باهدف شناخت ابعاد شخصیتی حضرت زهرا(س)؛ همایش « سوگواره کوثر» برگزار شد

همزمان با فرا رسیدن سالروز شهادت فاطمه زهرا (س) و به منظور تبیین ابعاد شخصیتی ایشان همایش « سوگواره کوثر» در اردبیل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل؛ همزمان با فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) همایش بزرگ سوگواره کوثر به منظور شناخت ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور حجت الاسلام قاسم جعفر زاده،مدیرکل تبلیغات اسلامی استان؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ علی واحد، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس؛ فریبا محمدلو، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری؛ سرهنگ وحید جمشیدی، فرمانده بسیج کارمندان سپاه حضرت عباس (ع) استان و جمعی از اهالی فرهنگ دوست اردبیل در تالار بیضا کتابخانه عمومی شهید مطهری اردبیل برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان دراین همایش، حضرت فاطمه زهرا (س) را الگوی نمونه زن در جامعه اسلامی دانست و اظهار داشت: زنان مسلمانی که الگویش فاطمه زهرا (س) باشد در انجام تکالیف بزرگی که خداوند بر دوش انسانها گذاشته است  با فهم درست و هوشیاری در درک موقعیت هاهمیشه سربلند خواهد بود.

پروانه رضا قلیزاده تسلیم شدن به احساسات بی بنیاد و فکر کردن به تجملات و خوش گذرانی ها و هوس های زودگذر را از معضلات و مشکلات موجود در جامعه دانست و افزود: توجه به سیره زندگانی ائمه معصومین (ع) بویژه آن بانوی بزرگ عالم اسلام موجب می شود که انسان همه آن وابستگی های مادی را که مثل تارعنکبوت زندگی انسان ها را احاطه کرده کنار بزند و با رهایی از این قید و بند مادی خود را به مرحله کمال برساند که نمونه هایی از آن کمال و خودباوری  را  زنان در دورانهای مختلف جمهوری اسلامی بویژه در دوران جنگ تحمیلی به اثبات رساندند.

وی با بیان اینکه ابعاد شخصیتی و سیره زندگانی حضرت زهرا (س) در آن دوران زندگانی کوتاهش افزود: فاطمه زهرا (س) در دوران مختصر زندگی خود صفات و القاب متعددی از خود برجای گذاشته که تبعیت  و الگو پذیری از آن صفات به عنوان چراغ راه آتی برای زنان جوامع امروز محسوب می شود و زنانی که از این صفات الگو برداری کنند دیگر از بازیچه های  فراهم آمده ی تمدن غربی و روش های توطئه امیز آن رویگردان خواهند بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه سخنان خود به برنامه های متنوع کتابخانه های عمومی استان  همزمان با ایام فاطمیه اشاره کرد و افزود: همکاران ما در کتابخانه های عمومی با بازنمایی منابع موجود در خصوص آن بانوی نمونه اسلام و همچنین برگزاری نشست های معرفتی، شناخت ابعاد شخصیتی و برگزاری نشست های کتابخوان با حضور اعضای کتابخانه در ترویج شعائر اسلامی و معرفی بیش از بیش فاطمه زهرا تلاش می کنند.

در ادامه این مراسم مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، راه نجات جامعه اسلامی بویژه زنان مسلمان از توطئه های گسترده دنیای کفر در متزلزل ساختن قداست و جایگاه زنان، تبعیت از صفات برجسته صدیقه کبری عنوان کرد و گفت: دوران کوتاه زندگی آن بزرگوار آنچنان آکنده از درس و حکمت هست که در چنین جلساتی تنها می توانیم گوشه هایی کوچک از این دریای بیکران ابعاد شخصیتی فاطمه زهرا را تشریح کنیم.

جعفر زاده به دفاع عالمانه آن بانوی بزرگ اسلام از ولایت اشاره کردو افزود: ایشان در محیط علم یک دانشمند والاست، آن خطبه ای که فاطمه زهرا سلام  الله علیها در مسجد مدینه، بعد از رحلت پیامبر ایراد کرد، خطبه ای است که به گفته علامه مجلسی، « بزرگان فصحا و بلغا و دانشمندان باید بنشینند و کامات و عبارات آن را معنا کنند» چنان پرمغز و از لحاظ زیبایی هنری، مثل زیباترین و بلندترین کلمات نهج البلاغه است و ایشان در مسجد مدینه با بهترین و زیباترین عبارات و زبده ترین معانی از ساحت حق و ولایت دفاع می کند.

وی با اشاره به نزول آیات قران در شان و منزلت فاطمه زهرا و همچنین احادیت متعدد از پیامبر بزرگوار در خصوص ایشان اشاره کردو افزود: به قدری ابعاد وجود این انسیه حوراء و این خلاصه نبوت و ولایت برای ما پهناور و بی پایان و درک ناشدنی که علاوه بر منابع متعدد شیعی، کتاب های متعددی نیز به وسیله محدثین اهل سنت وجود دارد و در روایات بسیاری از زبان پیامبر(ص) در ستایش صدیقه طاهره صادر شده است و یا رفتار پیامبر با آن بزرگوار را نقل می کنند.

در ادامه این مراسم شهاب الدین وطن دوست از شاعران آئینی استان و همچنین اباسط ابراهیمی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت، شعر خوانی و مرثیه سرایی کردند.

در بخش پایانی برنامه نیز علی مرادی و حسین بابازاده از اعضای فعال کتابخانه های عمومی استان با خوانش نمایشی از کتاب« بانوی بی نشان» قسمتهایی از زندگی ان بانوی بزرگ را معرفی کردند.

  

عكس هاي مرتبط :
 [PageVisit]