با همکاری تشکل های مردم نهاد برگزار می شود؛نشست های کتاب خوان تخصصی در حوزه «کودک و نوجوان و خانواده»

پروانه رضاقلیزاه گفت: در راستای ترویج فرهنگ مطالعه ، با مشارکت تشکل های مردم نهاد نشست های تخصصی کتابخوان برای قشر های مختلف برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل؛ پروانه رضاقلیزاده، در اولین جلسه نشست تخصصی کتابخوان که با مشارکت انجمن جامعه شناسی ایران دفتر اردبیل، در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد اظهار داشت: طبق هماهنگی صورت گرفته با تشکل ها و انجمن های مردمی استان، نشست های تخصصی برای اقشار مختلف با موضوعات روز و مورد نیاز جامعه در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار می شود.

رضاقلیزاده که در اولین نشست تخصصی کتابخوان با موضوع توانمند سازی کودکان و نوجوان برگزار شد، گفت: توجه به رشد و تکامل کودکان و نوجوانان به عنوان سرمایه های اصلی و اجتماعی کشور، در ابعاد مختلف فرهنگی ،ورزش، اجتماعی،سلامت جسمانی و سایر موارد باید مورد توجه قرار گیرد و کتابخانه های عمومی با راه اندازی و تجهیز بخش کودک ظرفیت مهمی را درجهت ارتقای سرانه مطالعه و پرورش فکری و فرهنگی کودکان فراهم آورده است.

مدیرکل کتابخانه ای عمومی استان افزود: با توجه به گسترش  معضلات اجتماعی در ابعاد مختلف و ایجاد بسترهای نامن توسط گروه های معاند در مسیر رشد و تعالی آینده سازان، مراقبت از کودکان و ارتقای سطح دانش و بینش آنان ضرورت دارد.

در ادامه این نشست، لیلا عبدی، روانشناس و کارشناس حوزه کودک و نوجوان، توجه به اینکه کودکان همواره در معرض آسیب و استرس بیشتری نسبت به دیگر افراد جامعه هستند، باید به تمام عواملی که باعث بروز استرس و عوارض جسمی و روحی در آنها می‌شود مانند آسیب‌های اجتماعی، خشونت، جنگ و حتی انواع بیماری‌ها توجه ویژه‌ای کرد تا کودکان در طول زندگی خود و حتی در آینده صدمه کمتری ببینند.

رامین اقتصاد، روانشناس و کارشناس حوزه تربیت و پرورش کودک و سخنران دوم جلسه طی سخنانی در خصوص توانمند سازی قشر های مختلف مردم بویژه روستائیان در ابعاد اقتصادی و فرهنگی گفت:  بررسی های متعدد مشخص نموده اند که بسیاری از مشکلات دوران بزرگسالی ریشه در دوران ابتدای کودکی دارند. محیطی که کودک در آن زندگی کرده، رشد می نماید و می آموزد، تأثیر بسیار زیادی بر تکامل، خصوصا تکامل مغزی، وی دارد. اما تامین محیط هایی که برای تکامل دوران ابتدای کودکی مناسب باشد از عهده والدین، به تنهایی، خارج است و لازم است که از جانب دولت ها، تشکلات مدنی و جامعه نیز حمایت هایی صورت پذیرد.

رامین اقتصاد به تاثیر کتابخوانی و قصه گویی برای کودکان اشاره کرد و افزود :کتاب خوانی و قصه گویی برای کودکان در جامعه پذیری و رشد فکری و ذهنی آنان موثر است و بایداز ظرفیت بخش کودک کتابخانه های عمومی برای اجرای برنامه های فرهنگی و قصه گویی برای کودکان استفاده شود.

وی همچنین با اشاره به کمبود فضا های فرهنگی و کتابخانه ای در مناطق روستایی، برای اجرای برنامه های فرهنگی و قصه گویی در روستا ها اعلام آمادگی کرد و افزود: با مشارکت دستگاههای فرهنگی می توان در جهت ارتقای سرانه کتاب خوانی در روستا ها برنامه های مختلف را اجرا کرد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 65