مراسم افتتاحیه ویژه برنامه‌های «راویان بالندگی» با حضور شاعران نخبه انقلاب اسلامی برگزار شد

نشست افتتاحیه «راویان بالندگی» با حضور دبیرکل، مسئولان نهاد شاعران نخبه انقلاب اسلامی در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار و به صورت زنده نیز در فضای مجازی پخش شد.

  مراسم افتتاحیه ویژه برنامه‌های «راویان بالندگی» با حضور شاعران نخبه انقلاب اسلامی برگزار شد
 
نشست افتتاحیه «راویان بالندگی» با حضور دبیرکل، مسئولان نهاد شاعران نخبه انقلاب اسلامی در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار و به صورت زنده نیز در فضای مجازی پخش شد
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم افتتاحیه «راویان بالندگی» که به تجلیل از شاعران و فعالان شعر انقلاب کشور اختصاص دارد، ظهر امروز (شنبه ۱۸ بهمن) با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد، مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد، محمد هادی ناصری طاهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران و جمعی از شاعران مطرح کشور در کتابخانه پارک‌شهر تهران برگزار شد.
 
رشد جریان شعر انقلاب در بیانات رهبر معظم انقلاب
علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این مراسم با اشاره به روند شعر انقلاب طی سال‌های اخیر در سخنانی گفت: بنده در بیانات رهبر معظم انقلاب که همواره پشتیبان، حامی و یار ادبیات و شعر فارسی هستند، مقایسه ای انجام دادم. اگرچه محافل شعر نزد ایشان به سالیان قبل باز می گردد، اما من تنها دوران رهبری ایشان و مشخصا ۳ سال ابتدایی و ۳ سال اخیر را در نظر گرفتم.
وی در این باره گفت: در سال ۶۹ که در ۳۱ فروردین جلسه شعر در ماه رمضان مطرح شد، رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند «هنوز مشخصه شعر انقلاب به دست نیامده است» و بعد اشارات و تأکیداتی دارند از جمله اینکه می‌فرمایند «نکات برجسته زندگی حضرت امام خمینی (ره) مخصوصا تزکیه آن بزرگوار باید روشن شود و آنقدر تکرار گردد که به صورت حرف آخر عمیقا در ذهنیت جامعه رسوخ کند».
مختارپور ادامه داد:  ایشان همچنین می‌فرمایند «شاعران همت‌شان را بگذارند که به حد سعدی، حافظ، مولوی، فردوسی برسند و اگر به آن حد نمی‌رسند به حد سلمان ساوجی و صائب تبریزی برسند» که البته در ادامه فرموده‌اند که من صائب را کمتر از دسته اول نمی‌بینم. همچنین اشاره سوم ایشان به لزوم حفظ قواعد شعر از جمله انسجام طولی، مفهوم بودن، درستی زبان بود.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یادآور شد: در همان فروردین در جلسه ای با شعرای مشهد به ۲ نکته دیگر اشاره می کنند؛ یکی توجه به محتوای شعر و یکی حفظ و مرزبندی هنر اسلامی با هنر گمراه کننده. این دیدارها مربوط به سال ۶۸ تا ۷۰ است.
علیرضا مختارپور در ادامه به جلسات رهبر معظم انقلاب با شاعران در ۳ سال اخیر اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در ۲۰ فروردین ۹۶ می‌فرمایند «امروز در سطح عمومی غلبه با شعری است که باب انقلاب است؛ یا مفاهیم مذهبی و یا مفاهیم انقلابی و یا مفاهیم مربوط به دفاع مقدس». در همین سخنرانی اشاره می‌کنند «خوشبختانه رتبه شعری هم پیش رفته» و البته در ادامه به این نکته هم اشاره کردند که «همواره احساس توقف و به منزل رسیدگی برای شاعران سهم مهلکی است».
وی افزود: در سال ۹۶ نیز بیان می‌کنند که «فاصله با سعدی، حافظ، فردوسی و مانند اینها، فاصله قابل توجهی است، شاعر باید به آنها برسد» و این بار می‌فرمایند که «از آنها می‌شود بالاتر هم رفت» و در ادامه در توصیه‌های همیشگی‌شان تأکید می‌کنند که «هرچه می‌توان دقت کنید، هم به مضمون و هم به پیراستن الفاظ و هم برای کشاندن بیشترشعر به سمت مفاهیم مورد نیاز جامعه».
دبیرکل نهاد با اشاره به بیانات رهبری در سال ۹۷ نیز گفت: ایشان اشاره می‌کنند به رعایت «عفت شعری» در اشعار و سپس به لزوم رشد صفات اخلاقی در اشعار و گفتمان سازی عدالت، مقاومت و اخلاق تاکید می‌کنند. همچنین شعرا را توجه جدی می‌دهند به قرار دادن شعر در خدمت حکمت اسلامی، قرآنی و معنوی برای ترویج چهارگانه «اندیشه، اخلاق، حکمت ،و امید».
مختارپور در ادامه به ابراز رضایت رهبر انقلاب از جریان شعری در حوزه انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: ایشان در سال ۹۸ که آخرین سالی است که این جلسات برگزار شده، اشاره و تأیید می‌کنند رشد چشمگیر و بیش از حد انتظار اشعار شعرا از نظر مضمون یابی، صیقل یافتگی، نوآوری، مسئولیت آوری شعر، توجه به حکمت و اخلاق ،و از جریان شعری در زمینه های گفته شده اظهار رضایت می‌کنند، اما از اینکه یک نوع ولنگاری در زبان فارسی در تمام سطوح خبری، رسانه‌ای، صدا و سیما، و اشعار به وجود آمده، اظهار نگرانی می‌کنند.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در جمع‌بندی سخنان خود گفت: این مقایسه نشان دهنده تأیید و تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی به رشد و بالندگی جریان شعر توسط شاعران عزیزی است که ما تنها از تعداد اندکی از آنها می‌توانیم در این ایام تقدیر کنیم و ان‌شاءالله نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و سایر دستگاه‌های فرهنگی بتوانند از سایر فعالان در این حوزه تقدیر کنند.
مختارپور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: چند شب پیش در کتابی که در دست مطالعه داشتم به عبارتی برخوردم که البته نویسنده آن کتاب این تعبیر را برای یک نوع زبان عرفانی در کتابش که مربوط به نثر صوفیه است بکار برده بود، اما احساس کردم که این تعبیر چه مثال خوبی است برای انقلاب اسلامی و آثار آن.
وی در این باره گفت: این نویسنده گفته بود که «فرض کنید کسی کوه دماوند را از ارتفاع ستارگان به اقیانوس آرام بیندازد، چه امواجی از نظر گستردگی، سطح و تأثیر خواهد داشت؟» تصور می‌کنم که این تعبیر یکی از مثال‌های جدیدی باشد که بتوان درباره تأثیر انقلاب اسلامی بر تاریخ، جامعه و اندیشه و همچنین زبان و ادبیات و شعر فارسی بکار برد.
 
تجلیل از ۴۲ چهره شاخص ملی و ۳۱ چهره فعال استانی
در ادامه این مراسم مهدی رمضانی با اشاره به شرایط خاص حاکم بر کشور و برگزاری برنامه های فرهنگی در کشور گفت: امروز به دلیل محدودیت‌های کرونایی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از حضور کتابداران و شرکت کنندگان محروم هستیم و این برنامه را با تعداد بسیار محدودی برگزار می‌کنیم و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با پایان یافتن بیماری کرونا در جهان بتوانیم این گونه مراسم را با حضور گرم و پرشور مهمانان برگزار کنیم.
وی افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بر اساس رسالتی که بر عهده دارد و تدابیر دبیر کل محترم نهاد، اقدام به راه اندازی محافل ادبی در سراسر کشور و محفل ادبی مرکزی در تهران کرد که در مدت کوتاهی از شکل گیری خود، برکات و نتایج خوبی داشتند؛ جلسات متعدد و متنوعی در سراسر کشور هم در سطح استانی، ملی و بین المللی به صورت مجازی برگزار شد و امیدواریم این فضای شکل گرفته به بهترین نحو ممکن به ثمر برسد.
معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد با اشاره به برنامه نهاد برای که به تجلیل از شاعران و فعالان شعر انقلاب کشور گفت: ممکن است در چنین جلساتی اینگونه مطرح شود که ما به دنبال برگزیده گزینی بودیم و یا اینکه افرادی را بخواهیم با شاخصی خاص معرفی کنیم؛ در واقع چنین بوده اما این موضوع نافی زحمات و توانایی چهره های بزرگی که در عرصه شعر و ادب در  کشور فعالیت کرده‌اند نیست و محدودیت زمان و مکان باعث شده که ما به سراغ فعالان این حوزه برویم و ان‌شاءالله در جای خود به سراغ دیگر عزیزان نیز خواهیم رفت.
رمضانی ادامه داد: امروز افتتاحیه و جلسه اول تجلیل از شاعران پیشکسوت و شاخص کشور با عنوان «راویان بالندگی» در تهران آغاز شده و در گیلان و مازندران نیز برگزار می‌شود که تا ۳۰ بهمن در استان‌های مختلف ادامه خواهد داشت و از ۴۲ چهره شاخص ملی و ۳۱ چهره فعال استانی تجلیل خواهد شد؛ ان‌شاءالله باشد که ما به اندازه وسع و توان خودمان قدر عزیزان را به جا آورده باشیم و بتوانیم با این اقدام انقلاب را به جوانان خودمان معرفی و روح شهدا و امام راحل (ره) را شاد کنیم.
 
 
 
عكس هاي مرتبط :
 [PageVisit]