فهرست

اخبار برگزيده

یازدهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی برگزار می شود؛

جشنواره رضوی امسال حال و هوای مهدویت می گیرد

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی مهمترین رویداد فرهنگی سال در کتابخانه های عمومی است.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، پروانه رضاقلیزاده، با علام این خبر اظهار داشت:کتابخانه های عمومی با برگزاری سالانه جشنواره کتابخوانی رضوی در گستره ملی نقش موثری در شناسایی و معرفی کتاب های تاثیرگذار  در اشاعه فرهنگ  منور رضوی دارد و هر سال با کوله باری از تجربه به پیش می رود و با همراهی و همکاری  بنیاد بین المللی امام رضا (ع)  و معاونت امور فرهنگی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نهاد کتابخانه های عمومی کشور این جشنواره برگزار و اینک 11 ساله شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: یازدهمین جشنواه رضوی با هدف اشاعه و ترویج  فرهنگ ائمه معصومین (ع) بویژه فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتابخوانی و مطالعه کتاب های مرتبط با سیره  پاک ائمه معصومین (ع)  بویژه امام مهربانی ها؛ امام رضا (ع)، شناسایی و معرفی کتاب های  فاخر مرتبط  با فرهنگ و سیره اهل بیت (ع) از طریق انتشار گسترده این آثار و اشاعه و ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار به صورت کشوری برگزار می شود.
پروانه رضاقلیزاده افزود: در طی سه سال گذشته همواره منابع مرتبط با سیره یکی از معصومین (ع)  به کتاب های جشنواره اضافه می شود و در سال جاری نیز که سرآغاز و سرانجام آن مزین به سالروز میلاد با سعادت حضرت حجت «ارواحنا فداه»است بخش ویژه حضرت مهدی «عج» به آن اضافه شده  است و با دو موضوع امام رضا (ع) و بخش ویژه حضرت مهدی «عج» برگزار می شود.
وی تصریح کرد: مهلت شرکت در جشنواره از تاریخ 22 خرداد ماه لغایت اول آبان ماه 1400 در نظر گرفته شده است و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل منابع به آدرس www.samakpl.ir مراجعه  یا به منظور دریافت امانی فیزیکی کتاب های جشنواره به کتابخانه های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایند.
رضاقلیزاده با بیان اینکه این جشنواره در دو بخش فردی و خانوادگی برگزار می شود، افزود: با توجه به روند شیوع بیماری همه گیر کرونا، یازدهمین جشنواره رضوی نیز مانند سال گذشته  به صورت الکترونیک و از طریق سامانه مسابقات  الکترونیک کتابخوانی www.samakpl.ir  و اپلیکیشن موبایلی برگزار می شود.
وی عنوان کرد: افراد علاقه مند در بخش فردی می توانند متناسب با رده سنی خود ضمن مطالعه کتاب ها و مراجعه به سایت در هر یک از رشته های جشنواره شرکت کنند.
وی افزود: در بخش خانوادگی نیز اعضای  خانواده می توانند متناسب با رده سنی خود و مطالعه کتاب ها با مراجعه به بخش خانوادگی سایت در هر یک از رشته های مسابقه شرکت نمایند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل عنوان کرد: این جشنواره در سه رده سنی شامل کودک (4 تا 12/ متولدین 1388 تا 1396)، نوجوان (13 تا 17 سال/ متولدین 1383 تا 1387) و جوانان و بزرگسالان (بالای 18 سال/ متولدین 1382 به بالا) برگزار می شود.
وی بیان کرد:  در رده سنی کودکان علاقه مندان  می توانند در دو رشته نقاشی و پویش کتابخوان به ازای دو کتاب زندگی امام رضا (ع) و مجموعه 14 معصوم (ع)، امام زمان (عج) مطابق ضوابط در جشنواره شرکت نمایند.
رضاقلیزاده افزود: نوجوانان علاقه مند نیز می توانند در 6 رشته نقاشی، پویش کتابخوان، چهارگزینه ای، شعرسرایی، پویش برای امام  زمانم و قصه گویی به ازای دو کتاب برای ضامن آهو و 10 قصه از امام زمان (عج) در جشنواره شرکت نمایند.
وی اظهار کرد: نحوه شرکت در جشنواره  در رده سنی جوانان و بزرگسالان نیز  به این صورت است که علاقه مندان بزرگسال می توانند در 6 رشته پویش کتابخوان، چهار گزینه ای، شعرسرایی، داستان کوتاه(داستانک، دل نوشته و متن ادبی) تولید آثار هنری و قصه گویی شرکت کنند.
وی با اشاره به اینکه کتابداران علاقه مند نیز می توانند در بخش  مروجان فرهنگ رضوی در این جشنواره حضور یابند افزود:  نویسندگان و ناشران نیز می توانند در بخش چاپ و انتشار در این مسابقه شرکت کنند.
 رضاقلیزاده ادامه داد: در بخش جوانان و بزرگسالان دو کتاب چشمه های بهشت: گزیده عیون اخبار الرضا و پرسش و پاسخ های دانشجویی: مهدویت (دوران ظهور) به عنوان منبع برای شرکت در جشنواره در نظر گرفته شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل خاطرنشان کرد: شرکت کنندگان در مسابقه تنها می توانند در یکی از قالب  های فردی و خانوادگی شرکت کنند و شرکت کنندگان بخش خانوادگی دوبار وارد مرحله قرعه کشی می شوند.
 
 
 
عكس های مرتبط :