فهرست

همزمان با روز شعر و ادب فارسی در اردبیل برگزار شد؛

نشست مجازی« بررسی اشعار» شهریار شعر ایران به میزبانی محفل ادبی ارس

همزمان با روز شعر و ادب فارسی نشست مجازی بررسی اشعار استاد محمد حسین شهریار به میزبانی محفل اردبی ارس در اردبیل برگزار شد.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، با هدف پاسداشت روز شعر و ادب فارسی، نشست مجازی بررسی اشعار شهریار به میزبانی محفل ادبی ارس شهرستان پارس آباد و با سخنرانی عبدالله بحرالعلومی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ پروانه رضا قلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی ؛ امیر رجبی، رئیس حوزه هنری و مهدی میرزا رسول زاده، دبیر محل ادبی شمس عطار و نویسنده و پژوهشگر ادبی به صورت مجازی برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی، شعر شهریار را دارای ویژگی های بارز در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، عرفانی و عاشقانه دانست و اظهار داشت: شهریار از ترکان پارسی گوی است که سروده های او در دو زبان فارسی و ترکی در جایگاه بسیار بلندی قرار دارد و این شاعر در هر دو زبان استاد بوده است.
رضاقلیزاده با اشاره به مضامین دینی و آیه های قرآن در اشعار شهریار گفت: غزلیات شهریار در هردو زبان فارسی و ترکی بن مایه های دینی و قرآنی داردو این امر متاثر از تربیت مذهبی و انس گرفتن او با قرآن کریم است و نگاه ویژه او به قرآن و احادیث در اشعار او مشهود است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در این نشست با تشریح ابعاد مختلف شعر شهریار گفت: تمایز شعر شهریار با اشعار شاعران دیگر در جامع الاطراف بودن آن است به نحوی که دید وسیع او و سرودن شهر در قالب های کلاسیک و شعر نو جزو وجوه و شاخصه های اصلی شعر شهریار است.
عبدالله بحر العلومی شعر او را نافذ و بسیار تاثیرگذار دانست و افزود: شاعران متعددی در زبان های مختلف بویژه ترکی و فارسی از شعر او الهام گرفته اند و این تاثیرپذیری در شعر مرحوم عاصم ادبیلی از شاعران معاصر اردبیل مشهود است.
در بخش دیگری از مراسم، رئیس حوزه هنری استان با  بیان ویژگی های مهم شخصیت و آثار استاد شهریار گفت: شهریار شاعری است  که در اکثر قالب های شعری با مهارت شعر سروده اگرچه غزلیات فارسی وی دارای شهره خاص و عام شده است.
امیر رجبی افزود: شهریار شاعر تک بعدی نبوده و در اکثر مضامین اجتماعی، غنایی و عاشقانه عرفانی، فلکولور و حتی طنز شعر سروده و در همه آنها حوزه ها توانمند بوده است .
رجبی با اشاره به مسائل عرفانی و دینی در اشعار شهریار گفت: شهریار از عشق زمینی و مجازی به عشق الهی و معنوی رسید به نحوی که خود شاعر در این خصوص می گوید: « آری بنده هم در این ده سال با بحران ها و تحولات روحی عجیبی که از نوادر مواهب الهی و جز برای اهل سیر و سلوک واقعی قابل فهم نیست، دست در گریبان بودم، زجری که اجرش را چه جای اینکه با دنیا عوض کنی؟»
مهدی میرزا رسول زاده نیز طی سخنانی اظهار داشت: برای درک بهتر شعر شهریار باید از ابعاد مختلف زندگی وی آشنا بود و بدون توجه به ابعاد و حوادث مختلف زندگی وی، نمی توان به درک واقعی از شعر شهریار دست یافت.
وی خاطر نشان کرد از ابعاد درخشان عرفان در شعر شهریار، اشعار توحیدی اوست به نحوی که مناجات به درگاه باری تعالی و نیایش به پیشگاه ذات احدیت چه در آغاز دیوان و چه در جای جای آن، اخلاص شاعر در اظهار بندگی را نشان می دهد.
در ادامه این نشست مجازی کریم فیروزی از محققان حوزه ادبیات در یک ارتباط زنده تصویری از آرامگاه مرحوم شهریار، بخش های مختلف مرقد را به تصویر کشید.
 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ