فهرست

درگفتگو با کتابدار روستای شایق عنوان شد؛

کتابخانه استاد اسداللهی شایق دلخوشی کودکان روستا در ایام کرونا

کتابدار کتابخانه روستایی شایق شهرستان سرعین گفت: کتابخانه مأمن امن و محلی برای کسب علم و دانش برای کودکان روستا است .

 


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه ها ی عمومی استان اردبیل، پریسا فیضی پور کتابدار کتابخانه روستایی شایق شهرستان سرعین در گفتگو با روابط عمومی اداره کل با  تشریح برنامه های فرهنگی و کتابخوانی کتابخانه استاد اسداللهی روستای شایق در سه ماهه اول سالجاری اظهار داشت: کتابخانه مأمن امن ومحلی برای کسب  علم و دانش کودکان است.
 مئول کتابخانه عمومی اسداللهی روستای شایق گفت:  فعالیت های مختلفی در ایام کرونا با همکاری کتابداران استانی و کشوری  و اعضای کتابخانه در فضای مجازی اینستاگرام و اسکای روم صورت گرفته که از مهمترین آنها برگزاری نشست کتابخوان مجازی، جمع خوانی، مسابقات فرهنگی،نمایشنامه خوانی، معرفی کتاب و..است.
فیضی پور هدف از برگزاری برنامه های کتابخوانی را جذب قشرهای مختلف اهالی روستا را بسوی کتابخانه دانست و گفت:  برگزاری این برنامه ها بازخورد های مثبتی دربین کودکان و خانواده های این روستا داشته است و این حضور و استقبال بی نظیر از برنامه های کتابخوانی بسیار دلگرم کننده است.
 
 
 

 
 
 
 غنی سازی اوقات فراغت کودکان روستایی به کتابخوانی؛
فیضی پور در ادامه سخنان خود با اشاره به نقش و رسالت کتابخانه های عمومی در غنی سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان خاطر نشان کرد: حضور در کتابخانه ومطالعه کتاب یک راه آسان ،کم هزینه و در دسترس که برای پرکردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان روستا است و می توان گفت تنها دلخوشی کودکان روستای شایق در ایام کرونا کتاب و کتابخوانی است، چراکه وجود بخش کودک در کتابخانه تاثیر بسیار خوبی بر روحیه کودکان دارد و استفاده از خدمات بخش کودک مثل اسباب بازی ها و کتاب های مصور و فعالیت های فرهنگی، قصه گویی،آموزش کاردستی و... باعث علاقه مندی کودکان به کتابخانه و مراجعه بیشتر به کتابخانه ها شده است و این برنامه ها با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد.
   
 
 
  
 
 کتاب، مهمان خانه های روستایی؛
مسئول کتابخانه روستایی استاد اسداللهی شهرستان سرعین در ادامه سخنان خود به ارائه کتاب در درب منازل اعضا ی کتابخانه اشاره کرد و افزود: مهیا کردن فضایی مفرح برای کتاب و کتابخوانی در ایام شیوع ویروس کرونا نیاز به تلاشی مضاعف دارد از یک طرف  کتابخوانانی که مشتاق کتاب خواندن هستند و از طرفی ممنوعیت های وزارت بهداشت ومحدودیت هایش که نیاز به اجرای طرح ارائه کتاب در درب منازل اعضا را به عنوان ضرورتی انکارناپذیر در جهت تامین علمی مورد نیاز تشنگان علم و آگاهی کرد و در راستای اجرای این طرح برای تعدادی از اعضای فعال کتابخانه که  دلتنگ کتاب و کتابخانه بودند ولی به جهت محدودیت های کرونایی امکان حضور به کتابخانه را نداشتند  کتابها را به مهمانی خانه هایشان ببرم و در درب منازلشان تحویل دهم.
وی خاطر نشان کرد: اجرای این طرح از سال گذشته در این کتابخانه آغاز شده و در فواصل زمانی مختلف در حد توان به روستاهای همجوار و مخصوصا روستای علیداشین هم که مخاطب کتابخانه استاد اسداللهی هستند کتاب میبرم تا مردم این روستا هم از نعمت کتابخوانی بهره مند شوند.
 
 
 
 
 
 
 
 کتابخانه مراکز ارائه آگاهی و ارتقای سطح دانش هستند.
این فعال فرهنگی در ادامه سخنان خود گفت: بی‌شک نقش کتاب و کتابخانه در پیشرفت و ارتقای  اجتماعی و فرهنگی جامعه بسیار مفید است و امروزه نقش کتاب در سبد خانواده ها باید بسیار پر رنگ تر دیده شود.
وی خاطر نشان کرد: علاوه بر ارائه خدمات کتابخانه ای در کتابخانه برنامه های متنوعی نیز با استفاده از ظرفیت فضای مجازی در کتابخانه روستای شایق اجرا می شود که مهمترین این برنامه ها: معرفی کتاب، برگزاری نشست های کتابخوان بصورت آنلاین ،قصه گویی، شعرخوانی، نمایشنامه خوانی مجازی،آموزش کاردستی و اوریگامی، ایجاد نمایشگاه مجازی کتاب و...  که علاوه برکودکان بزرگسالان نیز در این برنامه ها مشارکت می کنند.
فیضی پور افزود: فضای مجازی و صفحه اینستاگرام کتابخانه استاد اسداللهی راه ارتباطی بین کتابخانه و اعضا است و من سعی میکنم با انتشار عکس ها و فعالیت های کتابخانه در فضای مجازی اعتماد پدران و مادران را جلب کنم تا با اعتماد بیشتری و با خیال راحت و آسوده کودکان خود را به باغ و بوستان کتاب بسپارند.
  
 
 
 
 
 
 
 
 مسئول کتابخانه روستایی شایق در ادامه سخنان خود گفت: برگزاری سلسله نشست‌های کتاب‌خوان کودکان و نوجوانان به صورت آنلاین با هدف بهره برداری از فضای مجازی انجام میگیرد و در این نشست ها کودکان و نوجوانان کتاب های خوانده شده خود را به صورت انلاین به سایر اعضای کتابخانه معرفی میکنند.
وی خاطر نشان کرد: این برنامه ها  از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چون که علاوه بر کمک به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و عادت دادن کودکان و نوجوانان به مطالعه باعث رشد و افزایش اعتماد به نفس کودکان نیز میشود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ