فهرست

همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار شد؛

نشست آنلاین « یاریگران زندگی پیشگیری از اعتیاد» در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد

استاد دانشگاههای اردبیل گفت: اعتیاد با تأتیر بر سیستم عصبی و ایجاداختلال در بخش نظام پاداش و انگیزش مغز باعث بروز مشکلات متعدد فیزیکی،روانی و اجتماعی می شود.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، نشست آنلاین « یاریگران زندگی" پیشگیری ازاعتیاد» با حضور دکتر بهمن عالی زاده، استاد دانشگاههای اردبیل و با حضور مجازی جمعی از علاقه مندان این حوزه به صورت آنلاین در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.
عالی زاده در این نشست با اشاره به اثرات سوء مواد مخدر در حوزه های محتلف، روانشناختی و اجتماعی گفت: در بعد روانشناختی، اعتیاد موجب بروز اضطراب، افسردگی ، خشونت و بی خوابی می شود که این عوامل در حوزه های اجتماعی نیز موجب عدم برقراری ارتباط موثر در حوزه های اجتماعی می شود.
وی به تاثیر مستیم اعتیاد بر روی بدن انسان اشاره کرد و افزود: علاوه بر تاثیرات این ماده مخرب در حوزه های زندگی اجتماعی، فردی و خانوادگی افراد، موجب بروز درد های بدنی، تحلیل عضلانی و انعطاف پذیری ضعیف مفاصل می شود.
استاد دانشگاههای اردییل در ادامه سخنان خود، انجام ورزش های مستمر و مداوم را یکی از راهکار های مهم و پیشگیرانه برای جلوگیری از گرایش اقشار مختلف بویژه جوان به دامن اعتیاد دانست و خاطر نشان کرد: ورزش با تقویت قدرت حافظه و انعطاف پذیری و استقامت بدن  موجب تقویت فکری و روحی انسان می شود و ازگرایش به سوی مواد مخدر جلوگیری می کند.
بهمن عالی زاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاثیر روانشناختی ورزش در کنترل اضطراب و افسردگی و تخلیه عصبی، تصریح کرد: ورزش با انتقال اکسیژن و خون رسانی به مغز تاثیر معناداری در کاهش اضطراب داشته و موجب تخلیه هیجانات درونی می شود.
وی تقویت مهارت برقراری ارتباط موثر و غلبه برترس از شکست را از عوامل مهم اجتماعی ورزش دانست و گفت:  خانواده ها و نهاد های اجتماعی برای مقابله با گرایش جوانان به اعتیاد، بستر های لازم برای تشویق و ترغیب جوانان به ورزش را فراهم کنند.
 
عكس های مرتبط :