فهرست

در ششمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خلخال عنوان شد؛

کسب دانش و ارتقای توان علمی، مسیر تحول در جامعه است

فرماندارخلخال در جلسه انجمن این شهرستان گفت: فرایند توسعه پایدار از طریق ارتقای توانمندی های علمی و بالا بردن آگاهی های عمومی در جامعه شکل می گیرد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، ششمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خلخال با حضور سیدجواد یحیی زاده، سرپرست فرمانداری خلخال؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ مریم محمدی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خلخال و اعضای حقیقی و حقوقی این انجمن در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
فرماندار خلخال در این جلسه با بیان اینکه یکی از الزامات توسعه واقعی در هرکشوری، وجود افراد آگاه، متخصص و پویاست اظهار داشت: همین افراد هستند که بر پایه مسائل و نیازهای جامعه دست به برنامه ریزی می زنند تا فرایند توسعه به شکل منطقی و مبتنی بر نیازهای واقعی انجام گیرد.
وی افزود: بدیهی است که این افراد و همه آنهایی که در پیاده سازی برنامه ها نقش دارند، و نیز همه افراد جامعه که از برنامه های پیاده شده استفاده می کنند، باید از آگاهی و دانایی برخوردار باشند تا این فرایند دچار وقفه و یا مشکل نشود.
سید جواد یحیی زاده به نقش مستقیم مراکز آموزشی و فرهنگی و بویژه کتابخانه ها در تکمیل فرایند توسعه و آگاهی های اجتماعی اشاره و خاطر نشان کرد: سالهاست که رابطه مستقیم میان کتاب و کتابخانه با توسعه به اثبات رسیده و به همین دلیل، همه کشورهای پیشرو تلاش می کنند تا شبکه ای از انواع کتابخانه ها، بویژه کتابخانه های همگانی را ایجاد کنند و در دسترس همگان قرار دهند.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خلخال در ادامه سخنان خود به توسعه فعالیت های فرهنگی در کتابخانه های شهرستان خلخال اشاره کرد و افزود: با وجود محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا، کتابخانه های عمومی به عنوان نهاد فرهنگی و مروج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در نقاط مختلف شهرستان فعالیت های قابل توجهی را در بستر فضای مجازی در حوزه کتاب و کتابخوانی اجرا کردند و این روند با وجود ارائه خدمات حضوری همچنان ادامه دارد.
در ادامه این جلسه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز به تحولات پرشمار فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان اشاره کرد و گفت: با وجود محدودیت های ارائه خدمات در کتابخانه های عمومی در سال های اخیربه جهت شیوع ویروس کرونا، کتابداران استان با انتقال فعالیت های فرهنگی به بستر فضای مجازی، برنامه های متعددی را با استفاده از ظرفیت این بستر اجرا کردند به نحوی که سالانه بیش از 10 هزار برنامه فرهنگی در حوزه های مختلف، مسابقات کتابخوانی، مسابقه نقاشی، معرفی کتاب، نشست های مجازی کتابخوان، کارگاه های آموزش اوریگامی برای کودکان و سایر برنامه های فرهنگی را اجرا کردند.
وی در ادامه سخنان خود به مشارکت حداکثری علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در جشنواره کتابخوانی رضوی امسال اشاره کرد و افزود: با وجود اجرای این جشنواره ملی در بستر فضای مجازی و حذف مسابقات مکتوب، میزان مشارکت در این مسابقه کتابخوانی نسبت به سال های گذشته افزایش چشمگیری داشته است.
در ادامه این جلسه اعضای جلسه نیز با ارائه راهکارهای اجرائی در خصوص ترویج فرهنگ کتابخوانی، خواستار تلاش فرمانداری و اداره کل کتابخانه های عمومی استان در جهت پیگیری احداث کتابخانه مرکزی در این شهرستان شدند.
گفتنی است مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بعد از این جلسه با حضور در دفتر حجت الاسلام اسدی، امام جمعه شهرستان خلخال و ارائه گزارش از روند اقدامات فرهنگی در شهرستان خواستار استفاده از ظرفیت منابر و مساجد در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی شد.
وی همچنین با حضور در کتابخانه ها و بازدید از بخش های مختلف کتابخانه های شهرستان خلخال با کتابداران دیدار و گفتگو کرد.

عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ