فهرست

اخبار برگزيده

به همت محفل ادبی شمس عطار اردبیل برگزار شد؛

ویژه برنامه «جشن میلاد کوثر» همراه با شعرخوانی شاعران آئینی در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد

مستوره رنجبر گفت: تبیین جایگاه معنوی و ملکوتی حضرت زهرا (س) موجب الگو پذیری بانوان از سیره زندگی آن حضرت می شود.

 
 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، در آستانه ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت مقام مادر، ویژه برنامه « جشن کوثر» باحضور پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل؛ مهدی میرزا رسول زاده، دبیرمحفل ادبی شمس عطار اردبیلی و شعر خوانی غلامرضا هادی و عادل تنظیفی از شاعران آئینی استان و سخنرانی مستوره رنجبر، فعال فرهنگی و پژوهشگر علوم قرآنی برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ابتدای این مراسم با تبریک سالروز ولادت فاطمه زهرا و روز مادر اظهار داشت: زندگانی حضرت زهرا(س) اسوه و نمونه خوبی برای عبرت آموزی و الگوبرداری است وزندگی ساده و بی آلایش و در عین حال با برکت ایشان شامل درس هایی ارزشمند برای  کل بشریت است.
رضاقلیزاده افزود:  الگو گرفتن از ایشان می تواند در زندگی انسان های آزاداندیشی که می خواهند سیر و سلوک سعادت الهی را پیموده و به رستگاری برسند، راه گشای خوبی بوده و سعادت دنیوی و اخروی را میسر می سازد.
وی خاطرنشان کرد:  آشنایی با سیره زندگی حضرت زهرا (س) از جمله معاشرت با همسر و فرزندان و ساماندهی و مدیریت امور خانه، شاخص ترین الگو برای خانواده هاست که می تواند باعث پیشرفت جامعه اسلامی و مانع از انحطاط و سقوط جامعه شود.
در ادامه این مراسم مستوره رنجبر با بيان اين‌كه منزلت و جايگاه معنوي حضرت زهرا(س) هنوز براي جامعه ما به درستي تبيين و تشريح نشده است، گفت: روایت های متعددی از راویان شیعی مبنی بر ارتباط معنوی آن بانوی بزرگ اسلام با ملائكه‌ها و حضرت جبرئیل و همچنین صحیفه فاطمیه (س) نقل شده  است  و تبیین این جايگاه معنوي و ملكوتي حضرت زهرا(س) در ترویج فرهنگ و سیره ائمه اطهار (ع) بسیار مهم است.
وی با اشاره به رابطه حضرت فاطمه(س) با پيامبر(ص) و دليل تاكيد رسول خدا به تكريم ايشان افزود: بين پيامبر گرامی اسلام و حضرت زهرا علاوه بر رابطه عاطفي پدر و فرزندي، يك ارتباط خاص الهي نيز وجود داشت و ايشان به عنوان كمك‌يار پيامبر(ص) و مقوم اسلام بودند ونقش آن بانوی بزرگ اسلام در فراهم نمودن شرایط لازم برای پیامبر (ص) برای دریافت وحی، دارای اهمیت و جایگاه ویژه ای است.
در ادامه این مراسم خانم حبیبه آقائی کتاب «جامی از زلال کوثر) نوشته محمد تقی مصباح یزدی را معرفی کرد.
وی گفت : این کتاب حاوی مطالبی در خصوص جایگاه و شخصیت متماز  پرفضیلت بانوی دوعالم است که در آن ابعاد شخصیتی حضرت زهرا (س)در خصوص ولایت مداری، حجاب و عفاف، همسرداری و وظائف خانوادگی به رشته تحریر در آمده است.
در ادامه این نشست غلامرضا هادی و عادل تنظیفی از شاعران آئینی استان در مدح آن بانوی بزرگ شعرخوانی کردند که قطعه شعر قرائت شده توسط عادل تنظیفی به شرح ذیل است.
یاران حیا هلال شدشکوفه داد
ظلمت گذشت و مهر منور شکوفه داد
 
منسسوخ گشت زنده به گوری یاس ها
درکوچه باغ وحی که کوثر شکوفه داد
 
وقتی که دختری به قفس بود و بی قرار
پرواز جلوه کرد و کبوتر شکوفه داد
 
قبل از بتول مریم و سارا به صدر بود
زهرا نشدزمان به بها هرشکوفه داد
 
آمد حجاب را که دهد از بردگی نجات
برحسن قدسی اش گل معجر شکوفه داد
 
 
برپا بساط مستی تطهیر تا شود
درخم پاک آینه ساغر شکوفه داد
 
هجده بهار ناب منوط سه آیه شد
واجب نماز شکر شد « انحر« شکوفه داد
 
( لولاک)مصطفی و علی هم دلیل یافت
پیوند دلربای پیمبر شکوفه داد
 
آمد شود معلم زینب، حسن، حسین
این گونه شد که معنی مادر شکوفه داد
 
 
عكس های مرتبط :