1

2

3
1396/9/1 چهارشنبه به مناسبت گرامیداشت ۲۴ آبان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار برگزار شد؛ آئین تکریم مقام کتابدار و تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی استان اردبیل مراسم تکریم مقام کتابدار و تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی استان اردبیل در سالن بیضا کتابخانه عمومی شهید مطهری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، دکتر رباب عزیزخانی در ابتدای این مراسم که با حضور شفیع شفیعی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، رباب عزیزخانی مدیرکل کتابخانه های عمومی، فریبا محمدلو مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، علی واحد مدیرکل بنیاد حفظ آثار و‌نشر ارزشهای دفاع مقدس، نادر سقا مسئول کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان و رحیم آقازاده عضو شورای اسلامی شهر اردبیل، فرامرز قزلی معاون فرهنگی شهرداری اردبیل، کتابداران و جمعی از اهالی کتابدوست استان برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی کوتاه از عملکرد کتابخانه ها، اظهار داشت: با افتتاح 13 باب کتابخانه طی دو سال اخیر، شمار کتابخانه های عمومی استان به 73 باب رسیده و دو باب دیگر نیز در موران گرمی و فخرآباد مشگین شهر اول آذر ماه به بهره برداری می رسد. 

وی با اشاره به عضویت 5 درصد از جمعیت باسواد استان در کتابخانه های عمومی، تصریح کرد: سالانه یک میلیون و 800 هزار نفر مراجعه به کتابخانه های عمومی استان صورت میگیرد بطوری که در طول شش ماه نخست سال جاری، 261 هزار عنوان کتاب از کتابخانه های عمومی استان به امانت گرفته شده است. 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل از افزایش 60 درصدی برنامه های فرهنگی این کنابخانه ها در یک سال گذشته خبر داد و افزود: 9 هزار و 600 ساعت برنامه کتابخوان و جمع خوانی در استان برگزار شده است. 

عزیزخانی، رونمایی از دو عنوان کتاب شعر، نقد و بررسی ۱۶ اثر از نویسندگان استان، معرفی 5 رمان برنده نوبل ادبیات، برگزاری 30 نشست کتابخوان، عضویت رایگان در روز 24 آبان و برگزاری کمپین «من هم عضو کتابخانه های عمومی هستم» را از برنامه های اجرا شده در گرامیداشت روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار سال جاری عنوان کرد و افزود: امیدوارم تک تک اعضای جامعه، کارت شناسایی کتابخانه را در کنار کارت های هویتی خود بگنجانند.

وی با بیان اینکه کتابداران ما از هر تلاشی برای ارتقای سطح سرانه مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی استقبال می کنند، یادآور شد: در مراسم ملی گرامیداشت ۲۴ آبان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در تهران، سه تن از کتابداران استان (سجاد فداکار، معصومه خورشید و حبیبه آقایی) انتخاب و از سوی وزیر ارشاد و دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور مورد تجلیل واقع شدند. 

این مسئول، در پایان سخنان خود ضمن قدردانی از مسئولان و نهادهای یاری گر در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی در استان، ابراز امیدواری کرد که با تلاش و برنامه ریزی مناسب، ارتباط بین اداره کل کتابخانه های عمومی استان با ناشران، کتابفروشی ها و کافه کتابها افزایش یابد و کتاب بر شبکه های اجتماعی پیشی بگیرد.

 

 

کتاب خواندن، خشونت را کاهش می دهد

 در ادامه این مراسم، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل با بیان اینکه توسعه به معنی تعالی انسان ها است، اظهار داشت: تعالی انسان با دانایی و ارتقای دانش اتفاق می افتد که راه رسیدن به دانایی نیز، کتاب خواندن است.

شفیع شفیعی، توسعه فرهنگی را پیش فرض ابعاد دیگر توسعه دانست و افزود: در بسیاری از موارد مشاهده میکنیم که کتاب نخواندن به افزایش خشونت در جامعه منجر شده است. 

وی با اشاره به افزایش طلاق در اردبیل، دلیل این اتفاق را نبود مهارت گفت وگو بین زوجین دانست و افزود: علی رغم گنجینه های ادبی در استان، مردم ما شعر یا رمان نمی خوانند تا از بار خشونت کاسته شود. بدین ترتیب اردبیل از نظر خشونت در رتبه های نخست قرار دارد.

همچنین حجت الاسلام جبارزاده مدیرعامل بنیاد پرتو 12 بهمن بهزیستی نیز در این مراسم، به جایگاه کتابخوانی در دین اسلام اشاره کرد و افزود: کتاب در تمدن اسلامی بدان جهت اهمیت بیشتری دارد که معجزه پیامبر اکرم(ص) کتاب بوده است. وی با اشاره به نقش هدایتگری کتاب در طول قرن ها، تصریح کرد: کتابداران راه انبیا را ادامه می دهند و کتاب خوانی، معادل مبارزه با جهل است.

شایان ذکر است، اجرای تواشیح «ضامن الجنت» توسط گروه تواشیح بین المللی مشکات، نمایشنامه خوانی «در پس شب های تار» نوشته محمد سیمزاری توسط هنرمندان شاهد مجتهدزاده و سهیلا محمودی از دیگر بخش های مراسم تکریم مقام کتابدار و تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی استان اردبیل بود. 

در پایان این مراسم، ضمن تکریم مادر شهید مدافع حرم علی آقایی و ادای احترام نسبت به مقام شامخ شهدای مدافع حرم، از کتابداران نمونه، کتابخوان های برتر، خبرنگاران فعال و نویسنده منتخب استان در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی تجلیل به عمل آمد.


 

منتخبین مراسم استانی تکریم مقام کتابدار و تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی
 ( 30 آبان 96 / تالار بیضا اردبیلی)تقدیر ویژه
1.       خانواده معزز شهید مدافع حرم علی آقائی / ادای احترام به ساحت شهدای مدافع حرم / به نمایندگی: مادر شهید
 
 
تقدیر های ملی انجام شده توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور در مراسم گرامیداشت 24 آبان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در تالار وحدت تهران و با حضور وزیر محترم ارشاد و دبیرکل محترم نهاد کتابخانه های عمومی کشور
 
2.       سجاد فداکار از کتابخانه مرکزی اردبیل بعنوان کتابدار نمونه نهادی
3.       معصومه خورشید ازکتابخانه عمومی مشارکتی حوزه علمیه ثامن الحجج(ع) شهرستان پارس آباد به عنوان کتابدار نمونه مشارکتی
4.       کتابخانه مکتب ارضا(ع) اردبیل به عنوان کتابخانه عمومی مشارکتی نمونه / به نمایندگی: حبیبه آقائی از شهرستان اردبیل بعنوان مسئول این کتابخانه
 
مسئولان نمونه کتابخانه های عمومی استان
 
5.       مسئول نمونه کتابخانه نهادی: سیده لیلا موسوی / کتابخانه عمومی امیرکبیر - کوثر
6.       مسئول نمونه کتابخانه نهادی: بهنام بابازاده / کتابخانه عمومی مقدس اردبیلی - اردبیل
7.       مسئول نمونه کتابخانه نهادی: علی پورممی / کتابخانه عمومی علامه محمد تقی جعفری جعفرآباد
8.       مسئول نمونه کتابخانه نهادی روستائی : فاطمه زیادپور / کتابخانه عمومی روستائی میرزا قاسم پریخانی مشکین شهر
 
 
 
 
کتاب خوانان و اعضای نمونه کتابخانه های عمومی استان
 
9.       کتابخوان نمونه خردسال: آیسان میرزاپور از شهرستان پارس آباد سارا عزیزی از شهرستان نمین
10.    کتابخوان نمونه کودک: نرگس باوفا از شهرستان بیله سوار حنانه نجفیان از شهرستان اردبیل
11.    کتابخوان نمونه نوجوان: مریم علیزاده از شهرستان اردبیل امیرحسین حسین زاده از شهرستان نیر
12.    کتابخوان نمونه جوان: محمد نجفی گنج گاه از شهرستان کوثر رسول آذربرا از شهرستان خلخال
13.    کتابخوان نمونه بزرگسال: زهرا محمدی اصل از شهرستان مشکین شهر موسی ندائی از شهرستان پارس آباد
 
خبرنگاران نمونه در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی
 
14.    خبرنگار نمونه سرکار خانم کبری سعادتی / نشریه آزنا و فروغ آذربایجان
15.    خبرنگار نمونه جناب آقای سید مهدی قدیرزاده / سایت خبری آذرسلام
16.    خبرنگار نمونه جناب آقای فرشاد قنبری / خبرگزاری شبستان
17.    خبرنگار نمونه و فعال حوزه ترویج فرهنگ مطالعه جناب آقای توحید مهدوی / سایت خبری رستگار و روزنامه همشهری
 
نویسنده و مترجم نمونه نمونه استان
18.    جناب آقای عیسی عظیمی مترجم کتاب فلسفه فوتبال
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 578