در جریان سفر مدیر کل کتابخانه های عمومی استان به شهرستان نمین صورت گرفت؛برگزاری جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان / دیدار با امام جمعه نمین/ نشست صمیمی با کتابداران

امام جمعه نمین گفت: کتابخانه ها به عنوان رکن اصلی نظام در توسعه فرهنگی کشور هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل ، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان نمین با حضور عاطف ناصری فرماندار نمین؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل و جمعی از اعضای انجمن شهرستان نمین در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

عاطف ناصری با اشاره به لزوم برگزاری جلسات انجمن به صورت کاربردی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت نویسندگان بومی شهرستان در برگزاری برنامه های فرهنگی و همچنین دعوت از خیرین ونویسندگان به جلسات انجمن به منظور استفاده از ایده های خلاقانه این اقشار در جهت ارتقای سرانه مطالعه مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در راستای غنی سازی منابع مکتوب کتابخانه ها باید از اشخاص و نهاد های حقیقی و حقوقی استفاده کرد افزود:  تعداد زیادی از اهالی شهرستان نمین در داخل منازل خود دارای منابع عظیمی از کتاب ها هستند که لازم است با شناسایی و ترغیب این اقشار زمینه های اهدای این منابع به کتابخانه های عمومی را فراهم کرد.

در ادامه این جلسه رضا قلیزاده به نقش اجتماعی و فرهنگی کتابخانه های عمومی در جهت کاهش آسیب های اجتماعی اشاره کرد وگفت: این نهاد های فرهنگی با برگزاری برنامه های مختلف کتاب خوانی نقش مهمی را در جهت کاهش آسیب های اجتماعی ایفا می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان افزود: نقش کتابخانه در ارتقای آگاهی بخشی به جامعه وتغییر  نوع تفکر بشرچشمگیر است وباید با استفاده ازظرفیت فضا های مجازی و رسانه های دیجیتال، در راستای بستر سازی برای ارتقای سرانه مطالعه تلاش کرد.

رضاقلیزاده همچنین به نقش تاثیرگذار اصحاب قلم و فرهیختگان در جهت نهادینه کردن فرهنگ اسلامی و ایرانی در جامعه اشاره کرد و گفت: ارتباط بین نهاد های فرهنگی از جمله کتابخانه های عمومی با نویسندگان و فرهیختگان باید بیش از بیش افزایش یابد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه جضور خود در شهرستان نمین با امام جمعه نمین دیدار کرد.در این دیدار امام جمعه نمین از کتابخانه به عنوان رکن اصلی نظام در توسعه فرهنگی کشور یاد کرد و گفت : کتابخانه ها نباید گرفتار بروکراسی اداری شوندو کتاب به عنوان معلم مکتوب جامعه است که نقش بزرگی در ارتقای فرهنگ جامعه دارد.

وی با اشاره به ظرفیت نماز جمعه در برگزاری برنامه های فرهنگی کتابخانه ها گفت : دفتر امام جمعه برای هر نوع همکاری با کتابخانه ها در حوزه های مختلف فرهنگی آمادگی دارد و کتابخانه ها باید از بخشی نگری خارج وبه کلیت نگر تبدیل شوند.

گفتنی است در ادامه حضور در شهرستان نمین، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در نشست صمیمی با کتابداران شرکت کرد و از نزدیک در جریان وضعیت کتابخانه های عمومی نمین قرار گرفت .

وی در این دیدار با تاکید بر پرهیز کتابداران از مسائل حاشیه ای خاطر نشان کرد: ما آماده دریافت ایده ها و نظرات خلاقانه کتابداران در جهت پیشبرد اهداف کتابخانه ها هستیم و از برنامه هایی که ویژگی های لازم را داشته باشد حمایت می کنیم.

عكس هاي مرتبط :
 
تعداد بازديد اين صفحه: 122