1398/5/16 چهارشنبه با حضور مسئولین استانی؛ کتابخانه عمومی روستای شام اسبی اردبیل افتتاح شد با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی هفتادو نهمین کتابخانه عمومی استان در روستای شام اسبی اردبیل افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، آیین افتتاح کتابخانه عمومی شهید بهزاد محمدی روستای شام اسبی شهرستان اردبیل با حضور صدیف بدری، نماینده مردم شهرستانهای اردبیل، نیر نمین، سرعین در مجلس شورای اسلامی؛ جواد زنجانی، فرماندار اردبیل؛ شفیع شفیعی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه ها ی عمومی استان و جمعی از مسئولین استانی و شهرستان و اهالی روستای شام اسبی برگزار شد.

 در این مراسم مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اظهار داشت: اهدای زمین مورد نظر برای احداث این کتابخانه توسط شورای اسلامی و دهیار روستای شام اسبی صورت گرفت و عملیات اجرایی این پروژه فرهنگی با همت و مشارکت بانک صادرات شروع شد و اکنون که شاهد افتتاح این کتابخانه هستیم، امیدواریم مردم این منطقه از این سرمایه‌گذاری فرهنگی و ارزشمند استفاده کنند.

پروانه رضاقلیزاده خاطرنشان کرد: کتابخانه عمومی شهید بهزاد محمدی روستای شام اسبی به مساحت 170 مترمربع و با صرف اعتباری بالغ بر 1 میلیارد ريال توسط بانک صادرات اجرایی و در کنار ساخت این کتابخانه، از طرف اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان نیز قریب به 1 میلیارد برای تکمیل و تجهیز این کتابخانه  هزینه شده است.

وی این کتابخانه را بیست و دومین کتابخانه شهرستان اردبیل و چهارمین کتابخانه روستایی این شهرستان اعلام کرد و گفت: در استان اردبیل 79 باب کتابخانه وجود دارد که 47 باب آن در شهرها، 16 باب در روستاها و 16 باب نیز به صورت مشارکتیراه اندازی شده است.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل بیان کرد: احداث و راه‌اندازی این کتابخانه‌ها قطعا به توسعه فرهنگی این منطقه کمک خواهد کرد و اهالی فرهنگ دوست و کتابخوان روستا به مدت سه ماه  می توانند به صورت رایگان در این کتابخانه عضو شوند.

رضاقلیزاده ادامه داد: در این کتابخانه بیش از 3 هزار و 700 جلد کتاب با همکاری اهالی گرد آوری و توسط همکاران کتابدار ساماندهی شده است و در کنار تجهیز کتابخانه به کتاب‌های ارزشمند تلاش بر این است تا نشریات و سایر بخش‌ها نیز تجهیز و اهالی از آن استفاده کنند.

وی با قدردانی از کمک اهالی منطقه و تلاش دهیاری و اعضای شورای اسلامی روستا تصریح کرد: با توجه به محدودیت های اعتباری دولت برای ساخت و تجهیز کتابخانه ها، ما تلاش می کنیم  از ظرفیت بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی در ساخت کتابخانه‌ها استفاده می‌کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل افزود: این کتابخانه دارای بخش های مخزن، نشریات، کودک، مرجع، سالن مطالعه و همچنین متصل به شبکه اینترنت است که مراجعین می‌توانند از این امکانات استفاده کنند.

رضاقلیزاده به برگزاری بیش از 2 هزار برنامه فرهنگی و هنری در کتابخانه‌های استان در طول سال اشاره کرد و گفت: قطعا در این روستا نیز با احداث این کتابخانه برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری مورد حمایت قرار خواهد گرفت و اهالی می‌توانند از این فضا و بستر فراهم شده استفاده کنند.

شیرینی نماینده بانک صادرات نیز در این مراسم گفت: کتاب به عنوان سرمایه و دارایی یک جامعه فرهیخته در آگاهی‌بخشی و تعمیق مفاهیم دینی و معرفتی بسیار تاثیرگذار است و همه باید عادت به مطالعه را در زندگی به عنوان یک امر جدی مورد توجه قرار دهند.

وی ادامه داد: بانک صادرات در توسعه و تقویت برنامه‌های فرهنگی ورود عالمانه پیدا کرده و در ساخت مدرسه و کتابخانه با اولویت مناطق محروم تلاشی جدی می‌کند.

در این جلسه همچنین فرماندار اردبیل به ساخت مرکز بهداشت و مدرسه در این روستا در سال‌های گذشته اشاره و تصریح کرد: امروز نیز کتابخانه این روستا مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و همه باید به تجهیز منابع کتابخانه‌ای این روستا کمک کنند.

جواد زنجانی با اشاره به احداث چهار باب کتابخانه عمومی و روستایی در دولت یازدهم و دوازدهم در این شهرستان گفت: ما آمادگی داریم در چندین محله کم برخوردار با همکاری خیرین و نهادهای غیردولتی و عمومی کتابخانه‌هایی را احداث کنیم که دولت نیز در این زمینه کمر همت بسته تا به ساخت این مجموعه‌ها کمک کند.

فرماندار اردبیل ادامه داد: امیدواریم در کنار اهالی این منطقه دانش‌آموزان این روستا با عضویت رایگان از فضای کتابخانه‌ای در انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری بیشترین بهره و استفاده را ببرند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی نیز  اظهار کرد: بسیاری از روستا های پرجمعیت و مناطق حاشیه ای شهر اردبیل از جمله روستاهای خیارک، نوشهر، کریق و محله سلمان‌آباد نیازمند احداث مجموعه های فرهنگی و کتابخانه ها هستند و ما امیدواریم در دیداری که با مدیر عامل بانک صادرات خواهیم داشت زمینه جذب اعتبار و مشارکت برای ساخت کتابخانه در این چهار منطقه فراهم آید.

صدیف بدری خاطرنشان کرد: بانک صادرات سهم مهمی در امورات خیرانه از جمله ساخت کتابخانه و مدرسه در سطح کشور دارد و ما باید تلاش کنیم سهمیه‌ای خاص برای استان محروم اردبیل نیز در نظر گرفته شود.

در این مراسم با اهدای لوح سپاس از طرف کتابخانه های عمومی از مشارکت ارزنده بانک صادرات در احداث کتابخانه عمومی شهید بهزاد محمدی روستای شام اسبی تجلیل شد.

بيشتر
 [PageVisit]