فهرست

همزمان با سالروز گرامی داشت حکیم نظامی؛

رئیس فرهنگستان زبان ادب فارسی از کتابخانه مرکزی اردبیل بازدید کرد

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی:کتابخانه های عمومی منبع گسترش زبان و ادبیات فارسی هستند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، همزمان با گرامیداشت سالروز حکیم نظامی دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ مهندس علی نیکزاد، نماینده مردم شریف شهرستان های اردبیل ، نیر، نمینف سرعین در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی؛ رضاقاسیمانف معاون سیاسی امنیتی استاندار اردبیل؛ علی ملا احمدی، مدیرکل صدا و سیمای مرکز اردبیل؛ حجت الاسلام مهدی ستوده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان و جمعی از مسئولین و مقامات استانی ضمن شرکت در مراسم استانی بزرگداشت حکیم نظامی ، با حضور در کتابخانه مرکزی اردبیل از بخش های مختلف این کتابخانه بازدید کردند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در جریان بازدید از بخش های مختلف کتابخانه اظهار داشت: کتابخانه های عمومی منبع ارزشمند و غنی توسعه و گسترش زبان و ادبیات فارسی هستند تا در کنار امر کتابخوانی این سرمایه عظیم مورد صیانت قرار گیرد.
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی خاطرنشان کرد: طبیعی است که نقش کتابخانه ها زمینه و بسترساز آشنایی بیشتر مردم با زبان فارسی می شود و در واقع کتابخانه ها مشوقی برای مطالعه و ارتقای سواد است.
وی افزود: برای آشنایی بیشتر با زبان و ادبیات فارسی در سال های اخیر آثار ارزشمندی در کتابخانه های عمومی در معرض استفاده علاقمندان قرار گرفته که این امر می تواند زمینه ساز تقویت و تعالی این زبان ارزشمند شود.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی بیان کرد: حرکتی که در نهاد کتابخانه های عمومی در سال های اخیر در ارائه آثار نو و ارزشمند در حوزه زبان و ادبیات فارسی انجام شده به نیرومندی و قوی شدن این مجموعه کمک می کند و روز به روز نیز شاهد گسترش و اعتلای فرهنگ دینی و زبان و ادبیات فارسی غنی خواهیم بود.
وی در ادامه سخنان خود به نقش محوری کتابخانه مرکزی در تعالی و توسعه کتابخوانی اشاره کرد و افزود: بحمد الله این مجموعه های فرهنگی دارای ظرفیت عظیمی در ارائه خدمات کتابخانه ای هستند و به عنوان نگین فرهنگی استان در ابعاد فرهنگی می درخشند و امیدواریم چنین بناهای فرهنگی در استان هایی که فاقد چنین مرکزی هستند تدارک دیده شود.
حداد عادل افزود: در همه کتابخانه های عمومی در سطح کشور تلاش می کنیم تا جدیدترین آثار و کتاب ها در اختیار مخاطبان قرار گیرد تا فضای مناسبی را در ارتقا و بهبود شرایط آشنایی با این زبان غنی و ارزشمند شاهد باشیم.
وی ادامه داد: در کتابخانه های عمومی سعی شده تا بیشتر کتاب های منتشر شده به شکل فراگیر در اختیار علاقمندان قرار گیرد که البته کتاب های تخصصی نیز در مراکز علمی و دانشگاهی به صورت ویژه در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.
دکترحداد عادل در پاسخ به سوالی در خصوص فعالیت محفل های ادبی در کتابخانه های عمومی گفت: یکی از مسیر های مهم برای معرفی چهره های فاخر، شاعران، نویسندگان، فعالان فرهنگی و سایر نخبگان در استان ها باید به همت محافل ادبی انجام شود و برگزاری سمینارها، نشست ها فرهنگی در این حوزه نقش مهمی دارند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی همچنین در جریان بازدید از سالن مطالعه در پاسخ به سوالی تصریح کرد: جای خوشحالی است که در بازدید از کتابخانه های عمومی اردبیل با درخواست جمعی از جوانانی روبرو شدیم که خواستار افزایش ساعات کار کتابخانه های عمومی بودند که این امر عطش آنها را به امر کتابخوانی و مطالعه نشان می دهد.
حداد عادل گفت: در شرایطی که مردم با مشکلات اقتصادی روبرو هستند حضور جوانان و نسل آینده در کتابخانه های عمومی بهترین فضا را برای پیشرفت و تعالی فرهنگ به ویژه فرهنگ دینی و ارزشی فراهم کرده است .
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ