رونمایی از «لغت‌نامه ترکی آذربایجانی» در اردبیل «لغت نامه ترکی آذربایجانی» در اردبیل رونمایی شد

امام جمعه اردبیل گفت: این حرکت ادبی ماندگار می تواند ایده ای ماندگار برای تولید آثار فاخر در حوزه های مختلف شود.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، اولین لغت‌نامه ترکی آذربایجانی با حضور  حجت الاسلام سید حسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل و جمعی از مدیران کل استانی و پژوهشگران و لغت نامه نویسانی از کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان در نگارخانه ختائی اردبیل رونمایی شد.
سیدحسن عاملی در حاشیه برگزاری این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: تدوین این لغت‌نامه یک کار مهم و ماندگار جمهوری اسلامی ایران در خدمت به اقوام است و دشمنان روی تعدد اقوام در ایران حسابی ویژه باز کرده‌اند به طوری که برای برهم زدن اتحاد بین آنها، سرمایه‌گذاری‌های بسیاری انجام می‌دهند.
نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد: همچنان جلد دوم و سوم این لغت‌نامه در اولویت تدوین و تکمیل در مراحل مختلف است که گروه‌های کارشناسی در این زمینه با حضور در مناطق مختلف استان تلاش می‌کنند تا لغت‌ها و کلمات اصیل آذری را در این مجموعه گردآوری کرده و به نوعی برای نسل‌های آینده به یادگار بگذارند.
وی گفت: این حرکت ادبی ماندگار در زبان ترکی می‌تواند ایده‌ای ارزشمند برای تولید آثار فاخر در حوزه‌های مختلف شود که قطعا در استان مسئولان و مدیران حوزه فرهنگی از این اقدام و حرکت استقبال می‌کنند.
امام جمعه اردبیل ارزش این کار ماندگار را در کنار توجه به اصالت و هویت زبان ترکی و لغات ارزشمند آن یادآور شد و افزود: همچنان نیازمند نظرات و دیدگاه‌های متخصصان، زبان‌شناسان و همچنین کارشناسان زبده در این بخش هستیم تا بتوانیم با ایده‌ای نو جلدهای بعدی این لغت‌نامه را گردآوری کرده و به عنوان گنجینه‌ای عظیم برای نسل‌های آینده به یادگار بگذاریم.
آیت‌الله عاملی گفت: از وزیر ارشاد اسلامی، مسوولان و هیأت علمی دانشگاه‌های اردبیل، مدیران میراث فرهنگی، نهاد کتابخانه‌های عمومی استان و تمامی افرادی که برای به سرانجام رسیدن این کار عظیم و مهم تلاش کردند قدردانی می‌کنم.
گفتنی است؛ در این مراسم سیف‌الدین آلتایلی استاد دانشگاه ترکیه؛ محسن ناغیس اوغلی، رئیس دانشکده زبان‌شناسی علوم جمهوری آذربایجان و بهروز بیک بابایی از اساتید دانشگاه علامه طباطبایی به صورت مجازی حضور داشتند.
 
 
 
 [PageVisit]