1398/9/4 دوشنبه با تجلیل از کتاب خوانان برتر؛ آئین نکوداشت بیست و هفتمین دوره کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان اردبیل برگزار شد معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل گفت: توسعه همه جانبه کشور با گسترش تحقیقات علمی و توسعه فن آوری در ابعاد مختلف میسر می شود.  

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل،آئین نکوداشت بیست و هفتمین دوره کتاب، کتابخوانی و کتابدار و تجلیل از کتابخوانان برتر با حضور بهروز ندایی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل؛ ناصر اسحاقی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ وحید کنعانی، فرماندار شهرستان کوثر؛ شفیع شفیعی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ امیر رجبی، رئیس حوزه هنری استان، ولی قاسمی، معاون فرماندار مشکین شهر، فریبا محمدلو، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری و جمعی از بخشداران بخش های تابعه و فرهیختگان استان در تالار بیضا کتابخانه عمومی شهید مطهری اردبیل برگزار شد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل در این مراسم ترویج فرهنگ مطالعه را جزو ضرورت های مهم جامعه امروز دانست و اظهار داشت: ترویج فرهنگ کتابخوانی و غنی سازی اوقافت فراغت و قرار دادن مطالعه در برنامه روزمره اقشار مختلف مردم باید با مشارکت تمامی دستگاه‌های فرهنگی با جدیت دنبال شود.

وی افزود: در جهان کنونی عقب نماندن از قافله توسعه علمی مورد تأکید بوده و هر کشوری که در حوزه ارتقای دانش افراد جامعه خود، تمرکز مناسبی را داشته باشد، در ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز موفق عمل خواهد کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل به واهمه استکبار از پیشرفت علمی جوانان ایران اسلامی اشاره کردو گفت: یکی دیگر از اهداف کشورهای پیشرفته اروپایی و غربی، جدب نخبگان علمی از سراسر جهان به سمت و سوی خود بوده تا با در دست گرفتن دانش مورد نیاز در عرصه‌های تکنولوژی، فناوری، و سایر رشته ها، انحصار علوم را در اختیار خود داشته باشند.

ندایی ادامه داد: در تحریم‌های اخیر تلاش برای وارد آوردن خدشه به اقتدار علمی و سیاسی کشور از حربه‌های استکبار بوده و در این راستا باید با افزایش مطالعه و فراهم آوردن شرایط مورد نیاز برای تحقیق و پژوهش و عملیاتی ساختن ایده‌ها، مانع از موفقیت دشمنان در دستیابی به اهداف شومشان شد.

وی تأکید کرد: رشد علمی کشور در خاورمیانه مطلوب بوده و در رتبه اول ارتقای شاخص‌های علمی قرار داریم و این موضوع موجب هراس دشمنان است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل یادآور شد: ایران اسلامی به واسطه عقب نماندن از علوم نوین جهانی در تولید و بهره برداری ازصنایع مادر، فناوری نانو، تولیدات محصولات کشاورزی و دیگر محصولات استراتژیک دارای رتبه‌های برتری در سطح جهان بوده و تداوم این روند موجب توسعه همه جانبه کشور در ابعاد مختلف علمی و فن اوری می شود.

در ادامه این مراسم مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، به تلاش مضاعف برای ایفای نقش اجتماعی کتابداران و تبدیل شدن کتابخانه‌های استان اردبیل به پایگاه فرهنگی اشاره کرد و گفت: برای تحقق این اهداف، اجرای برنامه های فرهنگی و کتابخوانی در دستور کار قرار گرفته و در این مسیر نیازمند مشارکت کتاب دوستان و فرهیختگان استان هستیم.

وی برگزاری دوره‌های آموزشی، نشست‌های کتابخوانی و جمع خوانی، نمایشنامه خوانی، رونمایی از کتاب، قصه گویی برای کودکان، نشست های تخصصی کتابخوانی برای اقشار مختلف را از جمله برنامه‌های عنوان کرد که در طول سال در کتابخانه های عمومی استان اجرا می شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل به عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در ۲۵ آبان ماه سال جاری اشاره کرد و افزود: با تبلیغات مناسب انجام یافته در این خصوص شاهد عضویت 8 هزار و ۵۰۰ نفر از اقشار مختلف مردم در کتابخانه‌های عمومی اردبیل بودیم .

لزوم آشتی دادن کودکان اردبیلی با کتاب

رضاقلیزاده ت احیای فرهنگ مطالعه در بین کودکان و نوجوانان را ضروری دانست و ادامه داد: به منظور جامعه پذیری و ارتقای فرهنگی، باید از سنین پایه زمینه آشتی و انس کودکان با کتاب را فراهم آورد.

وی در ادامه از توجه ویژه به بخش کتاب کودکان در اردبیل اشاره کرد و افزود: در تمامی کتابخانه های عمومی استان بخش کودک دایر می باشد وتلاش کردیم با تامین اعتبار تجهیزات مورد نیاز این بخش ها را فراهم کنیم.

 

توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و کتابخانه ای در استان اردبیل

رضاقلیزاده یادآور شد: طرح‌های بزرگ عمرانی برای ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی استان اردبیل در دست اقدام است که از آن جمله می‌توان به احداث کتابخانه مرکزی بیله سوار، پارس آباد، خلخال و کتابخانه عمومی روستایی انجیرلو و دولت آباد اشاره کرد و گفت: با اقدامات صورت گرفته کتابخانه مرکزی بیله سوار و روستایی انجیرلو تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: اجرای برنامه های ترویجی برای ارتقای سرانه مطالعه با مشارکت دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌های مردم نهاد، خیران و عموم فرهنگ دوستان امکان پذیر خواهد شد تا رونق بیش از پیش کتابخوانی در استان را شاهد باشیم.

با برگزاری آئین تجلیل از کتابداران برتر استان اردبیل از ۱۶ کتابخوان در بخش‌های خردسال، کودک و نوجوان، جوان و بزرگسال تقدیر به عمل آمد و خانمها مهشید عینی پور و زهره محمد زاده در بخش خردسالان؛ خانمها کیانا گنجی و ثنا قویدل، دربه عنوان کتابخوانان برتر کودک؛ و در بخش نوجوانان خانمها مهدیس جمالی و سوینج طوری؛ در رده سنی جوان آقایان رامین قلیزاده و اکبر حیدری؛ و در بخش بزرگسالان نیز وحید مغانی و سکینه صمدی تجلیل شدند.

گفتنی است در این مراسم از وحید کنعانی به عنوان رئیس انجمن برتر استان و جمال الدین نجفقلیزاده به عنوان نیروی خدماتی برتر تجلیل شدند و از خامها آرزو شیرافکن، کیمیا محمد زاده و پروین قاسمی به عنوان داوران برتر جشنواره مدال هد هد سفید با اهدای لوح و هدایا تجلیل شد.

بيشتر
 [PageVisit]