با حضور دکتر محسن نوکاریزی برگزار شد؛برگزاری کارگاه آموزشی راهکار های ارتقای خلاقانه کتاب خوانی

دکتر نوکاریزی گفت: کتاب خواندن باید به عنوان یکی از تفریحات به کودکان آموزش داده شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، گارگاه آموزشی راهکارهای ارتقای خلاقانه کتاب خوانی و بررسی آثار آن بر رفتار شهروندی با حضور محسن نوکاریزی،دانشیار علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد؛ رباب عزیزخانی، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان؛ اعضای فعال کتابخانه های عمومی و جمعی از کتابداران در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.

دکتر نوکاریزی در این کارگاه آموزشی فلسفه وجودی کتابخانه های عمومی را خدمت به مردم عنوان کرد و اظهار داشت: نقش کتابداران در ارتقای سرانه کتاب خوانی چشمگیر است و کتابداران خودشان نیز باید علاوه براینکه هنر خواندن را بیاموزند باید هنر کتاب نخوانی را نیز بیاموزند چون هرکتابی ارزش خواندن ندارد.

وی با اشاره با اینکه نفع کتابخوانی علاوه بر شخص کتابخوان به سایرین نیز میرسد، افزود: جامعه در اثر کتاب خوانی به رشد و تعالی خواهد رسید و فرهنگ خوب زیستن، نرنجاندن دیگران، اخلاق مداری و سایر فرهنگ های خوب در اثر ارتقای سرانه مطالعه میسر خواهد شد.

وی در ادامه سخنان خود آموزش فن مطالعه را به عنوان یکی از ابزار های مهم در جهت ایجاد انگیزه برای کتاب خوانی دانست و گفت: والدین باید با افزایش مطالعات خود درخانواده موجب تشویق سایر افراد خانوده به این امر مهم شوند.

دکتر نوکاریزی افزود: خانواده ها در انتخاب کتاب هایی مطابق با میل کودکان با ید اهتمام داشته باشند و اگر این کتاب ها به درستی انتخاب نشود موجب بی رغبتی کودکان به کتاب خواهد شد.

دکتر نوکاریزی یادآور شد: انتخاب کتاب مناسب برای کودکان بر اساس سطح تحصیلات و علاقه مندی آنان بسیار مهم است وکتابخوانی باید به عنوان یکی از تفریحات به کودکان آموزش داده شود.

 این استاد دانشگاه با اشاره به توسعه فضاهای مجازی و اشتیاق مردم جهت بهره برداری علمی از این فضا تصریح کرد: اطلاعات موجود در فضای مجازی دورانی بوده و از عمق چندانی برخوردار نیست و برای درک عمیق و برداشتهای گسترده علمی باید کتاب کاغذی را مطالعه کرد.

وی با بیان اینکه خواندن کتاب موجب گسترش دایره لغات افراد می شود خاطر نشان کرد: ضعف در خواندن کتاب موجب ضف در نوشتن نیز می شود.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 119