فهرست

همزمان با برگزاری آیین ملی گرامیداشت هفته کتاب؛

تجلیل ازمحفل ادبی شمس عطار اردبیلی به عنوان منتخب برتر کشوری

همزمان با برگزاری آئین بزرگداشت بیست و نهمین هفته کتاب ، کتابخوانی و کتابدار در تهران از محفل ادبی شمش عطار اردبیل به عنوان محفل برتر و برگزیده کشوری تجلیل شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه ها ی عمومی استان اردبیل،  پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل با اعلام این خبر اظهار داشت: محفل ادبی شمس عطار اردبیلی در تابستان 1399 زیر نظر این اداره کل آغاز به کار کرد و مهدی میرزا رسول زاده، از پژوهشگران حوزه ادبیات فارسی به عنوان دبیر محفل انتخاب شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گفت :  23 برنامه ملی و بین‌المللی حاصل کار محفل در سال 1399 بود که بسیار مورد توجه قرار گرفت و سخنرانان و مخاطبانی از کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، عراق، گرجستان، آلمان و... را به خود جذب کرد.
وی افزود: علاوه بر سخنرانان نشست‌ها که به صورت تخصصی و به اقتضای موضوع برنامه انتخاب می‌شوند، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتاب‌خوانی نهاد و مدیران کل امور فرهنگی و تأمین منابع به عنوان مهمان ویژه در برنامه‌ها حضور یافته و به ایراد سخنرانی پرداخته‌اند.
رضاقلیزاده تصریح کرد: نیمه نخست سال جاری نیز شاهد تداوم برنامه‌های ملی و بین‌المللی محفل بودیم که از آن جمله باید به نشست «بررسی نقش آذربایجان در تحولات معاصر ایران» و «کارگاه تخصصی بررسی نقش شاهنامه در رشد و تعالی فرهنگی کودک و نوجوان» با تدریس پروفسور قدمعلی سرامی اشاره کرد که حدود 470 نفر در آن شرکت داشتند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه گفت: مجموعه عملکرد محفل ادبی شمس عطار اردبیلی موجب شد که در هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار به عنوان محفل برگزیده یک سال گذشته انتخاب شود و از دبیر محفل برای شرکت در مراسم تجلیل دعوت به عمل آید.
وی افزود: سیاست‌گذاری بلند مدت محفل برای پوشش حوزه‌های مغفول در ادبیات رده‌های مختلف سنی است و خوشبختانه تا کنون موفق عمل کرده است. پیوند ادبیات با حوزه‌های دیگر علوم انسانی از دیگر چشم‌اندازهای پیش رو است که به محفل وجهی میان‌رشته‌ای داده و موجب افزایش مخاطب می‌شود.