با هدف گرامی داشت آئین های کهن؛ جشن های یلدایی با ویژه برنامه های مجازی کتابخوانی در کتابخانه های عمومی استان اردبیل

ویژه برنامه های شب یلدا با شعر خوانی، نقالی، حافظ خوانی و کتابخوانی ویژه کودک و نوجوان در کتابخانه های عمومی استان اردبیل برگزار شد.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، همزمان با شب یلدا، نشست های کتابخوانی آنلاین در حوزه کودک ونوجوان و نقالی، شعر خوانی، شاهنامه خوانی و معرفی آئین های شب یلدا به صورت مجازی از طریق صفحه اینستاگرام اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل به صورت زنده( لایو) برگزار شد.
درنشست آنلاین کتابخوانی که با اجرای فرح غنی زاده، از مجریان برنامه های تلویزیونی صدا و سیمای مرکز اردبیل  و با حضور حمید خسروی از کارشناسان ادبیات باستانی و سعید اقبالی از شاعران جوان استان برگزار شد، فلسفه وجودی شب یلدا و آداب و رسوم های مربوط به شب یلدا توسط کارشناسان این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.
حمید خسروی در این نشست مجازی با بیان اینکه، یلدا و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است که از هزاران سال پیش در ایران گرامی داشته می شود اظهار داشت: در باور ایرانیان باستان  یلدا روز تولد خورشید و بعدها تولد میترا یا مهر است.
وی گفت: این جشن در ماه پارسی «دی» قرار دارد که  به نام آفریننده نور معروف است و نور، روز و روشنایی خورشید، نشانه‌هایی از آفریدگار بود در حالی که شب، تاریکی و سرما نشانه‌هایی از اهریمن محسوب می شد.  
این کارشناس ادبیات باستانی افزود: مشاهده تغییرات مداوم شب و روز مردم را به این باور رسانده بود که شب و روز یا روشنایی و تاریکی در یک جنگ همیشگی به سر می‌برند و روزهای بلندتر روزهای پیروزی روشنایی بود، در حالی که روزهای کوتاهتر نشانه‌ای از غلبهٔ تاریکی است.
خسروی در ادامه سخنان خود گفت: یلدا برگرفته از واژهای سریانی است و مفهوم آن « میلاد» است و ایرانیان باستان نیز این شب را شب تولد الهه مهر «میترا» می‎‎پنداشتند و به همین دلیل این شب را جشن میگرفتند و گرد آتش جمع میشدند و شادی می‌کردند.
در ادامه این برنامه آداب و رسوم شب یلدا در گذر زمان مورد بررسی قرار گرفت و نقالی، و شاهنامه خوانی توسط حمید خسروی  و حافظ خوانی توسط سعید اقبالی برگزار شد.
گفتنی است  در بخش کودک کتابخانه مرکزی اردبیل  نیزبا حضور سارا سید حاتمی مجری برنامه کودک صداو سیمای اردبیل و تعداد محدودی از اعضای کودک  کتابخانه مرکزی اردبیل برنامه های شعر خوانی و اجرای سرود و قصه گویی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار شد.
در این برنامه اعضای کودک کتابخانه مرکزی اردبیل هرکدام اشعاری از دیوان حافظ و شاهنامه فردوسی را خواندندو در ادامه این برنامه سارا سیدحاتمی قصه هایی از شاهنامه را برای کودکان به صورت نمایش اجرا کرد.
 
عكس هاي مرتبط :
 [PageVisit]