فهرست

در آستانه هفته کتاب در شهرستان مشگین شهر برگزار شد؛

دیدار رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر با مسئولین دستگاههای فرهنگی شهرستان

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر گفت: فضا های فرهنگی و کتابخانه ای در ارتقای سطح اگاهی های عمومی نقش چشمگیری دارند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، حمیده صادقی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر دردیدار های جداگانه با علی مسیب زاده، شهردار در محل شهرداری و محمدجعفری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مشگین شهر دیدار و در خصوص اجرای برنامه های گرامیداشت بیست و نهمین هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفتگو کردند.
صادقی با بیان اهمیت کتاب و کتاب خوانی  و جایگاه ویژه این مهم در دین مبین اسلام اظهار داشت: کتاب در مکتب اسلام جایگاه ویژه ای دارد و در قرآن کریم نیز سوره ای بنام «قلم» بر اهمیت آن افزوده است.
وی به نقش کتاب در ارتقای فرهنگ عمومی جامعه اشاره کرد و گفت: ترویج کتاب و کتابخوانی در حقیقت ابزاری موثر در ارتقا و توسعه فرهنگی محسوب می شود و کتابخوانی علاوه بر رشد آگاهی فردی و اجتماعی افراد در تولید علم و ثروت نیز نقش مهمی دارد.
وی با اشاره به لزوم  بکارگیری همه ظرفیت فکری و اداری شهرستان به منظوربرگزاری باشکوه مراسم جشن کتاب در شهرستان خاطر نشان کرد: همزمان با بیست ونمهمین هفته کتابف کتابخوانی و کتابدار نشس های کتابخوان، معرفی کتاب، بلند خوانی کتاب و مسابقات کتابخوانی در بستر فضای مجازی برگزار خواهد شد.
صادقی اضافه کرد: با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا از سال گذشته و ایجاد محدودیت هایی در ارائه خدمات کتابخانه های، فعالیت های کتابخانه های عمومی با بهره برداری از ظرفیت فضای فضای توسعه یافته است و محتوا های فرهنگی توسط کتابداران در دسترس مخاطبان قرار می گیرد.
در ادامه این دیدار  محمد جعفری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیز ضمن تشریح برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی خواستار تجلیل از مروجان و پیشکسوتان حوزه کتاب و کتابخوانی و نیز برگزاری نشست تخصصی و نقد کتاب با حضور نویسندگان بومی شهرستان در هفته کتاب شد.
 سلیم زحمت دوست رئیس انجمن شعر و ادب و احمد عزیزی نماینده شهرداری طی سخنانی  بر اهمیت نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه،  بخصوص در مدارس و خانواده ها تاکید کردند.
 رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشگین شهر افزود: جلسه دیگری نیز به منظور پیگیری معوقات سهم نیم درصد کتابخانه ها از محل در آمد شهرداری ها و باقی مطالبات  در محل دفتر شهرداری با مسیب زاده به شهردار مشگین شهر برگزارشد.
رئیس اداره  کتابخانه های شهرستان مشگین شهردر این جلسه اظهار داشت:  تامین بسیاری از هزینه های جاری کتابخانه ها ی عمومی از محل دریافت نیم درصد حق السهم کتابخانه ها از درآمد شهرداری ها  صورت می گیرد  و تحقق این امر در ارائه خدمات فرهنگی مطلوب به شهروندان موثر خواهد بود. 
صادقی خاطر نشان کرد:  با توجه به بازگشایی تمام کتابخانه‌های عمومی شهرستان، در هفته کتاب، اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان برنامه‌ها و خدمات متنوعی را با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برای اعضای کتابخانه‌های عمومی درنظر گرفته است.
در ادامه این جلسه مسیب زاده ضمن قول مساعد جهت پرداخت معوقات سهم نیم درصد کتابخانه ها گفت: هرگونه هزینه کرد درحوزه کتاب و کتابخوانی و سایر حوزه های فرهنگیف سرمایه گذاری برای آینده محسوب می شود و متناسب با ارتقای سرانه مطالعه و کتابخوانی، سطح فرهنگ و آگاهی های عمومی در جامعه افزایش یافته و موجب تربیت شهروندان قانون مدار و آگاه به فرهنگ شهرنشینی خواهد شد.
وی کتاب را حاوی اطلاعات عمیق و غنی در حوزه های مخلف دانست و خاطر نشان کرد: به منظور افزایش سرانه مطالعه و همچنین حضور فرزندانمان در این محیط های علمی باید زیرساختهای کتابخانه ای در شهرستان تقویت شود و شهرداری مشگین شهر اهتمام لازم را دراین خصوص انجام خواهد داد.
 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ