فهرست

تازه‌ترين اخبار

به منظور گرامیداشت روز ادبیات کودک و نوجوان برگزار شد؛

نشست تاثیر شعر و ادبیات بر تربیت و تعالی کودک و نوجوان

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استاندار اردبیل گفت: سرمایه گذاری برای تربیت کودکان و نوجوان از مهمترین اصولی است که پیشرفت یک کشور به آن وابسته است.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، نشست فرهنگی با عنوان « تاثیر شعر و ادبیات در تربیت و تعالی کودکان و نوجوانان » با حضور محمد سیمزاری، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و پروانه رضا قلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل در محل کتابخانه مرکزی اردبیل به صورت مجازی برگزار شد.
محمد سیمزاری در این نشست با بیان اینکه داستان ها مي توانند مهارت هاي شناختي و توانايي پرسشگري را در كودك بالا ببرند اظهار داشت: خانواده ها باید از دوران کودکی کتابخوانی را در برنامه روزانه کودکان قرار دهند و این امر در رشد شخصیتی و پرورش استعداد های درونی و همچنین مانوس شدن  کودکان خود با کتاب و کتابخوانی و در نتيجه او را در ارزيابي استدلال ها، درك روابط علت و معلولي، كشف و تحليل مفاهيم، و همچنين نتيجه گيري درست از رويدادها ياري می کند.
وی به تاثیر داستان های آموزشی در دوران کودکی اشاره کرد و گفت: بايد به داستان هاي ادبي به منزله يك ابزار آموزشي نگاه كرد و داستان خواني را جزء برنامه هاي اصلي كودكان در مدارس قرار داد تا كودكان بتوانند از طريق گفت و گو در مورد آن ها قدرت تفكر خود را بالا ببرند. نكته ديگر كه بايد به آن توجه كرد اين است كه استفاده از داستان راه تعامل بزرگسالان با كودكان را هموار مي كند، و در عين افزايش قدرت تفكر، آن ها را با رفتارها و مسائل اجتماعي آشنا مي سازد.
محمد سیمزاری در ادامه سخنان خود تصریح کرد پرورش نسل فرهیخته و توانمند یکی از مهم¬ترین اصولی است که پیشرفت یک کشور بدان وابسته است و سرمایه‌گذاری برای تربیت افراد یک جامعه، در واقع نشانگر تمدن آن جامعه می‌باشد و پیشرفت در جنبه‌های گوناگون آن جامعه را تضمین می‌کند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل خاطر نشان کرد: ادبیات کودک و نوجوان مخصوصاً به زبان شعر‌ که جنبه¬ی تاثیرگذاری اش به دلیل آهنگ و قافیه آن و نیز کوتاه بودنش نسبت به داستان، متجلی‌تر است‌، رسانه‌ای جذاب و کم هزینه برای فرهنگ هر جامعه می‌باشد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این نشست با اشاره به جهت گیری مناسب کتابخانه های عمومی در توجه ویژه به بخش کودک ونوجوان در کتابخانه های عمومی استان گفت: بخش های کودک در کتابخانه های عمومی دارای جذابیتهایی از نظر رنگ، تزئین، اسباب بازی ، وسایل آموزشی و کتاب هستند و علاوه بر این موارد برنامه های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان در این بخش ها اجرا می شود.
رضا قلیزاده با بیان اینکه   ادبیات کودک  دارای نثر و اشعار آهنگین ادبی ویژه‌ی کودکان  است افزود: ادبیات کودکان مجموعه‌ای است از نوشته‌هایی که در آن حس و حال کودکی وجود دارد و  بخشی از فرهنگ ادبی شفاهی و فولکلور و عامیانه مثل لالایی‌ها، مثل‌ها و متل‌ها و قصه‌ها را شامل می شود و  این نوشته‌ها که هم به‌صورت نثر و هم به گونه‌ی شعر و سروده می‌باشد بایستی حتماً متناسب با سن مخاطب کودک و هم‌سطح فهم و درک و شناخت و سواد این سنین خاص باشد.
 
 
عكس های مرتبط :