در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کوثر عنوان شد؛افزایش مطالعات قشر پژوهشگر در اردبیل/کتابخانه ها پاسخگوی تمامی سنین هستند

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: در سال های اخیر با افزایش سطح مطالعات قشر پژوهشگر دراستان مواجه هستیم که بخش عمده نیاز های مطالعاتی آن ها از طریق کتابخانه ها تامین می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، رباب عزیزخانی در پنجمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کوثر که با حضور محمدصادق محمودی، معاون فرماندار کوثر و اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کوثر برگزار شد اظهار داشت: بررسی ها نشان می دهد مراجعه پژوهشگران به ویژه دانشجویان به کتب مرجع و علمی رو به افزایش است.

وی افزود: به منظور تامین نیاز های مطالعاتی پژوهشگران بخش مرجع کتابخانه ها تجهیز شده و منابع جدیدی در اختیار پژوهشگران مطابق درخواست و نیاز آن ها تهیه شده که این کتب علمی مورد نیاز در اختیار دانشجویان ودانشگاهیان قرار می گیرد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تاکید کرد: کتابخانه های عمومی به تامین نیاز تمامی سنین و اقشار مردمی توجه دارند به طوری که بخش کودک در تمامی کتابخانه ها دایر شده تا یکی از مهمترین اهداف ما با محوریت نهادینه کردن مطالعه در بین گروه سنی کودک و نوجوان محقق شود.

عزیزخانی به شاداب سازی فضای کتابخانه ها اشاره و تصریح کرد: اجرای برنامه های متنوع با هدف نهادینه کردن مطالعه در دستور کار قرار گرفته است ودر این بین به بخش روستایی توجه ویژه داریم.

در این جلسه معاون فرماندار کوثر نیز با تاکید به نقش موثر مطالعه در آگاهی بخشی به خانواده ها و کاهش سطح آسیب های اجتماعی اظهار کرد: در ترویج مطالعه مدارس و خانواده ها نقش کلیدی دارند و فرهنگ سازی برای ترویج مطالعه باید از خانواده ها آغاز شود.

محمد صادق محمدی با بیان اینکه ضعف آگاهی می تواند افراد جامعه را به سمت آسیب ها معطوف سازد، افزود: در مقابل ترویج مطالعه و کتابخوانی می تواند اثرات قابل توجهی به دنبال داشته باشد.

وی مهمترین چالش پیش روی مطالعه را گرایش به فضای مجازی دانست و بیان کرد: لازم است با آگاهی بخشی به خانواده ها بتوان نسبت به استفاده بهینه از فضاهای مجازی اقدام کرد.

محمدی همچنین تقویت منابع کتابخانه های عمومی و شاداب سازی آن را مورد تاکید قرار داد و افزود: اقداماتی ازاین دست گرایش به عضویت در کتابخانه ها و تقویت مطالعات را منجر خواهد شد.

2 جلد کتاب به ازای هر فرد در شهرستان کوثر وجود دارد

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کوثر نیز در این مراسم با اشاره به اینکه 9.5 درصد از جمعیت شهرستان عضو کتابخانه های عمومی هستند، تصریح کرد: در حال حاضر برای هر فرد باسواد در شهرستان 2جلد کتاب وجود دارد.

معصومه مصطفایی افزود: در 6 باب کتابخانه عمومی این شهرستان ماهانه بیش از 3 هزار جلد کتاب امانت داده می شود و کتابخانه های عمومی شهرستان کوثر توانسته به عنوان دستگاه برتر در غنی سازی اوقات فراغت شهرستان شناخته شوند.

وی از جمله برنامه های آتی کتابخانه های عمومی شهرستان کوثر را تقویت وبلاگ کتابخانه ها عنوان کرد و گفت: علاوه بر این بهره برداری از ظرفیت فضای مجازی و تشکل های مردم نهاد به منظور تقویت و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه مورد تاکید است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 71