فهرست

با حضور جمعی از نویسندگان ادبیات پایداری در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد؛

نشست بررسی ادبیات دفاع مقدس با مروری برآثار نویسندگان اردبیل

نویسندگان ادبیات پایداری استان اردبیل مطرح کردند: تولید محتوای تاثیرگذار درحوزه ادبیات دفاع مقدس باید دغدعه اصلی اصحاب فرهنگ و هنر باشد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، نشست آنلاین « بررسی ادبیات دفاع مقدس با مروری برآثار نویسندگان اردبیل» با حضور پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل؛ توران قربانی، محمود مهدوی و حبیب یزدانی از نویسندگان مطرح ادبیات پایداری استان اردبیل در محل کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این نشست فرهنگی با اشاره به اجرای ویژه برنامه های مناسبتی ویژه ی ایام دفاع مقدس در سطح کتابخانه های عمومی استان اظهار داشت: بنا به تعبیر مقام معظم رهبری « فضیلت زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست» لذا در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برنامه های متعددی از جمله برگزاری نمایشگاه های موضوعی کتاب دفاع مقدس، نشست های روایتگری با حضور رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس، نشست های معرفی کتاب های ادبیات پایداری و همچنین حضور کارکنان کتابخانه های عمومی در یادمان های شهدا همزمان با این هفته برگزار شد.
وی با بیان اینکه اکثر جوانان و نوجوانان دوران پرتلاطم دفاع مقدس را تجربه نکرده اند گفت: برای این اقشار  ادبیات مقاومت مثل گنجینه‌ای پربها می‌ماند و وقتی جوانان امروز از ادبیات مقاومت و رشادت‌های پدران‌شان می‌خوانند، درون قلب آنها حس وطن‌پرستی زنده می‌شود و هر کشوری که ادبیات مقاومت دارد، شکست‌ناپذیر است.

در ادامه این مراسم محمود مهدوی نویسنده رمان ترکی « بغداددا قار یاغیر» گفت : دفاع از آرمان های امام و انقلاب هنوز تمام نشده است و دشمن جنگ را از میدان های جبهه جنگ سخت به سمت جنگ نرم سوق داده است لذا برای مقابله با هجمه های فرهنگ غربی باید فرهنگ ایثار و شهادت و استکبار ستیزی در بین اقشار مختلف ترویج شود.
حبیب یزدانی نویسنده رمان « برخیز پدر همه چیز تمام شد» با روایت خاطراتی از دوران دفاع مقدس و روز های ورود آزادگان به میهن اسلامی به خاطرات شنیدنی خانواده های شهدا و مادران شهید اشاره کرد و گفت: جنگ هنوز تمام نشده است و خیل عظیمی از خانواده های شهدا هنوز با آثار این جنگ در گیر هستند.
وی اضافه کرد: ادبیات پایداری، مبارزه علیه ستمگران است با سلاح واژگان. و این سلاح شاید در نابودی آنی ظلم و ظالم کارساز نباشد، اما تربیت‌کننده ذهن‌ها و جان‌ها برای  مبارز است.
در ادامه این نشست توران قربانی نویسنده رمان ترکی« جنت ده بیر آلما آغاجی وار»  گفت: ادبیات پایداری انقلاب اسلامی ایرانی از آنجایی که هم از خاک دفاع می‌کند و هم از اعتقاد و از سوی دیگر، با عشق الهی آمیخته شده است، نمونه‌ای یگانه در ادبیات پایداری جهان به وجود آورده است.
وی بر لزوم تربیت و پروش نسلی که بتواند در این حوزه قلم فرسایی کند اشاره کرد و افزود: سوژه ها و مضامین متعددی در این حوزه بین مادران و همسران و سایر اعضای خانواده های شهداو همچنین رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس وجود دارد که باید به  دغدغه  اصلی اصحاب و فرهنگ برای ثبت و ضبط این ادبیات تبدیل شود.
 
عكس های مرتبط :