1398/8/12 يكشنبه در آستانه فرا رسیدن بیست و هفتمین ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار؛ دیدار کتابداران و کارکنان کتابخانه های عمومی با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل امام جمعه اردبیل گفت: توسعه کتابخانه ها وکتاب و کتابخوانی در ادبیات و رفتار های اجتماعی مردم نقش مهمی دارد.  

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی شامگاه دیروز 11 آبان، در دیدار کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل که با حضور بهروز ندایی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار و جمعی از کارکنان کتابخانه های عمومی استان، به‌مناست فرا رسیدن بیست و هفتمین ایام بزرگداشت، کتاب، کتابخوانی و کتابدار در دفتر امام جمعه اردبیل برگزار شد اظهار داشت: در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین آحاد و اقشار مختلف مردم باید کتابخانه‌های سیار در سطح استان راه‌اندازی شود.

سید حسن عاملی توسعه فضای کتابخانه‌های عمومی در سطح استان و به روز شدن منابع کتابخانه‌های عمومی را پا به پای تحولات علمی جهان حائز اهمیت دانست و گفت: کتاب و کتابخوانی در ادبیات و رفتار های اجتماعی مردم نقش مهمی دارد و برای تحقق این هدف لازم است از ظرفیت تشکل های مردم نهاد و خانواده ها استفاده شود.

امام جمعه اردبیل افزود: مساجد استان نیز از  ظرفیت خوبی برای توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در بین جوانان و نوجوانان برخوردار هستند و باید از این ظرفیت نیز در استان استفاده کرد و در همین راستا آمادگی خود را برای اختصاص بخشی از فضای طبقه دوم مصلای اردبیل برای راه‌اندازی سالن مطالعه اعلام می‌کنیم.

وی با اشاره به نقش مهم خانواده‌ها در ترویج فرهنگ کتابخوانی بیان کرد: علی‌رغم هزینه زیاد خانواده‌ها برای مصارف غیرضروری همانند دکوراسیون و تزئین خانه، باید برای خرید کتاب نیز هزینه کرد.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: کتاب‌های فاخر بسیاری از علمای استان نیازمند تحقیق و پژوهش است که مردم نیز باید با این کتاب‌های ارزشمند آشنا شوند.

در ادامه این دیدار، پروانه رضاقلی زاده طی سخنانی از فعالیت 79 باب کتابخانه عمومی و مشارکتی در سطح استان خبر داد و گفت: در راستای ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی خدمات کتابخانه ای و نشست های مختلف فرهنگی و کتابخوانی اجرا می شود.

وی با بیان اینکه توسعه برنامه‌های فرهنگی و تکمیل پروژه‌های عمرانی در اولویت برنامه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان است، افزود: زیر بنای توسعه فرهنگی در هر جامعه، کتاب و کتاب‌خوانی است و کودکان و نوجوانان به‌عنوان مخاطبان اصلی در کتابخانه‌های عمومی هستند.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل کتاب را بهترین گزینه برای تامین سلامت فکری و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانست و تصریح کرد: برنامه‌های مختلف فرهنگی در سطح کتابخانه‌های عمومی استان با هدف تشویق و ترغیب آحاد و اقشار مختلف مردم به کتاب و کتابخوانی در حال برگزاری است.

رضاقلی‌زاده با بیان اینکه وضعیت پروژه‌های نیمه تمام عمرانی کتابخانه‌های عمومی در استان پیگیری می‌شود، افزود: کتابخانه مرکزی شهرستان بیله سوار ۹۵درصد و کتابخانه عمومی روستای انجیرلو شهرستان بیله سوار از ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

وی بیان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته زمین مورد نیاز برای احداث کتابخانه شهرستان گرمی تامین شده و این کتابخانه توسط بنیاد علوی در گرمی احداث می‌شود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: پرداخت نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها برای کتابخانه‌های عمومی استان حائز اهمیت است که باید به‌دلیل اهمیت کتاب و کتابخوانی در جامعه  شهرداری‌ها به این موضوع اهتمام بیشتری داشته باشند.

.

بيشتر
 [PageVisit]