فهرست

به همت کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد؛

قصه گویی و نمایش عروسکی برای کودکان اوتیسم در مرکز آموزشی توانبخشی طیف اوتیسم برگزار شد.

فکوری مدیریت مرکزی طیف اوتیسم گفت: اوتیسم اختلالی نورولوژیک است که خودش را در سال های اولیه رشد کودک نمایان می کند.

 به گزارش روابط عمومی  اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل ، ویژه برنامه قصه گویی و نمایش عروسکی برای کودکان اوتیسم  به همت کتابخانه مرکزی اردبیل با حضور وحیده عباسی معاون کتابخانه مرکزی اردبیل و با قصه گویی توسط پریسا شیخ باقری، کتابدار بخش کودک کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.
 این برنامه با هدف تعامل با سازمان ها و ارگان ها به منظور ایجاد زمینه برای بهره‌گیری و همچنین تقویت مهارت‌های  سخن گفتن، گوش دادن و مشاهده کردن متناسب با نیازهای فردی و رشد خلاقت در کودکان،برگزار شد.  
فکوری؛ مدیر مرکزی طیف اوتیسم در مرکز آموزشی  توانبخشی طیف اوتیسم گفت:  اوتیسم اختلالی رشدی است و بر نحوه تعامل و ارتباط فرد با دیگران و همچنین بر نحوه یادگیری و رفتار او تاثیر می گذارد.
وی بیان کرد: اوتیسم باعث مشکلاتی چون رفتارهای تکراری و کلیشه ای، نقص در مهارتهای ارتباط کلامی و غیر کلامی می شود و مهم ترین علتهای آن نقایص ژنتیک و زیست محیطی است.
ایشان در ادامه سخنان خود خاطرنشان کردند: اختلال طیف اوتیسم در تمامی نقاط دنیا، تمامی سطوح اقتصادی- اجتماعی و نیز تمامی گروه های نژادی و قومیت ها بروز پیدا می كند ؛این اختلال معمولا در پسران 4 برابر دختران (1 در هر 42 پسر) و(1 در هر 189 دختر) بروز می كند. درباره سبب شناسی این اختلال می توان گفت دانشمندان تاكنون نتوانسته اند علت بروز اختلال طیف اوتیسم را به طور دقیق كشف كنند. هر چند آن ها به طور ناهماهنگی مشخص كرده اند كه عوامل متعددی مانند عوامل ژنتیكی، وراثت، مشكلات محیطی، سبك زندگی و... می توانند در بروز این اختلال نقش داشته باشند.
وی خاطر نشان کرد: معمولا كسانی كه به اختلال اتیسم مبتلا هستند به دلیل دارا بودن مشكل ارتباطی و تعاملی به راحتی نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار كنند. این امر از یك سو و عدم اعتماد مردم به این افراد، عدم پذیرش این اختلال از سوی جامعه و نیز عدم توجه به توانمندی های این افراد از سوی دیگر منجر به این شده است كه در بسیاری از زمینه ها نظیر ازدواج، بارداری، شغل و آموزش با مشكلات بسیاری رو به رو شوند.

 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ