1397/1/21 سه‌شنبه کتاب توسعه و مبانی تمدن غرب

کتاب توسعه و مبانی تمدن غرب

سید مرتضی آوینی البته آن‌قدر قلم زده است که نویسنده‌ای باشد صاحب آثار؛ اما بیش از آن‌که حجم آثارش معرف او باشد، نگاه ژرفش است که سعی دارد عمیق‌تر از سطحیات باشد و زیرین‌ترین لایه‌های امور را بشکافد.

کتاب «توسعه و مبانی تمدن غرب» مجموعه مقالات شهید آوینی در باب توسعه می‌باشد که اولین موضع‌گیری جدی و مبنایی از منظر دین در باب توسعه می‌باشد.

شهید آوینی در کتاب «مبانی توسعه و تمدن غرب» ابتدا به ارائه تعریفی از توسعه می پردازد و در ادامه آراء متفکران غربی را در این زمینه نقد می‌کند. او با آوردن شاهد مثال‌هایی از انحطاط خانواده و محیط زیست و... در تمدن غرب، پنبه توسعه یافتگی این جوامع را میزند. شهید آوینی در فصلهایی با عنوان «از دیکتاتوری پول تا اقتصاد صلواتی» و «و ما ادریک ما البانک؟» به بیان مباحثی درباره اقتصاد می‌پردازد. داشتن گوشه چشمی به سیستم آموزشی و نسبت آن با توسعه یافتگی و همچنین نقد مندرجات کتب تاریخ رسمی را که بر اساس اعتقادات غیرواقعی مورخان عصر جدید نگارش یافته از دیگر مباحث این کتاب است.
این کتاب برای آشنایی با نگاه شهید آوینی به غرب و تمدن آن بسیار مفید است و از طرفی به نوعی غایت و هدفی را که او برای جامعه اسلامی متصور است بیان می کند. با خواندن چند خط بالا و موضوعات مطرح شده در این کتاب احتمالا متوجه شده اید که مباحث مطرح شده توسط آقا مرتضی تا چه حد از مسائل مبتلا به امروز ماست.

فايلها
معرفي کتاب.pdf 157.661 KB
1396/11/8 یکشنبه

g


کتاب زندگی نوین بعد از بازنشستگی، کتابی با موضوع بازنشستگی و سالمندان است که به وسیله "راستگو فیسکی و ترجمه نازلی اصغرزاده" در انتشارات شادان راهی بازار نشر گردیده است.

نگارنده در این کتاب با اشاره به انواع نگرانی‌های دوران بازنشستگی، راه‌های مقابله با آن و نیز برخی فعالیت‌های مختلف این دوره را شرح داده است .

در کتاب زندگی نوین بعداز بازنشستگی نویسنده با به دست دادن تعریفی زیست شناختی و روان شناسی از دوره پیری و سالخوردگی، پیامدهای اجتماعی و روانی آن را برمی‌شمارد .

علاوه بر آن، در کتاب درباره موضوعاتی چون :روابط پیران با جوان‌ها، استراحت و تفریحات این سن، مسائل جنسی این دوره، و بهداشت روانی و جسمی سخن رفته است .

کتاب زندگی نوین بعد از بازنشستگی قابل تهیه از کتابخانه های عمومی استان اردبیل می باشد.

فايلها
کتاب زندگي نوين بعد از بازنشستگي.pdf 187.035 KB
1396/11/8 یکشنبه
1


کتاب مطلع مهر، راهکارهای جامع و کاربردی انتخاب همسر است که به وسیله "امیرحسین بانکی پورفرد" در انتشارات حدیث راه عشق راهی بازار نشر گردیده است.

این کتاب تلاش کرده تا درموضوعات مختلفی که مبتلا به مراحل ازدواج از تعیین ملاک‌ها تا خواستگاری و تعیین مهر و تحقیق و. مجموعه ای از راهنماها و سوالات و اشکالات مختلف را ارائه کرده و به تناسب هر فصل رجوع جدی نیز به آیات و روایات داشته باشد.پاسخ های کتاب به بعضی مسائل نیز دانسته یا ندانسته بدون ارجاع با برخی احادیث تطابق دارد و می توان از این کتاب به مجموعه ای جامع و کاربردی برای افراد در معرض ازدواج و خانواده های آن ها نام برد که هیچ یک از مجموعه های مشابه فرصت های مانندآن نیافته اند.نمودارهایی که خلاصه توضیحات هر فصل را در خود دارد، در انتها یا میانه‌ی فصل‌ها کاربرد این کتاب را برای هر فرد با هر درجه از معلومات و تحصیلات و اطلاعات در این حوزه‌ی خاص دو چندان کرده است.

کتاب مطلع مهر با روایت تکان دهنده ی پیامبر که ازدواج و فراهم آوردن زمینه ی ازدواج در راه خدا را راه ورود به ولایت الهی دانسته است آغاز می شود. ( من نکح لله و انکح لله استحقّ ولایه الله (المحجة البیضا جلد3 ص54))

فوریت ازدواج، عنوان فصل نخست است که به مواردی چون وجوب ازدواج در شرایط کنونی، ضرورت تحصیل مقدمه ی واجب (برای عفاف و حفظ نسل)، وظیفه همگانی جهت تحصیل ازدواج‌، رفع موانع ازدواج (مصداق صد عن سبیل الله) می پردازد. زیر فصل بعدی تحصیلات و ازدواج است که به طرح مشکلات چون انواع و اقسام مزاحمت ها، ذهنیت های اطرافیان، از دست دادن موقعیت های مناسب، عدم سازگاری، عدم تناسب تحصیلی پرداخته شده و راه حل هایی چون عقد شرعی و به تاخیرا نداختن ازداج ضمن زندگی مشترک، کار همراه با تحصیل، زندگی قانع و ساده، حمایت والدین، انجام مشترک کار خانگی، عدم بچه دار شدن تا پایان تحصیل اشاره کرده و از سویی گوشزد کردن تذکراتی به خانواده ها از طریق افراد با نفوذ در مواردی چون عدم پاسخ یا پاسخ منفی ضمن غوغای درون، بدبینی فرزندان به والیدن به خاطر اشکال تراشی بی مورد، ازدواج در فصل مناسب موجب استفاده از بهار عمر و بهتر درس خواندن، صحبت مستقیم و منطفی و معقول با والدین و گوشزد کردن اشتباه شان، واسطه کردن افراد پرادخته شده و در گام بعد مسائل سن و سربازی، مشکلات اقتصادی، مشکلات خانوادگی نظیر بیماری والدین، تاکید بر ازدواج فرزندان بزرگ‌تر، تکفل خانواده، طلاق، اختلاف والدین، فوت والدین، سوابق بد والدین، عدم جود خواستگاری مناسب، توهمات، مشکلات عاطفی، روش کنترل غرایز تا هنگام ازدواج طرح و بحث شده است.

احراز شرایط اولیه برای ازدواج، عنوان فصل بعدی است که به مواردی نظیر برنامه ریزی نه شتاب زدگی، مطالعات اولیه، تحصیل آمادگی برای ازدواج، شرایط لازم برای ازدواج، بلوغ اشد، رشد عقلانی، راه های احراز انواع دیگر بلوغ نظیر بلوغ عاطفی، جنسی، اجتماعی، فرهنگی و طرح شده است.

معیارهای انتخاب همسر، فصل بعدی است که با طرج مشکلات و پیچیدگی تعیین معیار، هدف از ازادواج، کفویت و همتایی، خودشناسی آغاز شده و ملاک هایی چون آرامش حقیقی در ازدواج، تطابق فرهنگی، احساس خوشایندی مطرح گردیده است. سپس معیارهای انتخاب همسر از منظر اهل بیت با مراجعه به روایات مطرج شده که می توان آن ها را چنین لیست کرد:

 

 

برای خانم ها:

ایجابی: خوش نامی، حسن خلق، مادر لایق، کفویت و هم تایی، اصیل و ریشه دار، خانواده خوب، مهربان، مددکار، بی دردسر، دهان خوش بو، پرزا، نرم خو، مومن، شایسته، کم خرج، متدین، زیبا.

سلبی: بی تربیت، لجباز، ناسازگار، نافرمان، کثیف، لاغر و استخوانی، مردن برای دیگران، احمق، بی بند و بار، فتنه گر، شهوت ران، شتابان در لذات حیوانی، اهل حرام، قهقه زننده، پلید تبهکار، بدزبان بی حیا، پرحرف، مجنون، نکوهیده، عزادار دائمی، منت گذارنده ثروت، درشت گوی زشت کردار، بدکاره، پرتقاضای طلاق، فخر فروشی کننده با مال و منال دنیا با دیگر زنان، روابط نامشروع ، ارتفاع گیرنده بر شوهر در گفتار ورفتار.

معیارهای شوهر:

ایجابی: همتایی، کفویت ایمانی، پاکدامنی، تمکن مالی، شرافت اسلامی، اخلاق، دین داری، امانت داری، تقوا، فرهنگ، اعتقاد صحیح، پاکیزه، سخی و دست و دل باز، سلامت جنسی، نیکوکاری، پشتیبانی پدر و مادر.

سلبی: دروغگویی، تهمت زن، دشنام گوی، بخیل، دریغ از کمک به دیگران، دست بزن، بد رفتار، بداخلاق، تنگ نظر، سوء تدبیر، شراب خوار، انحراف جنسی، غیرت بیجا، اهمیت بی جا به ثروت، فشار اورنده به خانواده.

و با تذکر عدم جلوگیری به خاطر فقر و نداشتن مال به بررسی معیارهای مشترک نظیر اصالت خانوادگی، ازدواج غیرفامیلی، سوء تدبیر، کینه توزی، حسادت، بد اخلاقی می پردازد.

آداب خواستگاری، عنوان فصل چهارم است که با طرح حایگاه عقل و قلب در انتخاب، دلدادگی، آشنایی های مستقیم آغاز شده و با شیوه ی برخورد با آشنایی های مستقیم، آشنایی از طریق چت، خواستگاری غیر مستقیم، نکاتی در مورد انواع خواستگاری رسمی و غیر رسمی ادامه می یابد. سپس مجلس خواستگاری و نکاتی در مورد آداب خواستگاری طرح می شود. و در گام بنهایی گفتگو و چگونگی آغاز و استفاده از دیدگاه های خانواده پس از اولین جلسه مطرح می شود، شیوه ی گفتگوی دو نفره و ارائه نکات عملیاتی برای آن از ویژگی های دیگر این فصل است. شناسایی از روی سوالات فرد، شیوه ی سوال کردن، تشخیص صداقت، حدود بیان اسرار زندگی در خواستگاری، نکات قابل توجه در مورد کفتگوی خواستگاری سوالات گفتگو ، احکام و آداب خواستگاری در نگاه اهل بیت نیز بخش پایانی این فصل را شامل می شود.

ضرورت تحقیق در ازدواج، با ذکر زمان تحقیق، منابع تحقیق، خصوصیات محقق، شیوه تحقیق، نکات مهم در تحقیق نیز فصل پنجم کتاب را شکل می دهد.

تصمیم گیری، موضوع فصل ششم است که حایگاه قسمت در ازدواج، توکل، جایگاه استخاره در ازدواج، مشاوره، شیوه ی ارزیابی ملاک ها، نکات پزشکی، دوری از شتاب زدگی، نکات اساسی در تصمیم گیری، دوری از ازادواج تحمیلی از نگا ه روایات را در برمی گیرد.

نقش مهریه در ازدواج، عنوان فصل هفتم است که فلسفه ی مهریه، میزان مهریه، مهرالسنه، عوامل بالا رفتن مبلغ مهریه، احکام مهریه، مجلس مهریه برون، مهریه از نظر اهل بیت را در بر می گیرد.

 

فصل هشتم و پایانی، بهترین انتخاب است که به صورت فشرده تلاش کرده مباحث کتاب را مرور بنماید.

این کتاب در کتابخانه های عمومی استان اردبیل قابل تهیه می باشد.
فايلها
کتاب مطلع مهر.pdf 193.523 KB
1396/11/8 یکشنبه333


کتاب فرزندان ما جواهرند ولی ما آهنگریم، کتابی با موضوع تربیت صحیح فرزند است که به وسیله " محسن تسابحجی و ترجمان سید علی مرتضوی و اسماء نشاطی اعظم" در انتشارات نسل نو اندیش راهی بازار نشر گردیده است.

کتاب فرزندان ما جواهرند ولی ما آهنگریم، با بیانی شیوا و به صورتی قصه وار و با استفاده از تمثیلات گوناگون و با بهره گیری از برخی رفتارهای حیوانات به عنوان الگو و راه حل برای تربیت فرزندان، در واقع قصه زندگی و تجربیات خود را با یانی علمی عرضه می کند.

در ابتدای کتاب فرزندان ما جواهرند ولی ما آهنگریم، نویسنده با انتقاد فراوان از شیوه های سنتی تربیت که خود نیز به همان شکل بزرگ شده بود. راهکارهای صحیح برای تربیت سالم را ارایه می دهد. نام کتاب گویای واقعیت فرزندان و شیوه های تربیتی نادرست والدینی است، زیرا با جواهر باید به شیوه ای کاملا ظریف رفتار کرد تا بتوان نقوش زیبایی بر آن زد؛ در حالی که حرفه آهنگری با خشونت و ضربات محکم همراه است. تربیت فرزند نیز کاری کاملا با ظرافت است . روش تربیتی کارسازی که مولف آن را پیگیری می کند، بر سه امر استوار است: اعتماد سازی ، صید نکات مثبت و جهت دهی دوباره به رفتارهای منفی.

روش تربیتی نویسنده کاملا از هر گونه تنبیه بدنی و خشونت در قبال کودکان اباء دارد و تربیت ناصحیح فرزندان را تقصیر والدین می داند. در واقع این والدین هستند که به دلیل آگاه نبودن با شیوه های صحیحی رفتار با کودک نتوانسته اند او را تربیت نمایند و کودک در این میان تقصیری ندارد.

مولف برای هر یک از اصول خود زیر شاخه ای را بیان می کند که برای مثال می توان زدودن ترس ، پرهیز از نظارت بیش از حد، استفاده از بازی و شوخی، محبت به فرزند و توجه به رفتارهای مثبت اشاره کرد.

نویسنده که از مسلمانان عرب است درجایی از کتاب به برخی از آیات و روایات اشاراتی کرده است.

کتاب فرزندان ما جواهرند ولی م
فايلها
کتاب فرزندان ما جواهرند ولي ما آهنگريم.pdf 158.924 KB
1396/11/1 یکشنبه1


معرفی کتاب توسط کارشناس منابع، دانلود تصویر از اینترنت

معرفی کتاب: بی کتابی

بی کتابی در ژانر رمان‌های تاریخی طبقه بندی می شود و به موضوع «کتاب» می‌پردازد. بی کتابی نگاهی به یک واقعه تاریخی دارد و سعی کرده ارزش‌گذاری به کتاب توسط ایرانیان را زیر ذره‌بین قرار دهد. اینکه چقدر در طول تاریخ ما ایرانیان کتاب را مورد توجه قرار داده‌ایم. ماجرای این رمان ریشه در تاریخ دارد. شرفی خبوشان نویسنده کتاب، توضیح داده است: مظفرالدین شاه کتابداری به نام لسان‌الدوله را به ریاست کتابخانه منصوب می‌کند. هر نسخه‌ و اوراقی از نسخ معروف در موزه‌های جهان است مربوط به این دوره است که این فرد از کتابخانه‌ها خارج کرده است. در این دوره 5 هزار جلد از نسخ نفیس کتابخانه گلستان به سرقت می‌رود. این موارد با به توپ بسته شدن مجلس تنیده شده، شخصیت اصلی دلال کتاب است که در این اثر به کتابسازی، کتابداری و صحافی و برخی هنرهای مرتبط با کتاب می‌پردازد و مخاطب را از زوایای دیگر از تاریخ کتاب پردازی مطلع می‌کند.

در بخشی از این کتاب آمده است: «نکند ملک قرطاس از همان زمان که عفریت دمبل گرفته، مقراض به جان کتاب زد و نسخه‌ها و نگاره‌های بدیع را به دامن اجنبی انداخت و کتاب‌ها را در حوض نابود کرد، نفرینش را به سرمان انداخته؟

الان به سر من، قبل‌تر به سر آن زکیه و آدمم و بلکه به سر همه مردم طهران، بلکه ایران خراب شده. این به توپ بستن مجلس و خفه کردن و شکم پاره کردن‌ها مگر تقاص نیست؟ تقاص این بی‌حرمتی به کاغذ؟

همه ما لایق نفرین قرطاسیم، همه ما بد کردیم به کاغذ؛ از آن مظفرالدین میرزای بی‌شعور بی‌درک خفیف‌العقول مریض که نمی‌دانست کتاب چیست و پسر کله پر گوشتش بگیر تا بیا برس به کتابدارباشی دزد و رئیس مجلس و نماینده دزد و عتیقه فروش دزد و عمله دزد و کنیز دزد و نوکر دزد و حتی من دزد!

این تقاص تک تک ماست. قرطاس آمد و نفریشن را از دهان توپ، به صورت ما تف کرد. با خودم گفتم: «بکش میرزا یعقوب! تقاص تو تازه شروع شده.»

بی کتابی در کتابخانه های عمومی استان اردبیل موجود می باشد.

فايلها
معرفي کتاب توسط کارشناس منابع.pdf 123.655 KB