دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور عنوان کرد؛بازتاب تأثیرات انقلاب اسلامی ایران در کتاب های نویسندگان کشور های مسلمان

علیرضا مختارپور گفت: تأثیرات عمیق و چندجانبه انقلاب اسلامی در ملتهای مسلمان و کشورهای منطقه، مورد توجه و مطالعه اندیشمندان و نویسندگان متعدد در آن کشورها قرار گرفته است.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در اولین از برگزاری کنگره بین المللی « تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر ادبیات پایداری کشورهای منطقه اظهار داشت: انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) از زمان پیروزی و بعد از آن در مقاطع مختلف از جمله در دورانهای دفاع مقدس و در زمان مبارزه با داعش، تأثیرات چند جانبه، عمیق و گسترده ای در دیگر کشور ها از جمله کشور های مسلمان و منطقه داشته است.
علیرضا مختارپور افزود: این تأثیرات در کشور های مختلف علاوه بر محوریت انقلاب اسلامی، مبتنی بر زمینه های مشترک و متعدد بوده و در ان کشور ها، زبان فارسی و فرهنگ انقلاب اسلامی مورد توجه جدی قرار گرفته است.
وی خاطر نشان کرد: علاوه بر این کشورها، کشور هایی که جمعیت قابل توجهی مسلمان در آن کشورها وجود دارد مثل منطقه کشمیر در هندوستان، بنگلادش و  قفقاز زمینه های مشترکی را در حوزه تأثیرات انقلاب اسلامی دارند.
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور افزود: تأثیرات انقلاب اسلامی در کشور های مختلف مورد توجه و مطالعه اندیشمندان و نویسندگان متعدد در این کشورها قرار گرفته است و کتاب های متعددی در این زمینه منتشر شده است.
مختارپور به چهار کتاب منتشر شده در این خصوص اشاره کرد و گفت:  کتاب «انقلاب اسلامی و بازتاب جهانی آن» اثر، جان. ال اسپوزیتو؛ کتاب « انقلاب اسلامی و جنبش های معاصر» اثر حمزه عطایی؛ کتاب         « بازتاب جهانی انقلاب اسلامی» اثر منوچهر محمدی و کتاب « تاثیرات انقلاب اسلامی بر کشور های اسلامی» اثر محمد باقر حکمت زاده از جمله آثاری هستند که در این زمینه منتشر شده اند.
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه  زمینه ها و تاثیرات انقلاب اسلامی در این کشور ها را می توان در شش محور به طور خلاصه و اجمالی جمع بندی کرد افزود:
- عزت نفس و حس اعتبار مسلمانان1
عدالت طلبی، مبارزه با استعمار و استکبار و استبداد 2-
توجه به وحدت مسلمانان و اتحاد جهان اسلام  3-
- احیای امید به نتیجه بخش بودن مقاومت و مبارزه در برابر مستکبران 4
5- مطرح شدن اسلام به عنوان راهی نو برای اداره جوامع با توجه به شکست مدل های مارکسیستی در جهان
- مطرح شدن جهان اسلام و مکتب اسلام به عنوان قدرت تأثیرگذار در جهان و منطقه6
  مختارپور سخنان پایانی خود را به قرائت بیتی از رستم وهاب نیا ازشاعران تاجیکستان با عنوان «چو از قلمرو مهرم سفیر خورشیدم--تو از کجائی و من از کجا نخواهم گفت» و بیتی از اقبال لاهوری از اندیشمندان ایرانی با عنوان «اهل حق را حجت و دعوی یکی است -- خیمه های ما جدا دلها یکی است» به پایان برد.
در ادامه این برنامه بین المللی پروانه رضا قلیزاده طی سخنانی گفت:
کنگره بین المللی «تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر ادبیات پایداری کشورهای منطقه» با تدبیر محفل ادبی شمس عطار اردبیلی و مشارکت دستگاههای مختلف از جمله دانشگاه محقق اردبیلی، حوزه هنری، انجمن ترویج زیان و ادبیات فارسی، مرکز پژوهشهای فرهنگی آذربایجان و دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل، در روزهای 19، 20 و 21 بهمن برگزار می شود.
رضا قلیزاده افزود: محفل ادبی شمس عطار اردبیل به عنوان بخش مشارکت کننده در برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی و عضوی از این مجموعه فرهنگی ، وظیفه خود میداند تا در مسیر روشنگری قرار گرفته و نسلهای جدید را با ابعاد انقلاب اسلامی ایران و ضرورت حفظ و حمایت از آن آشنا نماید.
گفتنی است در این برنامه، نجدت شاهین از آلمان؛ قوربان جبرئیلاز کشور جمهوری آذربایجان؛ علی شهودی از تبریز؛ علی کران از کشور ترکیه؛ بهروز صراطی از جمهوری آذربایجان؛ گول بالا فنایی از کشور جمهوری آذربایجان ضمن ارائه دیدگاهها و تاثیرات انقلاب اسلامی در آن کشور ها، در مورد انقلاب اسلامی شعر خوانی کردند.
 
عكس هاي مرتبط :
 [PageVisit]