همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) ؛رونمایی از کتاب« سرّ جاودانگی» در اردبیل

کتاب«سرّ جاودانگی» با موضوع تبیین سیره حضرت فاطمه زهرا(س) با حضور نماینده ولی فقیه در استان رونمایی شد

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) مراسم رونمایی از کتاب «سرّ جاودانگی» در موضوع تبیین سیره عملی و رفتاری حضرت فاطمه(س) با حضور آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل،بهروز ندایی معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل، شفیع شفیعی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری،  امیر رجبی رئیس حوزه هنری استان، پروانه رضا قلی زاده مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل و جمعی از فرهیختگان و نویسندگان اردبیل در دفتر امام جمعه برگزار شد.

آیت الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در این مراسم با بیان اینکه فرهنگ به مثابه ریل اقتصاد عمل می کند اظهار داشت: فرهنگ همانند ریلی است که قطار اقتصاد بر روی آن حرکت می کند و اگر مورد توجه قرار نگیرد، عواقب آن جبران ناپذیر است.

 

وی با بیان اینکه در کشورهای اروپایی کتاب همواره همراه جوانان است، گفت: مدنیت زمانی ایجاد می شود که جوانان اهل مطالعه شوند تا با کسب بینش لازم، همگام با تحولات جهانی پیشرفت کنند.

وی با بیان اینکه تفکر نسل آینده بستگی به فرهنگسازی مطالعه در حال حاضر دارد،گفت: نویسندگان ما باید با تبدیل ضایعه ها به فرصت ها، معبرهای فرهنگی را برای نسل آینده باز کنند.

آیت الله عاملی با بیان اینکه انتخاب سوژه، مهمترین بخش در تالیف کتاب و یا کار فرهنگی است، گفت: استفاده از منابع غنی نیز نباید در این بین فراموش شود.

وی مهمترین شاخصه انتخاب مفاخر استان را، آثار آنها عنوان کرد و گفت: زمانیکه یک عالم و اندیشمند زنده نیست، آثار مکتوب وی همانند آیینه ای است که افکار وی را منعکس می کند.

آیت الله عاملی از دیدبان فرهنگی به عنوان نیاز ضروری جامعه نام برد و گفت: اگر در کشور  و جامعه ما دیدبان فرهنگی وجود داشته باشد می توان در خصوص ورود شبهه ها به سرعت وارد عمل شده و ضمن خنثی کردن توطئه های دشمنان، قدرت مانور بیشتری نیز ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه اگر دیدبان و یا رابط فرهنگی در جامعه وجود نداشته باشد، نیاز جوانان نیز شناسایی و برطرف نخواهد شد، گفت: امروز در برهه ای قرار داریم که در مرزهای اعتقادی، فکر جوانان مورد ربایش قرار خواهد گرفت.

 

علم حضرت زهرا(س)، ابه اندازه همه کائنات است

 

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به شبهه های مطرح شده در خصوص حضرت فاطمه(س) به منابع اهل سنت اشاره کرد و گفت: منابع اهل سنت در این خصوص بسیار بیشتر از ما است و این خود پاسخ محکمی برای شبه پراکنان است.

وی با بیان اینکه حضرت زهرا(س) انفجار علم است، گفت: سوگواری ما در سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) به این خاطر در اوج قرار دارد که شخصیتی بی بدیل را در عرصه علم و دانش از دست داده ایم، شخصیتی که به اندازه کائنات علم و فضیلت دارد اما از این همه علم تنها دو خطبه برای ما به یادگار مانده است.

آیت الله عاملی از سخنرانان و روضه خوانان در مراسمات خواست تا با مطالعه دقیق و کافی در سیره ائمه معصومین(ع) به خصوص پیامبر اکرم(ص)، حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)، ائمه معصومین را به مردم بشناسانند  تا مردم با درک واقعیات و عمل به سیره ائمه معصومین(ع) به سعادت برسند.

 

وی در پایان سخنان خود از ارزش های اخلاقی و آسیب های اجتماعی به عنوان مهمترین سوژه های تحقیق و پژوهش و کارهای فرهنگی نام برد.

 

مادر، خود به تنهایی یک مدرسه است

 

امام جمعه اردبیل به مقام مادر اشاره کرد و با بیان اینکه یک مادر خود به تنهایی یک مدرسه است، گفت: این مادر است که با تربیت یک فرزند صالح می تواند یک ملت را به سعادت راهنمایی کند.

آیت الله عاملی به فضیلت های حضرت زهرا (س) نیزاشاره کرد و با بیان اینکه حضرت زهرا(س)در تمام سوژه های حساس اجتماعی صدرااسلام حضور داشت، گفت:حضرت فاطمه(س) امروز الگوی بی بدیل زنان عالم است.

وی با بیان اینکه حضرت زهرا(س) سند غیرقابل تأویل در جهان ایجاد کرد، گفت: به نظر من این فضیلت حضرت فاطمه(س) افضل ترین فضیلت های ایشان است.

 

در ادامه این مراسم مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل نیز به بیان فضایل و ويژگی های حضرت زهرا(س) پرداخت و گفت: ترویج سبک زندگی فاطمی رسالت امروز جامعه فرهیخته استان است.

وی با بیان اینکه ترویج سبک زندگی فاطمی تنها راه برون رفت از مشکلات اجتماعی امروز است، گفت: امروز در جهان به جای اخلاق، زور و تزویر حاکم است و تنها راه برون رفت از این عرصه تمسک جستن به ائمه اطهار(ع) است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی کتاب «سرّ جاودانگی» پرداخت و گفت: این کتاب توسط سید جمال موسوی اردی  در 349 صفحه تألیف شده است.

وی در ادامه سخنان خود به قسمت‌های مختلف این کتاب نفیس اشاره کرد و گفت: زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)از نگاه تاریخ، تعریف القاب حضرت، شرحی بر جایگاه علمی بانوی دو عالم در کنار مباحثی چون سیره عبادی و عملی،سیر مکارم و اخلاق، سبک زندگی و سیره تربیتی از جمله بخش های مختلف این کتاب بصیرتی و معرفتی است.

رضا قلی زاده به خطبه های حضرت فاطمه(س) نیز اشاره کرد و گفت: در این کتاب علاوه بر تبیین خطبه فدکیه حضرت زهرا(س) به روایاتی مختلف در خصوص شهادت و دفن حضرت به صورت مفصل پرداخت شده است.

وقف گردشی کتاب «سرّ جاودانگی»

سید جمال موسوی اردی نویسنده کتاب «سرّ جاودانگی» نیز در ادامه این مراسم به بیان هدف خود از نگارش کتاب مذکور پرداخت و گفت: آسیب شناسی اجتماعی و مهمتر از آن دغدغه تربیتی نسل آینده، عاملی برای نگارش این کتاب شد.

وی شناخت حضرت زهرا(س) را مهمترین انگیزه برای تالیف «سرّ جاودانگی» عنوان کرد و با انتقاد از مسئولان فرهنگی کشور و استان گفت: اگر فرهنگ فاطمی و علوی در کشور جاری شود، اثرات تهاجم فرهنگی دشمنان از کشور برچیده خواهد شد.

موسوی به آثار و برکات مطالعه در زمینه سیره حضرت فاطمه(س) در زندگی خود اشاره کرد و گفت: تالیف این کتاب باعث شد تا بینش عمیقی نسبت به دین مبین اسلام در من ایجاد شود.

وی تبلیغ دین را مهمترین وظیفه عالمان، فرهیختگان و هنرمندان عنوان کرد و گفت: مطالعه سیره ائمه معصومین(ع) در واقع سیمرغ معرفت است که نهایتا انسان را سعادت ابدی رهنمون می کند.

این نویسنده اردبیلی در پایان سخنان خود به مهمترین بخش کتاب «سرّ جاودانگی» اشاره کرد و گفت: قرآن شناسی، معاد شناسی، امام شناسی و مهمتر از همه توحید حضرت فاطمه (س) مهمترین بخش این کتاب است.

وی با بیان اینکه در شناخت کامل حضرت زهرا(س) ناتوان هستیم به منابع اصیل اسلامی در خصوص حضرت زهرا(س) اشاره کرد و گفت: ایمان و یقین حضرت فاطمه(س) در کاملترین نقطه اوج قرار دارد بطوریکه هیچ انسانی توانایی رسیدن به آن را ندارد.

موسوی از وقف کتاب خود خبرداد و گفت: کتاب «سرّ جاودانگی» در تیراژ 1000جلد وقف گردشی شده تا همگان بتوانند از این منبع بهره مند شده و به سطحی از شناخت وجودی بانوی دو عالم برسند

.

عكس هاي مرتبط :
 [PageVisit]