معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛افتتاح 100 باب کتابخانه روستایی تا پایان سال/باید پرداختی شهرداری‌ها به کتابخانه‌ها به یک و نیم درصد برسد

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تا پایان امسال 100 باب کتابخانه روستایی در مناطق محروم کشور تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

سیدهادی حسینی در حاشیه افتتاح نمایشگاه سراسری کتاب اردبیل و در بازدید از غرفه اداره کل کتابخانه‌های عمومی اردبیل اظهار کرد: از ابتدای امسال 45 باب کتابخانه روستایی در سطح کشور افتتاح شده و مابقی این واحدها نیز تا پایان سال تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه توسعه کتابخانه در مناطق روستایی و محروم جزو اولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، خاطرنشان کرد: ما به شدت در مناطق محروم و روستایی نیازمند احداث کتابخانه هستیم و از این روی با همکاری بخشداران، دهیاران، فرمانداران و استانداران سعی می‌کنیم خانه‌های قدیمی و یا مکان‌های بلااستفاده را تبدیل به کتابخانه‌ کنیم تا در تامین کتاب‌های جدید برای علاقه مندان، در مناطق روستایی و دورافتاده کمک کنیم.

حسینی به اجرای طرح‌های متنوع کتابخوانی در نهاد کتابخانه‌های عمومی اشاره و تصریح کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی جزو بازوان پرتوان وزارت فرهنگ و ارشاد است که سهم مهمی در ترویج فرهنگ کتابخوانی دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توسعه این نهاد اهتمام کامل دارد.

وی با اشاره به ضرورت ارتقای پرداختی شهرداری‌ها از بابت نیم درصد حق السهم کتابخانه هاگفت: قبل از پیروزی انقلاب این پرداختی از محل‌ درآمدهای شهرداری ها یک و نیم درصد بود و ما امیدواریم این شرایط دوباره احیا شود چرا که نیم درصد فعلی جوابگوی نیاز توسعه کتابخانه‌ها نیست.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امیدواریم با همت نمایندگان مجلس و پیشنهادی که دولت ارائه خواهد کرد این پرداختی شهرداری‌ از محل درآمدها به نهاد کتابخانه‌های عمومی به یک تا یک و نیم درصد افزایش یابد تا یک حرکت تحولی را شاهد باشیم.

حسینی ادامه داد: این امر نه تنها به نفع شهرداری است بلکه به توسعه فرهنگ شهرنشینی نیز کمک خواهد کرد و در سایه فعالیت‌های متنوع فرهنگی نیز که با همکاری شهرداری‌ها روی می‌دهد در حقیقت بسیاری از آسیب‌های شهری و تهدیدها کاهش یافته و شاهد افزایش آگاهی و دانش مردم در حفظ و صیانت از شهر و نگهداری از تاسیسات شهری خواهد شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از غرفه نذر کتاب نیز گفت: حرکت خوبی که جوانان استان اردبیل در قالب نذر کتاب شروع کردند یک حرکت مناسب و شایسته است و ما نیز تلاش خواهیم کرد تازه‌ترین کتاب‌ها را در اختیار این مجموعه قرار دهیم. تا به صورت گردشی مردم از آن استفاده کرده و بعد از مطالعه نسبت به اهدای آن به دیگر هموطنان اقدام جدی و لازم را انجام دهند.

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 66