحیی زاده، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های شهرستان؛ مریم محمدی رئیس اداره کتابخانه های شهرستان و اعضای حقیقی و حقوقی این انجمن در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
فرماندارخلخال  با بیان اینکه مطالعه باید به یک ضرورت انکار ناپذیر تبدیل شود اظهار داشت: مطالعه زمانی تبدیل به نوعی ضرورت می شود که انگیزه هاي گوناگون حيات اجتماعي و فردي در آن دخیل باشد و در این خصوص باید میزان انگیزش افراد برای مطالعه کتاب تقویت شود.
وی خاطر نشان کرد: مطالعه از زمره امور غير تكليفي و آزادانه است و هرگاه نتوانيم انگيزه اي براي ورود به آن پيدا كنيم  حتي پندها و اندرزها نيز راهگشا نخواهند بود.
یحیی زاده توسعه زیرساخت ها و تجهیز کتابخانه های عمومی به منابع مکتوب را یکی دیگر از شاخص های مورد نیاز برای ترویج کتاب و کتابخوانی عنوان کرد و گفت: کتابخانه مرکزی شهرستان خلخال به رغم کلنگ زنی در سال های گذشته پیشرفت قابل توجهی نداشته است.
وی خاطر نشان کرد: مقدمات لازم از منابع مختلف اعتباری برای شروع به کار مجدد و آغاز مراحل احداثی این پروژه پیش بینی شده است که امیدواریم با تخصیص این منابع اعتباری، شاهد بهره برداری از این کتابخانه در سال های آتی باشیم.
محمدي، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خلخال نیز در این جلسه گزارشی از روند ارائه خدمات در حوزه های مختلف کتابخانه ای ارائه کرد.
وی با اشاره به نقش آموزشی و تربیتی کتابخانه ها خاطر نشان کرد: این مجموعه های فرهنگی جزو مکان هایی هستند كه افراد با آزادي و آگاهانه منابع مورد نیاز خود را انتخاب و در راستای ارتقای سطح علمی و دانش خود از آن بهره برداری می نمایند.
محمدی تصریح کرد: كتابخانه هاي عمومي يكي از اركان اصلي  توسعه فرهنگی محسوب می شود و يكي از دغدغه هاي ما توسعه فضاي كتابخانه اي است چراكه با توسعه مكانهاي فرهنگي و بخصوص كتابخانه ها و حضور جوانان و نوجوانان در اين مكانها، شاهد كاهش آسيبهاي اجتماعي و توسعه فرهنگی اجتماعی خواهیم بود.
رئیس اداره کتابخانه های خلخال همچنین با اشاره به فرا رسیدن روز سوم مرداد «روز خانواده و بازنشسته» يكي از وظايف مهم كتابخانه هارا ارائه خدمات به بازنشستگان و افراد سالخورده دانست و گفت: با كتاب درماني مي توان موجبات بهبود شاخص هاي خود مديريتي را براي اين عزيزان فراهم آوردو با رعایت سه ركن؛  تهيه منابع اطلاعاتي، رعايت شان و احترام سالمندان، ارائه خدمات و تجهيزات مناسب براي سالمندان، مي توان كتابخانه ها را مكاني مناسب براي اين عزيزان قرارداد.
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ