با تجلیل از نویسنده بومی استان ؛دومین نشست از سلسله‌نشست‌های شبی با یک نویسنده در اردبیل برگزار شد

دومین نشست «شبی با یک نویسنده» با تجلیل از «توران قربانی صادق» نویسنده بومی اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، دومین نشست از سلسله نشست های « شبی با یک نویسنده» به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان و با مشارکت، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ انجمن نشاط و امید جوانان؛ خانه داستان استان؛ خانه فرهنگ و هنر اردبیل با تجلیل از «توران قربانی» نویسنده، شاعر و بازیگر  در تالار بیضا کتابخانه عمومی شهید مطهری اردبیل برگزار شد.

در ابتدای این مراسم پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه ها ی عمومی استان با تبریک هفته گرامیداشت زن و روز مادراظهار داشت: توران قربانی از شاخص‌ترین نویسندگان استان و از پیشگامان داستان‌نویسی زنان در اردبیل است که در نوشته ها و داستان های  این نویسنده  فضای شاعرانه و زنانه، قابل توجه و بررسی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان افزود: باورهای محلی و فرهنگ فولکلور از دغدغه‌های این نویسنده در نگارش داستان‌هایش به شمار می‌رود و آثار وی با اصطلاحات، باورها، عقاید، آداب، رسوم و تکیه‌کلام‌های کهن اردبیل عجین است.

پروانه رضا قلیزاده به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی خانم قربانی اشاره کرد و گفت: قربانی به عنوان یک زن نمونه و مسلمان در کنار نقش مادری و همسری، حضور پررنگی در فعالیت های اجتماعی دارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خاطر نشان کرد: این نویسنده اردبیلی عضو فعال و از یاوران کتابخانه های عمومی استان در امر ترویج کتاب و کتاب‌خوانی نیز هست.

نقد آثار داستانی خانم قربانی توسط دکتر کاظم نظری بقا

در ادامه این نشست کاظم نظری بقا، استاد دانشگاه و منتقد داستانهای ادبی، طی سخنانی یادگیری و یاد دادن را خصیصه بارز خانم قربانی  دانست و گفت: این امر موجب اصلاح و توسعه کارهای خانم قربانی شده است. مجموعه داستان های «جنت ده بیر آلما آغاجی وار» از موفق ‌ترین داستان‌های معاصر به زبان ترکی است و با وجود اینکه فضای غالب این داستان‌ها رئال است اما مایه‌هایی از ادبیات مدرن نیز در آنها به چشم می‌خورد، توجه به روحیات درونی شخصیت‌ها و نفوذ به تمایلات ذهنی آنها، داستان را برای مخاطب امروزی صمیمی و خواندنی کرده است.

وی با بیان اینکه زن، جنگ و ادبیات فولکلور سه مشخصه بارز داستان‌های قربانی است خاطر نشان کرد: زبان ساده و صمیمی و سرشار از واژگان بومی ویژگی های نوشته های این داستان نویس بومی استان است.

نظری بقا افزود: توران قربانی به خوبی می‌تواند مخاطب را با خود همراه کند و به دل وقایع جاری در داستان بکشاند و هم‌دردی او را با شخصیت‌ها برانگیزد.

 نقد آثار سینمایی خانم قربانی توسط میر دولت موسوی (تهیه کننده و کارگردان)

 در ادامه این برنامه فرهنگی میر دولت موسوی از فعالان حوزه سینمایی استان  به استعداد قابل تحسین توران قربانی در حوزه بازیگری اشاره کرد و گفت:  با وجود اینکه قربانی آموزشی های آکادمیک در حوزه بازیگری نداشته است اما  به واسطه استعداد شگرف در این حوزه، یکی از بازیگران معروف و مورد اقبال استان هستند.

وی به تولید برنامه های مشترک تلویزیونی با این بازیگر مشهور اردبیلی اشاره کرد و افزود: دقت، نظم، فهم عمیق از فیلمنامه و همراهی روحی و فکری با روند روایت و قرار گرفتن در کانون حوادث از مشخه های بارز قربانی محسوب می شود.

 سخنرانی خانم توران قربانی؛

نویسنده کتاب های: قبیله زینب(س) ؛ جنت‌ده بیر آلما آغاجی وار؛ شاید شانه؛ که دومین نشست از سلسله نشست های« شبی با یک نویسنده» به این نویسنده اختصاص یافته بود طی سخنانی با قدردانی از اهالی از اهالی فرهنگ دوست استان در برگزاری این مراسم به یاد ماندنی گفت: من فقط یک «قصه نویس» هستم. «قصه‌نویسی» عشق من، اشتغال من و دغدغه من است و  به فرموده رهبر معظم انقلاب، هر ملتی باید قصه‌نویس خودش باشد تا دیگران قصه‌هایش را مطابق میل خودشان ننویسند.

توران قربانی با روایت خاطراتی از دوران کودکی و مراجعه به کتابخانه ها ی عمومی برای گرفتن کتاب اشاره کرد و گفت: کتابخانه های عمومی و آموزگاران دوران کودکی من مهمترین نقش را در سوق دادن بنده به حوزه های فرهنگی و نویسندگی داشتند.

وی به زندگی مشترک خود به عنوان همسر یک جانباز و رزمنده دفاع مقدس اشاره کرد و افزود:  به اسن واسطه تجربیات دست اولی از فضای جنگ دارد و همین عامل موجب منعکس شدن حال و هوای دوران دفاع مقدس در داستان هایش شده است.

توران قربانی به نگارش خاطرات بازدید از مناطق جنگی با عنوان « سفرنامه » اشاره کرد و گفت: این سفرنامه به عنوان یکی از سفرنامه های جذاب منتخب شد که جایزه سفر به حج را به همراه داشت.

در پایان این مراسم از خدمات فرهنگی توران قربانی با اهدای لوح و هدایا توسط نهاد های فرهنگی تجلیل شد.

عكس هاي مرتبط :
 [PageVisit]