اخبار شهرستان‌ها
1402/10/9 شنبه
در اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی روستا ها و عشایر دوست دار کتاب؛
آیین تجلیل از فعالان کتاب و کتابخوانی روستایی و عشایری، در روستای پریخان مشگین شهر برگزار شد
فرماندار مشگین شهر گفت: ظهور چهره های شاخص و برجسته در رشته های مختلف علمی و فرهنگی از روستا های این شهرستان نشان دهنده قدمت تاریخی مشگین شهر در حوزه های فرهنگی است.
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، مراسم اختتامیه نهمین جشنواره روستا ها و عشایر دوستدار کتاب با حضور  حجت الاسلام باوقار، امام جمعه مشگین شهر؛ شهرام محمدی، فرماندار ؛ امیر رجبی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در روستای پریخان مشگین شهر برگزار شد.
شهرام محمدی فرماندار مشگین شهر در این مراسم طی سخنانی  اظهارداشت: این شهرستان محل تلاقی تاریخ و جغرافیا است و آثار موجود در حوزه های مختلف تمدنی نشان دهنده آن است.
وی با اشاره به وجود عالم بزرگی چون  آیت الله مشکینی و اندیشمندانی چون سعدالدین وراوینی  بیان کرد: ظهور چهره های شاخص و برجسته در رشته های مختلف علمی و فرهنگی نشان دهنده قدمت تاریخی و فرهنگی این شهرستان است لذا باید در جهت توسعه زیرساخت های فرهنگی  این شهرستان بیش از پیش تلاش شود.
 محمدی معرفی روستای پریخان را به عنوان روستاهای دوستدار کتاب نشانه علاقه مندی اهالی به حوزه کتاب دانست و تصریح کرد: لازم است این علاقه مندی  در سایر حوزه های اجتماعی، کشاورزی و صنعتی نیز تسری پیدا کند.
پروانه رضا قلی زاده مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل  نیز در این مراسم  بابیان اینکه ۸۳ باب کتابخانه عمومی به عنوان پایگاه ثابت فرهنگی و یک با کتابخانه به صورت سیار در سطح  استان فعال است عنوان کرد: ۱۶باب از این تعداد کتابخانه ها در مناطق روستایی به ارایه خدمات در حوزه های فرهنگی و کتابخانه ای مشغول هستند.
وی اضافه کرد: در نهمین جشنواره روستا های دوست دار کتاب، دو باب از کتابخانه های استان در بین ۱۳ کتابخانه منتخب کشوری قرار دارد و کتابخانه های روستای زرج آباد در شهرستان کوثر و روستای پریخان در مشگین شهر به عنوان کتابخانه برتر انتخاب شدند.
رضاقلیزاده تصریح کرد همه کتابخانه های استان به عنوان پایگاه های فرهنگی و اجتماعی دارای ظرفیت های برجسته فرهنگی اند و مورد استقبال همه اقشار جامعه هستند.
دهیار روستای پریخان نیز با بیان اینکه این روستا ۱۶ شهید دارد، اظهار کرد: این منطقه در اجرای برنامه های فرهنگی و مذهبی بویژه در ایام ماه محرم به عنوان برنامه های شاخص استانی مطرح هست.
وی اجرای برنامه های فرهنگی را سبب پیشبرد جامعه دانست و یادآور شد: تولید ایده های خلاق و متناسب با آداب و رسوم این روستا نشان از توجه به حوزه فرهنگ است و نیز در پیشگیری از آسیب های اجتماعی نقش موثری دارد.
 در پایان این مراسم ضمن رونمایی از لوح یادبود وزارت فرهنگ و ارشادی از  زحمات فاطمه زیادپور،کتابدار کتابخانه عمومی میرزاقاسم پریخانی و فعالان کتاب و کتابخوانی این روستا با اهدای لوح سپاس تجلیل شد.
 
 
تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.