فهرست

به همت محفل ادبی شمس عطار اردبیلی برگزار شد؛

ویژه برنامه « نقش آذربایجان در وقایع ملی ایران» در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد

عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: منطقه آذربایجان در تکوین اندیشه های روشنفکری و انقلابی در دوران های مختلف نقش پرثمری داشته است.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، به مناسبت گرامی داشت ایام الله دهه فجر و چهل و سومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و همزمان با سالگرد قیام تاریخی مردم تبریز در 19 بهمن ماه 1356 نشست مجازی « نقش آذربایجان دروقایع ملی ایران» به همت محفل ادبی شمس عطار اردبیلی و با سخنرانی دکتر سجاد حسینی، استاد رشته تاریخ دانشگاه محقق اردبیلی و پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل به صورت مجازی برگزار شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی در این نشست با بیان نقش تاریخی منطقه آذربایجان در شکل گیری نهضت اسلامی و جنبش های مشروطه خواهی اظهار داشت: منطقه آذربایجان به سبب موقعیت راهبردی و راه های ارتباطی و موقعیت خاص جغرافیایی در شکل گیری حوادث تاریخی ایران در طول تاریخ موثر بوده است.
دکتر سجاد حسینی به وجود قبایل و نیروهای دلیر عشایری، اعتقادات مذهبی و باور های دینی مردم  اشاره کرد و گفت: با تشکیل دولت شیعی صفویان و حکومت دینی در اردبیل مردم شهر ها و روستاها و عشایر منطقه آذربایجان با حمایت از شاه اسماعیل صفوی در پایه گذاری این حکومت دینی در ایران نقش مهمی را برعهده داشتند.
این استاد دانشگاه در ادامه سخنان خود، شکل گیری جنبش مشروطه خواهی و رهبری این جریان و همچنین قیام تاریخی مردم تبریز در 29 بهمن سال 1356 و نقش تاثیرگذار این منطقه در حوادث بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را از مهمترین رویداد های تاریخی منطقه آذربایجان در سده اخیر دانست و افزود: منطقه آذربایجان در تدوین اندیشه های روشنفکری و انقلابی پیش از مشروطه و همچنین پیروزی انقلاب مشروطه نقش تاریخی داشته است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این نشست طی سخنانی با تشریح ابعاد مختلف حضور مردم آذربایجان در حوادث مهم تاریخی ایران گفت: در همین راستا منابع متعددی در کتابخانه های عمومی استان در مورد انقلاب اسلامی و نهضت های مهم مردمی گرد آوری شده و به مناسبت گرامی داشت ایام الله دهه فجر نمایشگاه موضوعی از کتاب های مرتبط با انقلاب اسلامی برگزار شده است.
وی یکی از مهمترین منابعی که جنبش ها و حرکت های ملی و دینی و مذهبی و حوادث تاریخی اردبیل را مورد بررسی قرار داده، کتاب « انقلاب اسلامی در اردبیل» عنوان کرد که به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی جمع آوری و منتشر شده است.
    
 
 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ