1399/8/26 دوشنبه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل؛ فرهنگ و هنر همواره در محدودیت ها شکوفا شده اند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: فرهنگ و هنر ایران زمین همواره در شرایط سخت و محدودیت ها به شکوفایی رسیده و بالنده شده است.  به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، عبدالله بحرالعلومی در آیین نکوداشت و تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل اظهار کرد: پیامی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بیست و هشتمین دوره هفته کتاب صادر کردند، حاوی نقاط ارزنده ای است که همواره باید این پیام ها و مبانی ارزشمند مورد توجه قرار گیرد.
وی به شرایط تحریم ناعادلانه و همچنین شیوع بیماری کرونا به عنوان محدودیت های ایجاد شده در عرصه های مختلف به ویژه فرهنگ و هنر اشاره کرد و گفت: این عوامل در ایجاد خلاها و مشکلات کم تأثیر نبوده ولی آنچه که باید به آن اذعان داشت اینکه در طول تاریخ ایرانیان در سایه محدودیت ها، علم و فرهنگ و هنر خود را توانستند توسعه داده و به دنیا صادر کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل تصریح کرد: در این شرایط نیز قطعا ابتکار عمل با وجود همه محدودیت ها در دست اهالی نجیب فرهنگ و هنر خواهد بود تا زبیاترین عناصر خوداتکایی و خودکفایی کشور را به نمایش بگذارند.
بحرالعلومی به قداست و اهمیت حوزه فرهنگ و به ویژه کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و افزود: در شرایط سخت و حتی جنگی و بروز عارضه های مختلف طبیعی و غیر طبیعی، فرهنگ این کشور توانسته در مسیر توسعه و بالندگی قرار گیرد و قطعا در این دوران سخت نیز چنین شرایطی حاکم خواهد بود.
وی به شعار هفته کتاب در سالجاری اشاره کرد و ادامه داد: شعار امسال که به نام دانایی و مانایی نامگذاری شده، آیینه تمام نمای پیشینه تاریخ ایرانیان است چرا که ایرانیان همواره در سایه دانایی و علم و مهارت خود توانسته اند ماندگار شوند.
بحرالعلومی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: امروز ضروری ترین نیاز کشور بعد از نیازهای اولیه، توجه به حوزه فرهنگ و تکیه بر عناصر ارزشمند و سازنده همچون کتاب است که ضرورت دارد همه ما به این عنصر با ارزش توجه کرده و بها بدهیم.
وی از کتاب و کتابخوانی به عنوان شناسنامه ایرانیان یاد کرد و گفت: در پیشینه دیار اردبیل نیز کتاب همواره عنصر تحول آفرینی بوده و در دورترین مناطق در سایه خواندن کتاب و ارج نهادن به این عنصر فرهنگی، علم و مهارت بیشتر رقم خورده است .
بحرالعومی اضافه کرد: از گذشته های دور ایرانیان در هر محفلی کتاب خوانده و نتیجه و خلاصه آن را در معرض آرای عمومی قرار دادند که این امر می تواند به یکی از عناصر سازنده در حوزه فرهنگی قلمداد شود .
وی در ادامه گفت: فرهنگ و هنر این دیار در کنار اصالت، آغشته به پیام اسلام و اندیشه های نورانی ائمه اطهار (ع) است که قطعا در همه عرصه ها می تواند زمینه ساز تحول در مسیر رشد انسان ها باشد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل اظهار کرد: در این شرایط کرونایی که بیشتر مردم ایام و روزگار خود را در منزل سپری می کنند، شایسته است با خواندن کتاب بیش از گذشته با این یار مهربان و رفیق شفیق انس گرفته و به تعالی روحی و جسمی خود کمک کنند.
بحرالعلومی تصریح کرد: در همه محافل شایسته است رونق کتاب و کتابخوانی را شاهد باشیم و روز به روز بر اصالت، ارزش و جایگاه این عنصر سازنده توجه داشته باشیم .
 
بيشتر
 [PageVisit]