اخبار شهرستان‌ها
1402/11/3 سه‌شنبه
به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت حضرت علی (ع)؛
عصر شعر« همای رحمت» در مشگین شهر برگزار شد
فرماندار مشگین شهر در عصر شعر « همای رحمت »گفت: شعرا و نویسندگان با اتکا به قدرت قلم، بیان و کلام خود، نقش موثری در رشد و تربیت معنوی و اخلاقی جوامع داشته اند.
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، در آستانه فرا رسیدن سالروز ولادت با سعادت حضرت علی (ع) و گرامی داشت روز پدر و با حضور شهرام محمدی، فرماندار مشگین شهر؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و جمعی از شاعران آن شهرستان، عصر شعر« همای رحمت» در کتابخانه عمومی سعدالدین وراوینی مشگین شهر برگزار شد.
شهرام محمدی در این مراسم با بیان اینکه پایه و اساس فرهنگ و تمدن در مطالعه و بین سطور کتابها نهفته است اظهار داشت: میل و رغبت به مطالعه کتاب باعت توسعه جامعه و عدم توجه به این کالای فرهنگی موجب قهقرایی در جامعه خواهد شد.
وی افزود: دانایی از مهمترین موئلفه های قدرت محسوب می شود و جوامعی که در ابعاد مختلف علمی رشد کرده اند در حوزه های مختلف از جمله اقتصاد، صنعت، کشاورزی و نظامی توسعه چشمگیر داشته اند.
فرماندار مشگین شهر در ادامه سخنان به تاکیدات مکرر در دین مبین اسلام و همچنین انبیا و اولیای الهی به علم آموزی اشاره کرد و گفت: در صدر اسلام و به فرمان نبی مکرم اسلام اسرای جنگی با آموزش خواندن ونوشتن به مسلمانان می توانستند از اسارت آزاد شوند.
وی در بخش دیگری ازسخنان خود به لزوم راه اندازی نهضت مطالعه در سطح شهرستان تاکید کرد و افزود: برگزاری نشست های فرهنگی و ادبی و جلسات شاهنامه خوانی و حافظ خوانی توسط فرهیختگان و بازنشتگان و فرهنگیان مشگین شهر بستر مناسبی را بوجود آورده است تا جوانان و نوجوانان نیز با حضور در این محافل فرهنگی در مسیر رشد و تعالی فرهنگی قرار گیرند.
محمدی خاطر نشان کرد: راه حل بسیاری از معضلات فرهنگی کنونی در جامعه با توجه به مطالعه و کتابخوانی میسر خواهد شد و عدم توجه به این امر موجب هجمه فرهنگی های مهاجم در اداب و رسوم و سنت ها خواهد شد.
پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این مراسم با بان اینکه برنامه های متنوعی در حوزه های فرهنگی به منظور پیشبرد اهداف فرهنگی نهاد با هدف ترویج کتاب و کتابخوانی اجرا می شود افزود: محافل ادبی و قرانی، نشست های مطالعاتی و جشنواره های رضوی و هدهد سفید از مهمترین برنامه ها و نشست های کتابخانه های عمومی است که به صورت مستمر برگزار می شود و این نهاد فرهنگی از فرهیختگان نویسندگان و فعالان در حوزه های فرهنگی حمایت می کند.
وی همچنین به برگزاری برنامه های شعر خوانی در کتابخانه ها اشاره کرد و افزود: برنامه های محفل ادبی با شعرخوانی شاعران در شهرستان های مختلف اجرا می شود.
 
دونن قار یاغیردی شهره بوتون‌‌...
کوچه ده چیراقلار تیر تیر اسیردی
آنام پئنجه ره دن حیه طه باخیب
گوزونون یاشینی اییب....کسیردی
اله دی اله دی بی دیزه یاغدی

ایوانا .... قاپی یا دهلیزه یاغدی
یوخلوغون او کی وار ائیمیزه یاغدی
باخمادی ائو دولو یئتیم یئسیردی
هولادی پنجه ره دویوخدو شوشه

بیر ائو اوز ایچینده دوشدو تشویشه
اوسگوره اوسگوره پوزغون بنوشه
قارین کسمه یینه هئی تله سیردی
یاغدی ...یاغا یاغا اوشودوک هامی

کوروین اولمادی....حیه طی ..‌دامی
ائو ائشیک  تامسیندی کوچن...آتامی
اوخشئییب ، آغلیییب ، یاغیب .... سوسیردی
« شاعر محمد گل محمدزاده»
               
 
تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.