فهرست

اخبار برگزيده

با حضور شاعرانی از اقصی نقاط جهان؛

ویژه برنامه بین المللی « شعر فاطمی» در اردبیل برگزار شد

در آستانه سالروز شهادت فاطمه زهرا (س) ویژه برنامه « محفل شعر فاطمی» با شعر خوانی و مدیحه سرایی شاعران از کشور های مختلف جهان و استان های همجوار به زبان ترکی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های استان استان اردبیل، ویژه برنامه بین المللی« شعر فاطمی» به همت محفل ادبی شمس عطار اردبیلی کتابخانه های عمومی استان و  با سخنرانی پروانه رضاقلیزاده و شعر خوانی شاعرانی از کشور های، ایران، ترکیه، آذربایجان، گرجستان، آلمان، روسیه،هلند و مدیحه سرایی مداح اهل بیت عصمت و طهارت  به صورت حضوری و مجازی در اردبیل برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه ها ی عمومی  استان در این مراسم با ذکر ابعاد  شخصیتی فاطمه زهرا (س) اظهار داشت:  فاطمه زهرا (س) با زندگی و مبارزه خود، در عرصه های گوناگون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، عبادی، خانه داری، همسرداری، تربیت فرزند و بخصوص در صحنه های گوناگون سیاسی، نشان داد که یک زن می تواند با حفظ حریم عفّت و ارزش های انسانی، در تمامی عرصه های جامعه حضور داشته باشد و همچون مرد، در تمام عرصه های جامعه عنصری فعّال و پویا باشد.
وی به حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی بویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت:  با پیروزی انقلاب اسلامی، این تحوّل و نگرش نسبت به زن در جامعه ایجاد شد و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی رحمه الله ، و مقام معظّم رهبری، حضرت آیة الله خامنه ای(مدطله العالی)، نیز در سخنان خود بر این امر تأکید داشته و صحّه گذاشته اند.
رضاقلیزاده در ادامه سخنان خود به اخلاق و رفتار و کارنامه عملی و فکری دخت نبی مکرم اشاره کرد و گفت: حضرت زهرا (س) مکتبی را برای زنان پایه گذاری کرد که تکامل و تعالی والای کرامت انسانی است و زنان امروز نیز با تأسّی به این اسوه و الگوی برتر، می توانند به گسترش ارزش های دینی بپردازند و با ایجاد روحیه مسئولیت پذیری، استقامت و پایداری و صبر، تلاش کنند تا در جهان امروز، به جایگاه حقیقی خویش دست یابند.


در ادامه این مراسم امیر رسولی از شاعران آئینی استان زنجان؛ حسین شهودی، از شاعران آستان آذربایجانشرقی؛  وحید طلعت از شاعران جوان استان آذربایجان غربی؛ عیسی شباهت مهدوی از جانبازان جنگ تحمیلی اهل ترکیه و ساکن قم در مدح آن بانوی بزرگ اسلام شعر خوانی و مرثیه سرایی کردند.
گفتنی است در ارتباط زنده تصویری خانم، چتین کایا و علی کران از کشور ترکیه؛ گول بالا فنایی و سید الچین از کشور جمهوری آذربایجان؛ نجدالدین شاهین از کشور هلند؛ آیکان از کشور آلمان و خانم نورخانم از کشور روسیه در ارتباط زنده تصویری در رسای فاطمه زهرا (س) شعر خوانی کردند.

بخش پایانی این مراسم به معرفی کتاب« شرحی کوتاه بر خطبه فدک» توسط حجت الاسلام پور محمد، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان پارس آبادو مداحی و مدیحه سرایی و ذکر مصیبت حضرت فاطمه زهرا (س) توسط محمد داداشی از مداحان اهل بیت(ع) اختصاص یافت.  
 
عكس های مرتبط :